цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Шлях до Індії Васко да Гама
5727
20 травня 1498 року в ході експедиції, яка почалась в липні 1497 року, кораблі португальського мореплавця Васко да Гама зупинились на рейді міста Калікут (нині Кожиконд) на західному узбережжі Індостану, відкривши для європейців морський шлях з Європи до Індії через Атлантичний та Індійський океани.
На обкладинці: Васко да Гама (портрет 1524 року)
В XV столітті найприбутковішим видом торгівлі в Євпропі був імпорт прянощів з Індії, який практично монополізували купці Венеціанської республіки. Вони добирались до Індії суходолом через Близький Схід. Португалія, знаходячись на крайньому Заході Європи, була поза межами основних торгових шляхів і єдиним способом потрапити в Індію був морський шлях. Перші експедиції вздовж африканського узбережжя були споряджені в 1410-20-х роках сином португальського короля Жуана I Енріке, який увійшов у історію як Генріх Мореплавець, - були відкриті острови Мадейра, Азорські, в 1434 році португальці досягли мису Буждур (сучасна Західна Сахара), що вважається початком епохи Великих географічних відкриттів, а до середини століття - сучасного Сенегалу.
В 1487 році Перу да Ковільян суходолом добрався через Єгипет до Червоного моря, потім на найнятих кораблях - до Індії, а в 1490 році Бартоломеу Діаш досягнув найпівденнішої точки Африки - мису Доброї Надії, що дало підстави вважати можливим обігнути Африку з півдня і досягнути Індії морським шляхом.
Щоб розвідати цей шлях португальський король Мануель I спорядив експедицію з чотирьох кораблів на чолі з Васко да Гама; капітаном одного з суден був його брат, Паулу. Всі кораблі були відмінно оснащені провізією, озброєнням, навігаційними пристроями; серед 170 її учасників були професійний астроном, кращі лоцмани, перекладачі з арабської і африканських мов, а також десять засуджених злочинців для виконання непередбачених складних завдань.
Карта подорожі Васко да Гами
Карта подорожі Васко да Гами
8 липня 1497 року експедиція вийшла з Лісабону, обігнули Західну Африку і в кінці листопада досягла мису Доброї Надії. Обігнувши його, кораблі зупинились на узбережжі для ремонту і було спалене транспортне судно, яке супроводжувало експедицію перевозячи припаси, - воно не піддавалось ремонту, а значна кількість загиблих від цинги не давала можливість мати повноцінні екіпажі для всіх чотирьох кораблів. 25 грудня експедиція досягла сучасної провінції Наталь і, продовжуючи рух на північ вздовж узбережжя Африки, в кінці лютого підійшла до міста Момбаса, біля узбережжя якого були розграбовані кілька арабських суден. В Малінді португальці вперше зустріли індійських купців. Тут був найнятий досвідчений лоцман, з допомогою якого 20 травня 1498 року кораблі Васко да Гами вийшли на рейд міста Калікута.
Наступнього дня португальцям була влаштована почесна зустріч, а сам да Гама був прийнятий правителем Калікути. Отримавши дозвіл на відкриття факторії, португальці, тим не менш, не змогли зацікавити своїми товарами місцевих купців і 29 серпня відплили на батьківщину, захопивши силою 16 місцевих рибалок.
Біля Гоа довелось втікати від піратів, а незнання місцевих вітрів привело до того, що на шлях до Африки, який перед цим було подолано за 23 дні, пішло 132 дні, і 13 січня 1499 року експедиція в жахливому стані досягла Моммбаси - померла майже половина екіпажу, враженого цингою, і довелось спалити ще одне судно. Оминувши Занзібар, 20 січня португальці досягли мису Доброї Надії, а 16 квітня - островів Зеленого мису. Звідси Васко да Гама послав вперед корабель, який 10 липня доставив до Португалії звістку про успіх експедиції. По дорозі на батьківщину помер брат Васко, Паулу, і його було поховано на Азорських островах.
29 серпня 1499 року Васко да Гама з екіпажем із 55 чоловік прибув до Ліссабону, де був зустрінутий як переможець, - незважаючи на відсутність торгового договору з Калікутою, вартість привезених товарів у 60 разів перевищила витрати на експедицію. На його честь були влаштовані тріумфальна хода і народні гуляння, а король присвоїв Васко да Гамі титул "дон", призначив пожиттєву пенсію (в 1502 році - звання «Адмірал Індійського океану»).

Дивіться також

Жіноче виборче право
Сьогодні
Жіноче виборче право
Наука і техніка
Азія
Середньовіччя

Головні події 20 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх