цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
План Маршалла
5 червня 1947 року державний секретар США Джордж Маршалл виступив у Гарвардському університеті з програмою активної підтримки європейських країн, економіка котрих була зруйнована під час Другої Світової війни. Вона була підтримана Конгресом і 3 квітня 1948 року президент Трумен підписав відповідний закон. З 1948 по 1951 рік європейські країни отримали допомогу на суму 15 мільярдів доларів. Із-за того, що Радянський Союз блокував надання допомоги Польщі та Чехословаччині, "план Маршалла" фактично посприяв створенню "залізної завіси" між Західною та Східною Європою.
9915
Політика
Після закінчення Другої Світової війни значна частина Європи була спустошена - постраждали великі промислові міста, міждержавна торгівля практично припинилась, мільйони людей перебували в таборах для біженців, живучи на гуманітарну допомогу фондів Організаії Обєднаних Націй, в більшості країн відчувався брак продовольства. Пошкоджена війною транспортна інфраструкура не давала можливості в необхідному темпі відновлювати економіку Європи. У більшості західно-європейських країн сільськогосподарське виробництво було на рівні 83%, промислове виробництво - 88%, а експорт - лише 59% порівняно з 1938 роком.
У Німеччини ці показники були ще нижчими - промислове виробництво впало на 55%, а сільськогосподарське - на 25%. Цьому сприяло і впровадження заходів американо-британської адміністрації в Німеччині по частковій реалізації плану, запропонованого в 1944 році міністром фінансів США Генрі Моргентау, і направленого на розчленування Німеччини та ліквідацію в ній важкої промисловості з метою перетворення її на ізольовану від світу сільськогосподарську країну. Хоча план Моргентау був офіційно відхилений, здійснені в перші повоєнні роки (демонтаж і вивезення підприємств, ембарго на імпорт) заходи привели до масового безробіття і погіршення загальної економічної ситуації.
Єдині з держав-учасниць Другої Світової війни, які на момент її закінчення демонстрували економічне зростання були США і Канада. Однією з небагатьох проблем їх економік був невеликий експорт. Тому, на думку Джорджа Маршалла, досягнення економічної стабільності в Європі якнайкраще відповідало інтересам США, які розглядали цей регіон як потенційно великий експортний ринок. План реконструкції європейських країн, з яким виступив Джордж Маршалл 5 червня 1947 року, знайшов підтримку і вже 12 липня у Парижі зібралися представники 16 країн Західної Європи. На цю нараду запрошувались і держави Східної Європи, однак, Рядянський Союз блокував намір Польщі і Чехословаччини приєднатись до Плану Маршалла, вбачаючи в ньому загрозу американської експансії; двомісячні переговори Маршалла і міністра закордонних справ СРСР В'ячеслава Молотова в січні-лютому 1947 року не досягли успіху і допомоги США була позбавлена Східна Німеччина, яка була під радянською окупацією. Із-за можливого тиску з боку СРСР від Плану Маршалла також відмовилась і Фінляндія.
Розглядаючи американську допомогу як інструмент політичного впливу, Радянський Союз вжив рішучих заходів у окупованих країнах Східної Європи - в серпні 1947 року в Угорщині та Болгарії були репресовані незалежні політичні партії, а у вересні в Польщі була проведена нарада компартій східноєвропейських країн, на якій План Маршалла був названий «планом поневолення Європи» і причиною поділу світу на «два табори - імперіалістичний і демократичний».
За рішенням Паризької конференції була створена Адміністрація економічного співробітництва, а в США - Урядовий комітет з вивчення економічного стану країн, що висловили бажання отримати допомогу, і їх можливостей прийняти таку допомогу. Практична реалізація Плану Маршалла розпочалась 4 квітня 1948 року з прийняттям Конгресом США закону «Про економічне співробітництво», який передбачав чотирирічну програму економічної допомоги. Однією з умов отримання допомоги було виведення комуністів з урядів, що і було здійснено в усіх країнах Західної Європи. До грудня 1951 року США надали 13 країнам Європи допомогу у розмірі 13,3 млрд доларів (148 млрд в цінах 2013 року), більшу частину яких отримали Велика Британія (2,8 млрд), Франція (2,5 млрд), Італія та Німеччина (по 1,3 млрд). Поставки із США були направлені на запобігання голоду (надавались у вигляді дотацій), розвиток промисловості (промислове устаткування) та ринку споживання (промислові товари, сировина, мале машинобудування).
План Маршалла виявився одним з найуспішніших економічних програм в історії - за короткий час була відновлена економіка і суттєво підвищена конкурентоспроможність європейського експорту, європейські країни змогли розрахуватись за зовнішніми боргами, було ослаблено вплив СРСР і комуністичного руху. За чотири роки валовий внутрішній продукт західноєвропейських країн підвищився на 33%, сільськогосподарське виробництво зросло на 11%, промислове - на 40%, обсяг торгівлі - на 40%.
В 1951 році План Маршалла був замінений на Закон про взаємну безпеку, за яким США щороку виділяли 7,5 млрд доларів на військово-економічне співробітництво з країнами Західної Європи. У 1961 році американська зовнішня програма допомоги була реорганізована у Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Загалом План Маршалла став першим щаблем атлантичної інтеграції, у якій США міцно посіли домінуючу роль, завдяки чому США і Західна Європа створили атмосферу співробітництва, взаємодопомоги й підтримки, яка знайшла вираження і у військово-політичній сфері - 4 квітня 1949 було створено Організацію Північноатлантичного договору (НАТО), головним принципом якої є система колективної оборони.
all_inclusive
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Америка
Новітня історія

Головні події 5 червня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left4 червня
6 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх