цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Страта Адольфа Айхмана
У ніч з 31 травня на 1 червня 1962 року в тюрмі ізраїльського міста Рамла був страчений Адольф Айхман, визнаний судом винним у злочинах проти людства, проти єврейського народу і причетності до нацистських злочинних організацій. Тіло повішеного Айхмана було спалене і попіл був розвіяний над Середземним морем за межами територіальних вод Ізраїлю.
На обкладинці: Адольф Айхман, 1961 рік
4699
Особистості
Володимир Лук'янюк
Після аншлюсу Австрії в 1938 році 32-річний лейтенант СС Адольф Айхман був переведений спочатку до Відня, а через рік - до Праги, де займався питаннями депортації євреїв. Завдяки хорошим організаторським і виконавчим здібностям він очолив Центральне відомство з єврейської еміграції у складі Головного управління імперської безпеки, керівного органу політичної розвідки і поліції безпеки Третього рейху, під потранажем якого 21 вересня 1939 в Берліні відбулася нарада за темою «Єврейське питання на окупованих територіях».
20 січня 1942 року Адольф Айхман був секретарем конференції у Ванзеє, на якій німецькі політики виклали своє бачення «остаточного вирішення» єврейського питання - всі 15 вищих чинів Рейху висловили підтримку плану вислання євреїв на Схід і розміщення у концтаборах. Виконання рішення конференції було покладено на шефа СС Гайнріха Гіммлера і 31 січня 1942 року Адольф Айхман розіслав термінові накази всьому командному складу поліції, секретним службам безпеки і керівникам СД, що містили докладні вказівки до підготовки депортації євреїв Німеччини, Австрії та Чехії до концтаборів у Польщі.
У травні 1945 року Айхман був заарештований американцями, проте через рік зумів утекти із табору для інтернованих осіб і проживав у Німеччині за фальшивими документами. У 1950 році за посередництва Міжнародного Червоного хреста він через Італію емігрував до Аргентини під іменем Клементо Рікардо. Через два роки Айхман повернувся до Європи, вдруге одружився на своїй дружині і вивіз всю свою сім'ю в Буенос-Айрес, де до травня 1960 року працював у аргентинському філіалі автоконцерну "Мерседес-Бенц".
Фальшивий паспорт Айхмана на ім'я Рікардо Клемента
Фальшивий паспорт Айхмана на ім'я Рікардо Клемента
У 1958 році Айхман був випадково виявлений іншим німецьким емігрантом і після двох років підготовки ізраїльська секретна служба Мосад викрала його і таємно перевезла до Ізраїлю, де в 1961 році в Єрусалимі над ним розпочався суд. Суд супроводжувався безпрецедентними заходами безпеки - із-за реальної загрози вбивства Айхман був поміщений у спеціально виготовлений блок з куленепробивного скла. З боку звинувачення на процесі виступили понад 100 свідків і було надано 1600 документів, більшість з яких були підписані Айхманом. Вони повністю доводили запровадження антиєврейського законодавства, розпалювання ненависті до євреїв, розграбування їх власності, поміщення євреїв в гетто і концтабори, депортації до таборів смерті.
Всього відбулось 121 судове засідання і 15 грудня 1961 року Адольфу Айхману був зачитаний смертний вирок. Подана його адвокатом апеляція була відхилена, як і прохання про помилування, направлене президенту Іцхаку Бен-Цві. 31 травня 1962 року о 23-30 Айхмана відвідав католицький священник, після чого о 23-58 в ніч на 1 червня 1962 року Шалом Нагар, старший наглядач в'язниці міста Рамла, накинув йому на шию петлю і привів вирок до виконання. Перед смертю Айхман заявив: "Я був зобов'язаний діяти за правилами війни і бути вірним своєму прапору".
Тіло Адольфа Айхмана було спалене у спеціально сконструйованій печі, після чого попіл з неї був доставлений у порт Яффо, вивезений кораблем берегової охорони у Середземне море і 1 червня 1962 року о 4-35 начальник тюрми Арьє Нір розвіяв його за межами територіальних вод Ізраїлю за присутності священника і двох офіцерів поліції.
28 травня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Кримінал
Друга Світова війна
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 1 червня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left31 травня
2 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх