цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Тридцятирічна війна
23 травня 1618 року у Празі богемські протестанти на чолі з графом Турном викинули з вікна імперських намісників Фердинанда II. Цей інцидент став початком тривалої релігійної війни між протестантськими князівствами Священної Римської імперії і католицькою династією Габсбургів, яка переросла у загальноєвропейський конфлікт проти їх гегемонії на континенті.
На обкладинці: Празька дефенестрація
4028
Війни
Із середини XVI століття Габсбурги стали ведучою монархічною династією Європи - під їх владою були Іспанія, Іспанські Нідерланди, іспанські колоніальні володіння в Америці, Ломбардія, Неаполітанське королівство, Сардинія. На початку XVII століття іспанська гілка Габсбургів володіла також Португалією і її колоніями, а австрійська - короною Священної Римської імперії.
В 1617 році іспанська та австрійська гілки Габсбургів підписали таємну угоду, яка врегульовувала спірні питання спадкування. За її умовами король Іспанії Філіп III відмовився від претензій на Угорщину і Богемію, отримавши натомість території по лівому берегу Рейну в Ельзасі і у Північній Італії. Він підтримав свого двоюрідного брата Фердинанда Штирійського у його претензіях на престол Священної Римської імперії.
Ставши королем Чехії, фанатичний католик Фердинанд розпочав контрреформацію для відновлення влади і позицій католицької церкви. Спроби знищити права протестантів, особливо «Грамоту Величності», даровану імператором Рудольфом II чехам в 1609 році, стали причиною конфлікту між представниками чеської аристократії та королівськими намісниками в Чехії, кульмінацією якого стала Празька дефенестрація 23 травня 1618 року - викинуті в рів двоє імперських намісників і їх писар Філіп Фабріціус залишились живими, а Фабріціусу вдалось 16 червня добратись до Відня, де він був прийнятий Фердинандом і повідомити про інцидент. Восени 15 тисяч імперських солдатів вступили в Чехію для придушення повстання. Чехію підтримали Сілезія і Моравія.
З часом війна із локальної переросла у загальноєвропейський конфлікт: на боці Габсбургів виступила Польща, більшість князівств Німеччини, Португалія, Папська держава, а до антигабсбургської коаліції увійшли Швеція, Данія, Франція, Англія, Шотландія, Нідерланди, Саксонія, Росія, Савоя, Венеція, Швейцарія. Тридцятилітня війна стала одним із найкривавіших конфліктів в історії - лише в Німеччині загинуло більше 5 мільйонів чоловік, третина міст була зруйнована, на полях битв полягло більше 700 тисяч чоловік; в різних кутках Європи лютували епідемії тифу та чуми, населення страждало від цинги і дизентерії.
В 1638 році папа римський закликав до припинення війни; через два роки його підтримав німецький парламент, але лише 24 жовтня 1648 року був підписаний Вестфальський мир, за яким Швейцарія та Нідерланди визнавалаись незалежними державами, було встановлено новий порядок міждержавних стосунків у Європі на основі визнання державного суверенітету, зрівняно у правах протестантів і католиків, королів та імператорів європейських держав; мир між Іспанією і Францією було підписано в 1659 році.
Поразка Габсбургів поклала край їх прагненню розширяти володіння за рахунок територій сусідніх держав і підірвала авторитет Священної Римської імперії - понад 300 дрібних німецьких держав отримали фактичний суверенітет, занепад Іспанії став незворотнім. Домінуючою політичною силою в Європі стала Франція, а Швеція стала ведучою державою на Балтиці. Вестфальський мир заклав нові принципи зовнішньої політики європейських держав - релігійний чинник став другорядним , а на перші позиції вийшли геополітичні та економічні інтереси.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Найжахливіші пандемії
Інфографіка
Найжахливіші пандемії
Війни
Релігія
Європа
Середньовіччя

Головні події 23 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 травня
24 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх