цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Петро Олексійович -
другий імператор Росії
По смерті імператриці Катерини I 17 травня 1727 року на престол зійшов 12-річний внук першого російського імператора Петра I. Син опального царевича Олексія Петровича і німецької принцеси Софії-Шарлотти Брауншвейг-Вольфенбюттельської Петро II став останнім представником дому Романових по чоловічій лінії на російському троні.
На обкладинці: Портрет Петра II невідомого художника, бл. 1800 року. Державний Ермітаж, Санкт-Петербург
2229
Особистості
Володимир Лук'янюк
Шлюб царевича Олексія і німецької принцеси Софії-Шарлотти Брауншвейг-Вольфенбюттельської, який відбувся у 1711 році в саксонському місті Торгау за посередництва польського короля Августа Сильного, став результатом дипломатичних зусиль російського царя Петра I, направлених на встановлення родинних зв'язків з однією з найстаріших німецьких династій - його 17-річна невістка з дому Вельфів доводилась рідною сестрою дружини Карла VI Габсбурга титулярної імператриці Священної Римської імперії Єлизавети-Крістіни (матері майбутньої імператриці Марії-Терезії) і тіткою іншій Єлизаветі-Крістіні, дружині короля Пруссії Фрідріха Великого.
У 1715 році Софія-Шарлотта померла через кілька днів після народження сина, названного на честь Петра I, що співпало із народженням сина у самого царя, названого також Петром. Це підірвало положення царевича Олексія при дворі - його нездатність, невміння і небажання вести державні справи були причиною давніх конфліктів з батьком і з народженям молодшого брата шанси успадкувати престол стали для нього примарними - в 1716 році він таємно виїхав до Австрії, де за посередництва рідні своєї дружини намагався отримати підтримку при австрійському і шведському дворах для збройної боротьби за корону Російського царства.
Так і досягнувши в цьому питанні успіху, у 1718 році Олексій повернувся на батьківщину, де спеціальним маніфестом був позбавлений права на престол, а згодом відданий під суд і помер у Петропавловській фортеці Санкт-Петербурга 7 липня 1718 року, засуджений на смерть як зрадник. Через 10 місяців помер і 4-річний Петро Петрович, що зробило внука царя 4-річного Петра Олексійовича єдиним спадкоємцем дому Романових по чоловічій лінії.
Після прийняття у 1721 році титулу імператора Петро I відмінив традиційний для Росії звичай передачі монаршої влади по родинній чоловічій лінії і 18 (7 травня) 1724 року коронував свою другу дружину Марту Скавронську, яка по смерті Петра 8 лютого 1725 року стала першою російською імператрицею під іменем Катерина I.
Її правління, фактично здійснюване фельдмаршалом Олександром Меншиковим і Верховною Таємною Радою з числа найближчих чиновників, було нетривалим - незадовго до смерті 43-річної Катерини I 17 (6 травня) травня 1727 року від пневмонії її дочка Єлизавета від імені немічної на той момент матері підписала заповіт, складений за дорученням Меншикова, за яким спадкоємцем престолу став 12-річний Петро Олексійович, котрий до набуття повноліття мав правити під опікою Верховної Таємної Ради і в разі бездітної смерті його спадкоємцем мала стати старша дочка Петра I і Катерини I Анна та її нащадки, а після неї - молодша дочка Єлизавета.
8 березня (25 лютого) 1728 року архієпископ Новгородський Феофан Прокопович вінчав Петра II на царство в Успенському соборі Московського Кремля. Усунувши Меншикова від влади, він мало цікавився державними справами, довіривши їх своїм новим фаворитам князям Долгоруковим, серед яких також не було єдності. Перенесення столиці імперії в Москву привело до занедбання армії і флоту, а постійні інтриги членів Таємної Ради сприяли казнокрадству та хабарництву на всіх щаблях влади.
Помер Петро II від віспи 30 (19) січня 1730 року, не залишивши ні нащадків, ні призначеного спадкоємця і став останнім представником дому Романових по чоловічій лінії на російському престолі. По смерті його сестри імператриці Єлизавети Петрівни в 1761 році пряма гілка династії Романових перевалась повністю - наступного року престол Росії по жіночій лінії перейшов до Гольштейн-Готторпської династії (молодшої гілки Ольденбурзької династії), представник котрої Карл Петер Ульріх спеціальним договором був визнаний членом дому Романових.
11 травня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Європа
Нова історія

Головні події 17 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 травня
18 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх