цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Галілео Галілей на суді інквізиції. Фрагмент картини Жозефа Флорі, 1847 рік
Зречення Галілео Галілея
2742
21 червня 1633 року на суді інквізиції в Римі Галілео Галілей зрікся своєї підтримки теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи. Пройшло аж 359 років, поки у 1992 році папа Іван Павло II реабілітував Галілео Галілея.
На обкладинці - Галілео Галілей на суді інквізиції. Фрагмент картини Жозефа Флорі, 1847 рік.
Телескопічні дослідження зоряного неба і зокрема відкриття супутників Юпітера, проведені в 1609-10 роках, дали можливість Галілею, в той час професору математики в Падуї, підтримати геліоцентричну теорію будови Сонячної системи Миколая Коперника, згідно з котрою, планети, в тому числі і Земля, рухались навколо Сонця. Свої дослідження Галілей виклав у виданій в 1610 році книзі "Зоряний вісник".
В 1615 році папа римський Павло V заявив, що вчення, згідно з котрим Сонце нерухоме і знаходиться в центрі світу "хибне, абсурдне, єретичне по формі і протирічить Святому письму". Галілею було наказано переглянути свої погляди. Вчений на певний час припинив виступи і опублікував свої нові спостереження з урахуванням на даних Йоганна Кеплера і Тихо Браге лише в 1632 році в книзі "Діалог про дві найголовніші системи світу".
Наступного року Галілей був викликаний в Рим на суд інквізиції. Будучи ізольованим у палаці інквізиції, він користувався великими привілеями - займав три кімнати, мав слугу, вів переписку без контролю з боку цензури. Перший допит відбувся 12 квітня 1633 року, а слідство тривало з 21 квітня по 21 червня, коли Галілей підтвердив, що згоден покаятися.
Наступного дня Галілею вручили заздалегідь підготовлений текст зречення. Попередньо десять кардиналів, призначених папою Урбаном VIII, винесли вирок, згідно з котрим вчений був зобов'язаний зректися "єресі", книги його оголошувались забороненими, а сам він засуджувався на тюремне ув'язнення невизначеного терміну. Під загрозою тортур Галілей зрікся своїх поглядів на тому ж місці, де Джордано Бруно в 1600 році вислухав смертний вирок. Загальновідоме твердження, за яким після суду Галілей сказав «І все-таки вона крутиться!», є вигадкою, поширеною журналістом Джузеппе Баретто у XVIII столітті.
Наступного дня папа замінив Галілею, оголошеного не єретиком, а «сильно запідозреним в єресі», ув'язнення вигнанням. Галілей оселився в палаці Медічі, звідки він був переведений в палац свого друга, архієпископа Пікколоміні в Сієні. Через 5 місяців Галілею було дозволено повернутися додому в містечку Арчетрі поблизу Флоренції, де він провів решту життя під домашнім арештом як «в'язень інквізиції».
Пройшло аж 359 років, поки у 1992 році папа Павло Іван II не реабілітував Галілео Галілея - спеціальна комісія визнала помилкою, що інквізиція в 1633 році силою змусила вченого зректися теорії Коперника.

Теги: Галілео Галілей, Інквізиція, Італія.

Дивіться також

Особистості
Наука і техніка
Європа
Середньовіччя

Головні події 21 червня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх