цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Вільям Садлер «Битва під Ватерлоо»
Битва під Ватерлоо
5013
18 червня 1815 року відбулась битва під Ватерлоо, в якій французам, очолюваним Наполеоном, нанесли поразку об'єднанні сили англо-голландських і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії.
На обкладинці - Вільям Садлер «Битва під Ватерлоо».
В кінці 1790-х років корсіканець Наполеон Бонапарт, один із найкращих військових стратегів за всю історію людства, набув надзвичайно великої популярності завдяки своїм здобуткам у військових кампаніях. У 1799 році, коли Франція перебувала у стані війни практично з усією Європою, Наполеон повернувся з походу до Єгипту, у 1800 році став Першим консулом, реорганізував армію і переміг у війні з Австрією. У 1804 році в паризькому соборі Богоматері він коронувався на імператора Франції. До 1807 року під владою Наполеона була територія від Піренеїв на Заході до Далмації на Сході і від Ельби на Півночі до Італії на Півдні.
У 1812 році Наполеон зазнав перших військових поразок, втративши Іспанію у війні з Англією і провівши невдалу військову кампанію проти Росії, і в 1814 році був позбавлений усіх посад і відправлений на заслання на острів Ельба в Середземному морі, з котрого втік на початку 1815 року і зумів знову прийти до влади.
Намагаючись протистояти переважаючим силам антинаполеонівської коаліції, Бонапарт планував розбити суперників поодинці, і 16 червня 1815 року він наніс поразку прусським військам Гебхарта фон Блюхера у битві при Ліньї (Бельгія) і, залишивши перслідувати їх третину своєї армії, решту 72 тисячі військових направив проти 68-тисячної армії герцога Веллінгтона, котра зайняла оборонні позиції поблизу селища Ватерлоо (Бельгія), за 20 кілометрів на південь від Брюсселю. Фатально помилившись і прочекавши півдня, Наполеон почав атаку лише пополудні, коли війська Блюхера вже підійшли до Ватерлоо і приєднались до англійців. Повівши годинну артпідготовку і декілька невдалих атак по центру позицій союзників, Наполеон дав можливість реорганізувати англо-прусську оборону, і о 19-15 прусські війська провели сильну атаку зі Сходу, прорвали французьку оборону і змусили в паніці французів тікати з поля бою.
Битва при Ватерлоо була програна. В ній французи втратили 25 тисяч убитими та пораненими і 9 тисяч полоненими, союзники - близько 23 тисяч осіб. 22 червня Наполеон повернувся у Париж, зрікся влади на користь сина і 15 липня у порті Рошфор здався англійцям, сподіваючись виїхаи до США. Але англійці вислали його на віддалений острів Святої Єлени у Південній Атлантиці, де він і помер у травні 1821 року у віці 51 року. В 1840 році його тіло було перевезене до Франції і з почестями поховане в Будинку Інвалідів.

Теги: Визначні битви, Наполеон Бонапарт, Франція.

Дивіться також

Правила життя Сімона Болівара
Правила життя
Правила життя Сімона Болівара
Війни
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 18 червня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх