цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Епідемія ВІЛ/СНІДу
20 травня 1983 року в журналі «Science» опубліковано статтю французького вірусолога Люка Монтаньє про виділення з лімфатичних вузлів людини ретровірусу, який згодом отримав назву «вірус імунодефіциту людини» (ВІЛ). В якості гіпотези висловлювалась думка, що виділений вірус може бути причиною Синдрому набутого імунодефіцити (СНІДу).
11374
Людина і суспільство
Перші повідомлення про незвичайні захворювання з'явились 5 червня 1981 року, коли американський Центр з контролю і профілактики хвороб повідомив про 5 випадків пневмоцистної пневмонії і 28 випадків захворювання на саркому Капоши, особливістю яких було те, що хвороби мали спільні симптоми, розвивались швидше звичайного і вражали специфічний контингент людей - гомосексуалістів-гаїтянців, які вживали героїн і були хворі на гемофілію.
Протягом 1981-82 років були виявлено подібні захворювання у людей іншого соціального і національного походження, і в 1982 році для їх характеристики було введено термін СНІД, а сам СНІД було класифіковано як хворобу. В 1983 році група біологів під керівництвом Люка Монтаньє в інституті Пастера в Парижі виділила з лімфатичних вузлів хворого вірус (згодом класифікований як ВІЛ-2), який призводить до загибелі лімфоцитів. Вірус дещо іншої модифікації (ВІЛ-1) був виявлений американськими біологами під керівництвом доктора Роберта Галло наступного року. Тоді ж було встановлено, що вірус імунодефіцити людини (ВІЛ) викликає ВІЛ-інфекцію, остання стадія якої і є СНІДом, та встановлені основні шляхи її поширення.
Як вважається сьогодні, ВІЛ виник у африканських мавп і був переданий людині в кінці XIX або на початку XX століття. Його носіями стали люди, що займались мисливським промислом і заготівлею м'яса в Камеруні, Сенегалі та Конго. Генетичні дослідження показують, що останній спільний предок ВІЛ-1 датується 1910 роком. ВІЛ, характерний для мавп, швидко пригнічується імунною системою людини, але при інтенсивних контактах і частих передачах може бути більш стійким, особливо при наявності у вірусоносія венеричних хвороб і відкритих виразок чи ран. Зі значним зростанням міст в Африці у першій третині ХХ століття ВІЛ набув поширення за межами її тропічної частини. Станом на 2013 рік на південь від Сахари проживає 67% інфікованих на ВІЛ.
1959-м роком датується перший задокументований випадок ВІЛ-інфекції в організмі людини, 1966-м - його поява на Гаїті, 1969-м - у США. В Радянському Союзі перший ВІЛ-інфікований був виявлений в 1985 році (іноземець), а через два роки - ВІЛ/СНІД був виявлений у громадянина СРСР. Станом на 2013 рік не створено ефективної вакцини проти ВІлу і поширення ВІЛ-інфекції набуло пандемічного характеру. За даними ООН з моменту початку епідемії на ВІЛ заразилось понад 60 мільйонів людей, 25 мільйонів з яких померло. У Східній Європі Естонія, Росія та Україна є лідерами за темпами поширення епідемії, причому в Україні спостерігається найбільша (1,6%) поширеність серед дорослого населення. За офіційними даними в 2010 році в Ураїні проживало 360 000 ВІЛ-інфікованих людей, а найбільша кількість носіїв інфекції проживає в Індії (6,5 мільйонів), ПАР (5,5 млн), Ефіопії (4,5 млн), Нігерії (3,6 млн) та Мозамбіку (1,8 млн).
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Перша опіумна війна
Сьогодні
Перша опіумна війна
Людина і суспільство
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 20 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 травня
21 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх