ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ
16 травня
Герб Гетьманської держави
Битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими Водами
Фотоархів: Історія ядерної зброї
Інфографіка
Історія ядерної зброї
16 травня 1648 року війська Богдана Хмельницького, підтримані татарською кіннотою Тугай-бея, здобули свою першу перемогу над військами Речі Посполитої Стефана Потоцького.
Після звільнення у січні 1648 року Запорозької Січі від польського контролю і обрання Богдана Хмельницького гетьманом антипольське повстання стало набувати додалі ширшої підтримки і було підкріплене договорами з Кримським ханством і Османською Туреччиною.
Щоб ліквідувати повстання в зародку, у квітні 1648 уряд Речі Посполитої вислав проти Хмельницького тридцятитисячне військо на чолі з гетьманами Миколаєм Потоцьким і Мартином Калиновським. Не очікуючи військових труднощів, вони розділили свої війська на дві частини. Одна з них також була поділена, і військо, чисельністю 2 тисяч на чолі із сином Миколая Потоцького 24-річним Стефаном, вирушило у напрямку Жовтих Вод, куди прибула 29 квітня.
Увечері 29 квітня на польський табір напав невеликий загін татар під проводом Тугай-бея. Атака була відбита і поляки вирішили укріпити табір, чекаючи на прибуття тритисячного загону реєстрових козаків і німецьких найманців, який очолював Стефан Чарнецький; основні польські сили були за 200 кілометрів у Корсуні. Скориставшись тактичною помилкою, війська Богдана Хмельницького і татари оточили табір і 30 травня почали його штурм. Він виявився невдалим і наступні кілька днів жодна зі сторін не наважувалась на рішучі дії.
3 травня назустріч військам Чарнецького вирушив козацький загін під керівництвом Хмельницького - біля урочища Кам'яний Затон польська підмога була оточена, незгідні перейти на бік Хмельницького і німецькі найманці - перебиті, Чарнецький взятий у полон, і 13 травня до Жовтих Вод прибуло більше 2 тисяч козаків. Наступного дня Стефана Потоцького зрадила тисяча козаків із його війська, які також перейшли на бік повсталих.
Враховуючи вкрай невигідне для себе співвідношення сил, 14 травня Потоцький розпочав переговори, в ході яких Хмельницький висунув вимогу здачі всієї артилерії і клейнодів, натомість надаючи полякам право на відступ. Не досягнувши домовленості, вночі з 15 на 16 травня польське військо спробувало вийти з оточення, зздійснивши марш до урочища Княжі Байраки. Подолавши близько 8 кілометрів, вони були атаковані татарською кавалерією, а згодом з тилу - загоном Максима Кривоноса.
Так і не отримавши підмоги основних сил, які просувались вкрай повільно, остерігаючись попасти в засідку, і все ще були за 100 кілометрів від місця подій, поляки були розбиті; Стефан Потоцький отримав поранення і помер 19 травня від гангрени. Натхненні перемогою, війська Богдана Хмельницького і кримських татар в кінці травня розбили 18-тисячну польську армію Миколи Потоцького в битві під Корсунем.
У 1998 році, у дні святкування 350-річчя початку Визвольної війни Хмельницького, поряд з урочищем Княжі Байраки, на околиці села Жовто-Олександрівка П'ятихатського району Дніпропетровської області відкрито пам'ятник на честь перемоги у битві на Жовтих Водах: на одній з гранітних брил викарбувано герб гетьмана Богдана Хмельницького, на другій - герб кримсько-татарського роду Гераїв як символ військової доблесті і союзу запорізького козацтва та кримськотатарського війська, що здобули на Жовтих Водах легендарну перемогу.
Україна
Війни
Битви
Європа
Нова історія
Всі події травня1648-го року
7087
Популярна стаття
Дивіться також
Головні події 16 травня
Всі події за 16 травня

1204 - Балдуін IX Фландрський став першим імператором Латинської імперії під іменем Балдуін I Константинопольський, що поклало початок формуванню цілої плеяди «латинських» держав на захоплених хрестоносцями територіях - восени 1204 року комітет з 24 представників військ хрестоносців підписали Договір про поділ Візантійської імперії.
1532 - Посилаючись на слабке здоров'я, сер Томас Мор пішов у відставку з поста лорда-канцлера. Справжньою причиною його звільнення став розрив Генріха VIII з Римом та створення Англіканської церкви.
1648 - Під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького, підтримане татарською кіннотою Тугай-бея, здобули свою першу перемогу над військами Речі Посполитої Стефана Потоцького.
1717 - Французького письменника Вольтера поміщено у Бастилію за опубліковані ним сатиричні твори.
1770 - 14-літня Марія-Антуанетта, дочка австрійської ерцгерцогині Марії Терезії та імператора Священної Римської імперії Франсиска І, вийшла заміж за 15-літнього дофіна Франції, майбутнього короля Людовика XVI.
1812 - Російський фельдмаршал Михайло Кутузов підписав бухарестський мирний договір, який завершив російсько-турецьку війну 1806—12 рр. До Російської імперії відійшли Бесарабія, а Туреччині повернуто частину Молдавії і Валахію.
1877 - У Франції почалась політична криза - парламент, який відмовився підтримати роялістський уряд президента Патріса Мак-Магона, був розпущений. Конституційна криза Третої французької республіки завершилась переконливою перемогою республіканців на парламентських виборах і відставкою Мак-Магона 30 січня 1879 року.
1920 - Жанну д'Арк канонізовано римською католицькою церквою.
1929 - У готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» в Лос-Анжелесі за присутності 270 гостей вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Кращим фільмом визнано стрічку «Крила» продюсера Люсьєна Хаббарда, кращим режисером - Френка Борзейгі за фільм «Сьоме небо», кращою актрисою - Джанет Гейнор, а Еміль Янінгс отримав дві нагороди як кращий актор.
1929 - Зазнало поразки повстання у єврейському гетто Варшави - німці підірвали останню синагогу і взяли під повний контроль всю територію гетто. В ході боїв загинуло близько 13 тисяч його захисників, а 56 тисяч з тих, хто лишився живим, були відправлені до концтаборів і таборів смерті. Врятуватись із гетто під час і після повстання змогло близько 3 тисяч чоловік.
1961 - В результаті військового перевороту до влади у Південній Кореї прийшов генерал Пак Чон Хі. В 1963 році він став цивільним президентом і займав цей пост до своєї загибелі у 1979 році.
1966 - Компанія Capitol Records випустила одинадцятий диск американської рок-групи «Beach Boys». «Pet Sounds» був одним з перших концептуальних альбомів свого часу і справив значний вплив на рок-музику 1960-х.
1974 - Після відставки Віллі Брандта п'ятим канцлером ФРН став соціал-демократ Гельмут Шмідт. Він знаходився на цьому посту до 1982 року і є автором знаменитої фрази, яку помилково приписують Маргарет Тетчер: «Радянський Союз - це Верхня Вольта з балістичними ракетами».
1975 - За південно-східним маршрутом японка Джунко Табеї піднялась на Джомолунгму і стала першою жінкою, що здолала найвищу вершину планети. Це сталось через 22 роки після того, як на Джомолунгму вперше піднялись чоловіки - Едмунд Хіларі та Тенціг Норгей. 28 червня 1992 року, піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів.
1980 - Компанія Parlophone випустила альбом «McCartney II», третій сольний диск Пола Маккартні. Як і дебютну платівку «McCartney», цей альбом музикант записав один, зігравши на всіх інструментах разом із дружиною Ліндою. Титульна пісня альбому «All Things Must Pass» досягла другого місця в чартах Великої Британії і першого - у США та Канаді.
1985 - ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову «Про заходи з подолання пияцтва й алкоголізму та викоренення самогоноваріння».
1985 - Кращим новачком НБА названо Майкла Джодана, котрий набирав за гру в середньому по 28,2 очок і став третім в лізі за результативностю.
1995 - Компанія Dell виготовила перший десктоп-комп'ютер, що працював на двох процесорах Pentium.
1997 - В Заїрі повстанці припинили 32-річний період автократичного правління президента Мобуту Сесе Секе.
2004 - Українська співачка Руслана Лижичко з піснею «Дикі танці» виграла 49-й пісенний конкурс «Євробачення» у Стамбулі, здобувши тим самим право вперше провести конкурс в Україні. Максимальні 12 балів їй віддали глядачі Росії, Ізраїлю, Ісландії, Литви, Латвії, Естонії, Польщі і Туреччини.
2008 - Після чотирнадцяти років переговорів Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.
2012 - У Каннах розпочався 65-й кінофестиваль. Його переможцем стала стрічка «Любов» австрійського режисера Михаеля Ганеке, який вдруге став лауреатом «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю.
Народилися 16 травня
1763 - 14 листопада 1829, Луї Ніколя Воклен, французький хімік; відкрив елементи хром і берилій.
1817 - 19 квітня 1885, Микола Іванович Костомаров, український історик ("Богдан Хмельницький", "Руїна", "Мазепа", "Павло Полуботок"), етнограф ("Історія козацтва в південноруських народних піснях"), письменник ("Сава Чалий", "Переяславська ніч").
1887 - 20 грудня 1941, Ігор Сєвєрянін (Ігор Васильович Лотарєв), російський поет ("Ананаси в шампанському").
1900 - 11 вересня 1974, Микола Федорович Яковченко, український актор театру й кіно, Народний артист УРСР (1970). 115 років з дня народження.
1905 - 12 серпня 1982, Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда. 110 років з дня народження.
1910 - 13 листопада 1975, Ольга Федорівна Берггольц, російська письменниця ("Ленінградська поема"). 105 років з дня народження.
1915 - 29 листопада 2010, Маріо Монічеллі, італійський актор, кінорежисер, сценарист ("Велика війна", "Поліцейські і злодії", "Військо Бранкалєоне", "Казанова-70", "Роман по-італійськи"). 100 років з дня народження.
1920 - 6 липня 2008, Джозеф Отіс Флетчер, американський пілот і полярний дослідник; першим досягнув літаком Північного полюсу і, як вважаєть, взагалі перша людина якій це вдалось зробити (1952). 95 років з дня народження.
1946 - Роберт Фріпп, англійський рок-гітарист (King Crimson).
1947 - 30 квітня 1999, Даррелл Світ, англійський рок-музикант (Nazareth: "Love Hurts").
1953 - Пірс Броснан, ірландський кіноактор ("Міссіс Даутфаєр", "Благородний дім", "Газонокосильник", "Четвертий протокол", "Не розмовляй з незнайомцями", "Золоте око", "Завтра не настане ніколи", "Афера Томаса Крауна", "Цілого світу замало", "Умирай не сьогодні").
1955 - Ольга Валентинівна Корбут, білоруська гімнастка, чотириразова Олімпійська чемпіонка (1972, 1976 рр.), світу (1974); першою виконала сальто на колоді. 60 років з дня народження.
1957 - Юрій Юліанович Шевчук, російський рок-музикант (ДДТ).
1965 - Кріс(т) Новоселіч, американський рок-музикант (Nirvana). 50 років з дня народження.
1966 - Джанет Джексон, американська поп-співачка ("When I Think of You", "Two to the Power of Love"), актриса ("Хороші часи", "Слава"); сестра Майкла Джексона.
1970 - Габріела Сабатіні, аргентинська тенісистка (Вімблдон в парному розряді [1988], U.S. Open [1990]). 45 років з дня народження.
1986 - Меган (Деніз) Фокс, американська модель і актриса («Трансформери»).
Іменинники 16 травня
Петро, Тимофій, Федосій
Померли 16 травня
1703 - Шарль Перро, французький казкар ("Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Синя Борода"), поет і критик ("Паралелі між древнім і новим у питаннях мистецтва і наук"). 312 років тому, в 75 років (нар. 12 січня 1628 р.).
1830 - Жан Батіст Жозеф Фур'є, французький фізик і математик. 185 років років тому, в 62 роки (нар. 21 березня 1768 р.).
1947 - Фредерік Гоуленд Хопкінс, англійський біохімік; відкрив вітаміни A і D; лауреат Нобелівської премії (1929). 68 років тому, в 86 років (нар. 20 червня 1861 р.).
1953 - Жан Батіст Рейнхардт, бельгійський джазовий гітарист, циган за походженням; один з небагатьох європейських музикантів, творчість якого стала надбанням світового джазу. 62 роки тому, в 43 роки (нар. 23 січня 1910 р.).
1960 - Кирило Іванович Осьмак, діяч Української Центральної Ради, ОУН, Президент Української Головної Визвольної Ради. 55 років років тому, в 70 років (нар. 9 травня 1890 р.).
1984 - Ірвін Шоу (Ірвін Гілберт Шамфоров), американський письменник ("Молоді леви", "Багач, бідняк", "Вечір у Візантії"). 31 рік тому, в 71 рік (нар. 27 лютого 1913 р.).
1990 - Джим (Джеймс Морі) Хенсон, американський лялькар, автор програми "Маппет-шоу", лауреат 18-и премій "Еммі". 25 років років тому, в 54 роки (нар. 24 вересня 1936 р.).
1997 - Джузеппе де Сантіс, італійський кінорежисер ("Наступ і відступ", "Дорога, тривалістю рік", "Дні кохання", "Рим, об 11-й", "Вендетта", "Дон Паскуаль"). 18 років тому, в 80 років (нар. 11 лютого 1917 р.).
2004 - Маріка Рьокк, німецька актриса (Цілуй мене, любий, Дівчина моєї мрії, Це трапляється лише раз). 11 років тому, в 91 рік (нар. 3 листопада 1913 р.).
2010 - Ронні Джеймс Діо (Падавона), американський рок-співак, композитор (Elf, Richie Blackmore's Rainbow, Black Sabbath, Dio: Holy Diver, The Last in Line, Dream Evil). 5 років років тому, в 61 рік (нар. 10 липня 1949 р.).
2012 - Марія Лук'янівна Бієшу, молдавська оперна і камерна співачка (лірико-драматичне сопрано). 3 роки тому, в 77 років (нар. 3 серпня 1935 р.).
Пам'ятні події 16 травня
Міжнародний день пам'яті людей, померлих від СНІДу.
Поділитись
Розмістіть посилання на сторінку в Twitter, Google+, Facebook, ВКонтакте або надішліть посилання на неї електронною поштою.
Обговорення
comments powered by Disqus
15 травня
17 травня
© 2001-15 Володимир Лук'янюк
Про • Меню

Наверх