цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Англійська республіка
19 травня 1649 року парламент Англії прийняв «Акт про оголошення Англії республікою». Формально вищим органом влади була оголошена Державна рада, яка щорічно обиратиметься парламентом, хоча фактично влада знаходилась в руках армійської верхівки на чолі з Олівером Кромвелем.
На обкладинці: Семюель Купер «Олівер Кромвель», 1656 рік. Національна портретна галерея, Лондон
3111
Політика
26 січня 1649 року король Англії, Шотландії та Ірландії Карл I за «злочинні дії проти англійського парламенту і народу» був засуджений до смерті і через чотири дні страчений. Це викликало обурення європейських монархій, політичні та торговельні зв'язки з новим режимом були згорнуті або скорочені до мінімуму. По смерті Карла I його син, принц Карл, який переховувався в Голландії, оголосив себе спадкоємцем престолу. Його визнав шотландський парламент, а Ірландію та Англію охопили стихійні селянські бунти, жорстоко придушені військами Кромвеля.
17 березня Палата громад, з якої були вигнані всі помірковані депутати (150 чоловік із загальної кількості 250), оголосила про скасування англійської монархії і Палати лордів, а ще через два місяці, 19 травня 1649 року проголосила Англію республікою. Після невдалих спроб принца Карла, підтримуваного Іспанією і Голландією, в 1650 та 1651 році здолати Кромвеля, спочатку Іспанія, а потім решту країн Європи визнали новий режим в Англії. Після закінчення громадянської війни Шотландія та Ірландія, які вважалися окремими державами із спільним королем, були об'єднані з Англійською республікою в «Англійську співдружність», перейменовану в 1653 році в «Співдружність Англії, Шотландії та Ірландії».
З 1653 року Олівер Кромвель став правити одноосібно - будучи абсолютно непідкупним і надзвичайно популярним в народі, він розпустив парламент і 16 грудня був оголошений лордом-протектором (захисником) з фактично королівськими повноваженнями. Внутрішня політика Кромвеля була жорсткою пуританської диктатурою - були заборонені всі види азартних ігор, проводилась боротьба з пияцтвом, подружня зрада каралась стратою, суворо дотримувались релігійні традиції та настанови. За часів республіки англійський флот досяг переваги над колишнім морським гегемоном - Іспанією, Середземне море було очищено від піратів, була захоплена Ямайка. Однак тривала війна з Іспанією привела до погіршення економічного становища в країні.
Тим не менш новообраний парламент в 1657 році підтримав Кромвеля у рішенні зробити його владу спадковою, і наступного року, після смерті Кромвеля, посада лорда-протектора перейшла до його сина Річарда. Заново скликаний парламент зробив спробу відновити республіканські принципи управління, влітку Річард Кромвель був позбавлений влади і країну охопив хаос безвладдя.
В лютому 1660 року губернатор Шотландії генерал Джордж Монк здійснив військовий переворот і ввів у Лондон свої війська. Затверджений на посаді головнокомандувача збройними силами країни, він за підтримки нового парламенту, де більшість склали роялісти, постраждалі за часів Кромвеля, виступив за відновлення монархії. 29 травня 1660, в день свого тридцятиріччя, Карл II Стюарт тріумфально повернувся в Лондон і був проголошений королем Англії, Шотландії та Ірландії.
Всім діячам уряду батька і сина Кромвелів, крім царевбивць, була оголошена амністія, всі учасники суду над Карлом I були страчені, а тіла покійних, включаючи останки самого Олівера Кромвеля, були вириті з могил, повішені і четвертовані. За Карла II в Англії було відновлено Палату лордів, Англіканська церква відновила своє привілейоване становище (хоча перед смертю Карл II став католиком), економіка країни, яка проводила територіальну експансію в колоніях, переживала розквіт.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Початок Великої Північної війни
Сьогодні
Початок Великої Північної війни
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 19 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 травня
20 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх