цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Франко-прусська війна
3889
19 липня 1870 року Франція, котра прагнула зберегти в Європі домінуюче положення і не допустити об'єднання Німеччини, оголосила війну Пруссії і безславно програла її наступного року, що привело до падіння Другої імперії і чергової революції.
На обкладинці: Жан-Луї Месоньє «Облога Парижа»
Протягом 200 років Німеччина була поділена на низку самостійних держав. Ідея князя Отто фон Бісмарка об'єднати їх під егідою Пруссії привела до Датської війни 1864 року за герцогства Лауенбург, Шлезвіг і Гольштейн, а через два роки - до семитижневої війни між Австрією і Пруссією, в результаті якої Австрія була виключена з Німецького союзу. До 1868 року Бісмарк організував обороні союзи з більшістю німецьких князівств, а в 1870 році зробив спробу посадити на іспанський престол принца Леопольда із сімейства Гогенцоллернів, що викликало невдоволення французького імператора Наполеона III.
Після протестів Франції Леопольд зняв свою кандидатуру, але Наполеон III доручив французькому посланцю в Берліні графу Бенедетті отримати від пруського короля Вільгельма I гарантії того, що подібні претензії в майбутньому висуватись не будуть. Вільгельм дати такі гарантії відмовився, а звіт про дану зустріч переслав Бісмарку (документ увійшов у історію як "Емська депеша"). Наступного дня Бісмарк його обнародував, попередньо відредагувавши так, щоб максимально принизити французів.
Після тривалого засідання французької ради міністрів в Сен-Клу в присутності імператора та імператриці, 19 липня 1870 року Франція оголосила Пруссії війну. Вона розраховувала на підтримку Австрії, проте залишилась віч-на-віч з Пруссією, оскільки Росія пообіцяла підтримати її в разі втручання в конфлікт третьої сторони. Неготовність Франції до ведення війни, погана оснащеність армії привели до ряду поразок і вже 2 жовтня німці взяли в полон імператора Наполеона III і оточили Париж. Наступного дня Сенат позбавив його влади і 4 вересня 1870 року проголосив Третю Французьку республіку.
18 січня у Дзеркальному залі Версальського палацу прусський король Вільгельм був проголошений імператором Німецької імперії. Голод, люта зима і загроза революційного повстання змусили французів капітулювати - 27 січня військові дії припинились і франко-пруська війна закінчилась. Луї Наполеон Бонапарт після звільнення з полону виїхав у Велику Британію, де помер через два роки після невдало проведеної операції дроблення каменів у жовчному міхурі.

Теги: Німеччина, Пруссія, Франція.

Дивіться також

Війни
Європа
Нова історія

Головні події 19 липня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх