цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
«Мавп'ячий процес»
10 липня 1925 року в місті Дейтон, штат Теннессі, почався так званий "Мавп'ячий процес" над Джоном Томасом Скоупсом, 24-річним шкільним вчителем, котрий наважився викладати дітям еволюційну теорію Дарвіна.
На обкладинці: Джон Томас Скоупс (в центрі) і його адвокати - Дадлі Меллоун та Кларенс Дерроу (справа)
3554
Наука і техніка
Закон штату, котрий порушив Скоупс, забороняв навчати будь-якої теорії, що суперечить біблійній версії сотворіння світу. Після арешту він звернувся в Американську Лігу Громадянських Свобод, котра запросила захищати Скоупса відомого на той час адвоката Кларенса Сьюарда Дерроу. Обвинувачення підтримав Вільям Дженнінгс Брайян, котрий тричі, правда безуспішно, болотувався на пост президента США і був держсекретарем при президенті Вудро Вільсоні. Крім того, він був авторитетним євангелістом і доклав немало зусиль до заборони викладання теорії Дарвіна у Флориді.
10 липня почалось перше судове засідання. В місті у цей день панувала святкова атмосфера - вулицями водили двох шимпанзе, повсемісно продавали Біблії, хот-доги і лимонад, а навпроти зали суду висів плакат "Читай Біблію". Із-за великої кількості глядачів суд був проведений на відкритому повітрі.
Перший удар по лінії захисту наніс суддя Раульстон, котрий заборонив виклик експертів, мотивуючи це тим, що судять не закон, а людину, що його порушила. Дерроу змінив тактику і викликав у якості свого єдиного свідка самого обвинувачувача, Брайяна, намагаючись дикредитувати його інтерпретацію Біблії. Кількома непрямими питаннями адвокат змусив Брайяна визнати, що шість днів, за котрі Бог ніби-то створив Землю не слід розуміти буквально і що цей термін може тривати достатньо довго, тисячі чи й мільйони років. Це справило належне враження на кількатисячний натовп, але не на присяжних, і вони за вісім хвилин винесли вердикт - визнати Скоупса винним. Суддя ж наклав на нього мінімально можливий із штрафів за подібне порушення - 100 доларів. І хоча Брайян формально виграв процес, його позиції як авторитетного євангеліста, похитнулись - він помер 26 липня.
В 1927 році Верховний суд Теннессі відмінив вердикт "Мавп'ячого суду", посилаючись на технічні нюанси, але юридично проблема була вирішена лише в 1968 році, коли Верховним Судом США аналогічний закон штату Арканзас було визнано неконституційним із-за порушення ним 1-ї поправки до конституції США.

Коментарі

Дивіться також

Битва біля Плессі
Сьогодні
Битва біля Плессі
Наука і техніка
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 10 липня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх