цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Популярна стаття
Анна - королева Франції
19 травня 1051 року в соборі Реймса Анна, наймолодша дочка київського князя Ярослава Мудрого, коронувалась на французький престол як дружина короля Генріха I Капета.
На обкладинці: Фрагмент пам'ятника Анні Київській біля заснованої нею церкви у місті Санліс (Франція)
22803
Жінки
Анна народилась близько 1024 року; її матір'ю була друга дружина Великого князя київського Ярослава Мудрого, Інгігерда, дочка шведського короля Олафа Шетконунга. Вона виховувалась у Києві і отримала хорошу освіту. В 1048 році в пошуках дружини для щойно овдовілого короля Генріха I до Києва прибуло французьке посольство і навесні 1051 року через Краків, Прагу і Регенсбург Анна прибула до Франції. 19 травня 1051 року вона вийшла заміж за Генріха I і стала королевою Франції.
Анна народила чотирьох дітей - Філіпа (1052), Емму (1055), Роберта (1055) та Гуго (1057). Ще за життя Генріха, восьмилітній Філіп I був проголошений королем при регенстві графа Бодуена Фландрського. Тому по смерті Генріха в 1060 році Анна не була залучена до державних справ і оселилась у містечку Санліс під Парижем. Тут нею був заснований жіночий монастир і збудована церква. Улітку 1065 року вона обвінчалась із одним із наймогутніших феодалів Північної Франції Раулем де Крепі, який заради Анни безпідставно звинуватив свою дружину у зраді і анулював шлюб з нею. Однак розслідування, проведене за наказом папи римського Олександра II, не визнало законним його шлюб з Анною і Рауль де Крепі був підданий анафемі.
В 1074 році Анна овдовіла вдруге і оселилась при дворі свого сина Філіпа, де була прийнята з почестями як королева-матір. Її підпис на одному з державних документів вважається найдавнішою пам'яткою староукраїнського письма. Дата і місце смерті Анни невідомі, а остання згадка про неї датується 1075 роком. Припускається, що саме цього року вона померла і була, імовірно, похована в абатстві Вільє (місто Ферте-Алі, департамент Ессон), кладовище якого було зруйноване у роки Французької революції.
У заснованій Анною церкві міста Санліс її поминають щороку 5 вересня - всі наступні французькі королі були нащадками Анни Київської. 27 вересня 2013 року українська Єпархія святого Володимира в Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком) на кошти, пожертвувані українцями з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів, Канади, придбала церкву в Санлісі з метою перетворення її на діючий храм УГКЦ, при якому діятиме культурний центр Анни Ярославни.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Миколи Хвильового
Правила життя
Правила життя Миколи Хвильового
Жінки
Особистості
Європа
Україна
Середньовіччя

Головні події 19 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 травня
20 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх