Зречення
Галілео Галілея
21 червня 1633 року на суді інквізиції в Римі Галілео Галілей зрікся своєї підтримки теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи. Пройшло 359 років, поки у 1992 році папа Іван Павло II реабілітував Галілео Галілея.На обкладинці: Галілео Галілей на суді інквізиції. Фрагмент картини Жозефа Флорі, 1847 рік
23167
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Телескопічні дослідження зоряного неба і зокрема відкриття супутників Юпітера, проведені в 1609-10 роках, дали можливість Галілео Галілею, в той час професору математики в Падуї, підтримати геліоцентричну теорію будови Сонячної системи Миколая Коперника, згідно з котрою, планети, в тому числі і Земля, рухались навколо Сонця. Свої дослідження Галілей виклав у виданій в 1610 році книзі «Зоряний вісник».

В 1615 році папа римський Павло V заявив, що вчення, згідно з котрим Сонце нерухоме і знаходиться в центрі світу «хибне, абсурдне, єретичне по формі і протирічить Святому письму». Галілею було наказано переглянути свої погляди. Вчений на певний час припинив публічні виступи і опублікував свої нові спостереження з урахуванням даних Йоганна Кеплера і Тихо Браге лише в 1632 році в книзі «Діалог про дві найголовніші системи світу».

Наступного року Галілей був викликаний в Рим на суд інквізиції. Ізольований у палаці інквізиції, він користувався великими привілеями — займав три кімнати, мав слугу, вів переписку без контролю з боку цензури. Перший його допит відбувся 12 квітня 1633 року, а слідство тривало з 21 квітня по 21 червня, коли Галілей підтвердив, що згоден покаятися.

Наступного дня Галілею вручили заздалегідь підготовлений текст зречення. Попередньо десять кардиналів, призначених папою Урбаном VIII, винесли вирок, згідно з котрим вчений був зобов'язаний зректися «єресі», книги його оголошувались забороненими, а сам він засуджувався на тюремне ув'язнення невизначеного терміну. Під загрозою тортур Галілей зрікся своїх поглядів на тому ж місці, де Джордано Бруно в 1600 році вислухав смертний вирок. Загальновідоме твердження, за яким після суду Галілей сказав «І все-таки вона крутиться!», є вигадкою, поширеною журналістом Джузеппе Баретто у XVIII столітті.

Ще через день папа замінив Галілею, оголошеному не єретиком, а «сильно запідозреним в єресі», покарання вигнанням. Галілей оселився в палаці Медічі у Флоренції, звідки з часом був переведений в палац свого друга, архієпископа Пікколоміні в Сієні. Через 5 місяців йому було дозволено повернутися додому в містечку Арчетрі поблизу Флоренції, де він провів решту життя під домашнім арештом як «в'язень інквізиції».

Пройшло аж 359 років, поки у 1992 році папа Павло Іван II не реабілітував Галілео Галілея — спеціальна комісія визнала помилкою, що інквізиція в 1633 році під страхом тортур змусила вченого зректися теорії Коперника.

Конвеєр Генрі Форда
Наука і техніка
Конвеєр Генрі Форда
Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 21 червня

Взяття Умані гайдамаками

1768
#ЦейДень

Все про 21 червня

Події, факти, персоналії

«Чорний квадрат» Казимира Малевича

1915

Третє чемпіонство збірної Бразилії з футболу

1970