цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Повалення хунти «Чорних полковників»
Після невдалої участі грецьких військових у перевороті на Кіпрі 23 липня 1974 року президент Федон Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших політиків, яка сформувала цивільний «уряд національної єдності». Йому вдалось здійснити безболісний перехід від диктатури до демократичного правління і наступного року Греція була проголошена президентською республікою.
На обкладинці: Герб Греції у 1973-74 роках
1301
Політика
Володимир Лук'янюк
Група офіцерів на чолі з бригадним генералом Стіліаносом Паттакосом і полковниками Георгіосом Пападопулосом, Ніколаосом Макарезосом, Іоаннісом Ладасом та Мікалісом Руфогалісом захопили владу в Греції 21 квітня 1967 року - в Афіни були введені танки, армійські підрозділи взяли під контроль парламент, королівський палац, вузли звя'зку та провели арешти ведучих політиків лівого та центристського спрямування, прем'єр-міністра Панайотіса Канеллопулоса та головнокомандувача армії Георгіоса Спантідакиса. Завдяки несподіваності і швидкості дій на ранок 22 квітня вся Греція була в руках «Чорних полковників».
Незважачи на те, що 27-річний король Костянтин II Глюксбург визнав диктаторів в якості законного уряду, 13 грудня він здійснив спробу силами вірних йому військових змістити хунту, проте зазнав невдачі і наступного дня був змушений залишити країну. 14 грудня 1967 року полковник Георгіос Пападопулос став новим прем'єр-міністр і міністром оборони, а генерал Георгіос Дзойтакіс - регентом. В країні були розпущені політичні партії, обмежені громадянські свободи, введені воєнні суди, розпочались репресії щодо невдоволених громадських активістів.
Георгіос Пападопулос, 1973 рік
Георгіос Пападопулос, 1973 рік
Не досягнувши успіхів у зміцненні економіки країни, з 1972 року Пападопулос почав проводити політику поступової лібералізації, зняв ряд політичних заборон та звузив роль армії. Придушивши заколот на флоті в січні 1973 року, 1 червня Пападопулос за підсумками референдуму скасував монархію, а 19 серпня став президентом. Проте його прагнення зробити Грецію президентською республікою за моделлю голлістської Франції не знайшло підтримки серед генералітету і в листопаді Пападопулос був усунутий від влади генералом Дімітріосом Іоаннідісом, який відновив воєнний стан і призначив на пост президента генерала Федона Гізікіса.
15 липня 1974 року за підтримки грецької хунти президент Кіпру архієпископ Макаріос був відсторонений від влади, а контроль над островом перейшов до групи радикалів, очолюваних Нікосом Самсоном, представником грецької підпільної організації EOKA-B, яка виступала за приєднання Кіпру до Греції. Однак 23 липня 1974 року Туреччина під приводом захисту турків-кіпріотів вторглася на острів і окупувала третину його території.
Це остаточно підірвало довіру до режиму «Чорних полковників» і того ж дня президент Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших грецьких політиків, яка 24 липня сформувала цивільний «уряд національної єдності» на чолі з колишнім прем'єр-міністром Константіносом Караманлісом. Йому вдалось здійснити безболісний перехід від диктатури до демократичного правління і після референдуму 8 грудня 1974 року, коли Греція була проголошена президентською республікою, президентом Греції став лауреат Нобелівської премії миру Міхаіл Стасінопулос.
24 жовтня 1974 року Георгіос Пападопулос, Стіліанос Паттакос, Ніколаос Макарезос, Іоанніс Ладас і Мікаліс Руфогаліс були заарештовані, звинувачені в змові і засуджені до страти, яку Караманліс замінив на довічне ув'язнення. До такого ж терміну був засуджений і Дімітріос Іоаннідіс, якого заарештували 14 січня 1975 року. Більшість «Чорних полковників» були звільнені в 1990 році після прохання про помилування.
18 лютого 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Арістотеля
Правила життя
Правила життя Арістотеля
Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 23 липня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 липня
24 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх