ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ
16 травня
Герб Гетьманської держави
Битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими Водами
Народився Альберт Ейнштейн
Народився Альберт Ейнштейн
16 травня 1648 року війська Богдана Хмельницького, підтримані татарською кіннотою Тугай-бея, здобули свою першу перемогу над військами Речі Посполитої Стефана Потоцького.
Після звільнення у січні 1648 року Запорозької Січі від польського контролю і обрання Богдана Хмельницького гетьманом антипольське повстання стало набувати додалі ширшої підтримки і було підкріплене договорами з Кримським ханством і Османською Туреччиною.
Щоб ліквідувати повстання в зародку, у квітні 1648 уряд Речі Посполитої вислав проти Хмельницького тридцятитисячне військо на чолі з гетьманами Миколаєм Потоцьким і Мартином Калиновським. Не очікуючи військових труднощів, вони розділили свої війська на дві частини. Одна з них також була поділена, і військо, чисельністю 2 тисяч на чолі із сином Миколая Потоцького 24-річним Стефаном, вирушило у напрямку Жовтих Вод, куди прибула 29 квітня.
Увечері 29 квітня на польський табір напав невеликий загін татар під проводом Тугай-бея. Атака була відбита і поляки вирішили укріпити табір, чекаючи на прибуття тритисячного загону реєстрових козаків і німецьких найманців, який очолював Стефан Чарнецький; основні польські сили були за 200 кілометрів у Корсуні. Скориставшись тактичною помилкою, війська Богдана Хмельницького і татари оточили табір і 30 травня почали його штурм. Він виявився невдалим і наступні кілька днів жодна зі сторін не наважувалась на рішучі дії.
3 травня назустріч військам Чарнецького вирушив козацький загін під керівництвом Хмельницького - біля урочища Кам'яний Затон польська підмога була оточена, незгідні перейти на бік Хмельницького і німецькі найманці - перебиті, Чарнецький взятий у полон, і 13 травня до Жовтих Вод прибуло більше 2 тисяч козаків. Наступного дня Стефана Потоцького зрадила тисяча козаків із його війська, які також перейшли на бік повсталих.
Враховуючи вкрай невигідне для себе співвідношення сил, 14 травня Потоцький розпочав переговори, в ході яких Хмельницький висунув вимогу здачі всієї артилерії і клейнодів, натомість надаючи полякам право на відступ. Не досягнувши домовленості, вночі з 15 на 16 травня польське військо спробувало вийти з оточення, зздійснивши марш до урочища Княжі Байраки. Подолавши близько 8 кілометрів, вони були атаковані татарською кавалерією, а згодом з тилу - загоном Максима Кривоноса.
Так і не отримавши підмоги основних сил, які просувались вкрай повільно, остерігаючись попасти в засідку, і все ще були за 100 кілометрів від місця подій, поляки були розбиті; Стефан Потоцький отримав поранення і помер 19 травня від гангрени. Натхненні перемогою, війська Богдана Хмельницького і кримських татар в кінці травня розбили 18-тисячну польську армію Миколи Потоцького в битві під Корсунем.
У 1998 році, у дні святкування 350-річчя початку Визвольної війни Хмельницького, поряд з урочищем Княжі Байраки, на околиці села Жовто-Олександрівка П'ятихатського району Дніпропетровської області відкрито пам'ятник на честь перемоги у битві на Жовтих Водах: на одній з гранітних брил викарбувано герб гетьмана Богдана Хмельницького, на другій - герб кримсько-татарського роду Гераїв як символ військової доблесті і союзу запорізького козацтва та кримськотатарського війська, що здобули на Жовтих Водах легендарну перемогу.
Україна
Війни
Битви
Європа
Нова історія
Всі події травня1648-го року
7860
Популярна стаття
Дивіться також
Головні події 16 травня
Всі події за 16 травня

1204 - Балдуін IX Фландрський став першим імператором Латинської імперії під іменем Балдуін I Константинопольський, що поклало початок формуванню цілої плеяди «латинських» держав на захоплених хрестоносцями територіях - восени 1204 року комітет з 24 представників військ хрестоносців підписали Договір про поділ Візантійської імперії.
1532 - Посилаючись на слабке здоров'я, сер Томас Мор пішов у відставку з поста лорда-канцлера. Справжньою причиною його звільнення став розрив Генріха VIII з Римом та створення Англіканської церкви.
1648 - Під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького, підтримане татарською кіннотою Тугай-бея, здобули свою першу перемогу над військами Речі Посполитої Стефана Потоцького.
1717 - Французького письменника Вольтера поміщено у Бастилію за опубліковані ним сатиричні твори.
1770 - 14-літня Марія-Антуанетта, дочка австрійської ерцгерцогині Марії Терезії та імператора Священної Римської імперії Франсиска І, вийшла заміж за 15-літнього дофіна Франції, майбутнього короля Людовика XVI.
1812 - Російський фельдмаршал Михайло Кутузов підписав бухарестський мирний договір, який завершив російсько-турецьку війну 1806—12 рр. До Російської імперії відійшли Бесарабія, а Туреччині повернуто частину Молдавії і Валахію.
1877 - У Франції почалась політична криза - парламент, який відмовився підтримати роялістський уряд президента Патріса Мак-Магона, був розпущений. Конституційна криза Третої французької республіки завершилась переконливою перемогою республіканців на парламентських виборах і відставкою Мак-Магона 30 січня 1879 року.
1920 - Жанну д'Арк канонізовано римською католицькою церквою.
1929 - У готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» в Лос-Анжелесі за присутності 270 гостей вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Кращим фільмом визнано стрічку «Крила» продюсера Люсьєна Хаббарда, кращим режисером - Френка Борзейгі за фільм «Сьоме небо», кращою актрисою - Джанет Гейнор, а Еміль Янінгс отримав дві нагороди як кращий актор.
1929 - Зазнало поразки повстання у єврейському гетто Варшави - німці підірвали останню синагогу і взяли під повний контроль всю територію гетто. В ході боїв загинуло близько 13 тисяч його захисників, а 56 тисяч з тих, хто лишився живим, були відправлені до концтаборів і таборів смерті. Врятуватись із гетто під час і після повстання змогло близько 3 тисяч чоловік.
1961 - В результаті військового перевороту до влади у Південній Кореї прийшов генерал Пак Чон Хі. В 1963 році він став цивільним президентом і займав цей пост до своєї загибелі у 1979 році.
1966 - Компанія Capitol Records випустила одинадцятий диск американської рок-групи «Beach Boys». «Pet Sounds» був одним з перших концептуальних альбомів свого часу і справив значний вплив на рок-музику 1960-х.
1974 - Після відставки Віллі Брандта п'ятим канцлером ФРН став соціал-демократ Гельмут Шмідт. Він знаходився на цьому посту до 1982 року і є автором знаменитої фрази, яку помилково приписують Маргарет Тетчер: «Радянський Союз - це Верхня Вольта з балістичними ракетами».
1975 - За південно-східним маршрутом японка Джунко Табеї піднялась на Джомолунгму і стала першою жінкою, що здолала найвищу вершину планети. Це сталось через 22 роки після того, як на Джомолунгму вперше піднялись чоловіки - Едмунд Хіларі та Тенціг Норгей. 28 червня 1992 року, піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів.
1980 - Компанія Parlophone випустила альбом «McCartney II», третій сольний диск Пола Маккартні. Як і дебютну платівку «McCartney», цей альбом музикант записав один, зігравши на всіх інструментах разом із дружиною Ліндою. Титульна пісня альбому «All Things Must Pass» досягла другого місця в чартах Великої Британії і першого - у США та Канаді.
1985 - ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову «Про заходи з подолання пияцтва й алкоголізму та викоренення самогоноваріння».
1985 - Кращим новачком НБА названо Майкла Джодана, котрий набирав за гру в середньому по 28,2 очок і став третім в лізі за результативностю.
1995 - Компанія Dell виготовила перший десктоп-комп'ютер, що працював на двох процесорах Pentium.
1997 - В Заїрі повстанці припинили 32-річний період автократичного правління президента Мобуту Сесе Секе.
2004 - Українська співачка Руслана Лижичко з піснею «Дикі танці» виграла 49-й пісенний конкурс «Євробачення» у Стамбулі, здобувши тим самим право вперше провести конкурс в Україні. Максимальні 12 балів їй віддали глядачі Росії, Ізраїлю, Ісландії, Литви, Латвії, Естонії, Польщі і Туреччини.
2008 - Після чотирнадцяти років переговорів Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.
2012 - У Каннах розпочався 65-й кінофестиваль. Його переможцем стала стрічка «Любов» австрійського режисера Михаеля Ганеке, який вдруге став лауреатом «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю.
Народилися 16 травня
1763 - 14 листопада 1829, Луї Ніколя Воклен, французький хімік; відкрив елементи хром і берилій.
1817 - 19 квітня 1885, Микола Іванович Костомаров, український історик ("Богдан Хмельницький", "Руїна", "Мазепа", "Павло Полуботок"), етнограф ("Історія козацтва в південноруських народних піснях"), письменник ("Сава Чалий", "Переяславська ніч").
1887 - 20 грудня 1941, Ігор Сєвєрянін (Ігор Васильович Лотарєв), російський поет ("Ананаси в шампанському").
1900 - 11 вересня 1974, Микола Федорович Яковченко, український актор театру й кіно, Народний артист УРСР (1970). 115 років з дня народження.
1905 - 12 серпня 1982, Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда. 110 років з дня народження.
1910 - 13 листопада 1975, Ольга Федорівна Берггольц, російська письменниця ("Ленінградська поема"). 105 років з дня народження.
1915 - 29 листопада 2010, Маріо Монічеллі, італійський актор, кінорежисер, сценарист ("Велика війна", "Поліцейські і злодії", "Військо Бранкалєоне", "Казанова-70", "Роман по-італійськи"). 100 років з дня народження.
1920 - 6 липня 2008, Джозеф Отіс Флетчер, американський пілот і полярний дослідник; першим досягнув літаком Північного полюсу і, як вважаєть, взагалі перша людина якій це вдалось зробити (1952). 95 років з дня народження.
1946 - Роберт Фріпп, англійський рок-гітарист (King Crimson).
1947 - 30 квітня 1999, Даррелл Світ, англійський рок-музикант (Nazareth: "Love Hurts").
1953 - Пірс Броснан, ірландський кіноактор ("Міссіс Даутфаєр", "Благородний дім", "Газонокосильник", "Четвертий протокол", "Не розмовляй з незнайомцями", "Золоте око", "Завтра не настане ніколи", "Афера Томаса Крауна", "Цілого світу замало", "Умирай не сьогодні").
1955 - Ольга Валентинівна Корбут, білоруська гімнастка, чотириразова Олімпійська чемпіонка (1972, 1976 рр.), світу (1974); першою виконала сальто на колоді. 60 років з дня народження.
1957 - Юрій Юліанович Шевчук, російський рок-музикант (ДДТ).
1965 - Кріс(т) Новоселіч, американський рок-музикант (Nirvana). 50 років з дня народження.
1966 - Джанет Джексон, американська поп-співачка ("When I Think of You", "Two to the Power of Love"), актриса ("Хороші часи", "Слава"); сестра Майкла Джексона.
1970 - Габріела Сабатіні, аргентинська тенісистка (Вімблдон в парному розряді [1988], U.S. Open [1990]). 45 років з дня народження.
1986 - Меган (Деніз) Фокс, американська модель і актриса («Трансформери»).
Іменинники 16 травня
Петро, Тимофій, Федосій
Померли 16 травня
1703 - Шарль Перро, французький казкар ("Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Синя Борода"), поет і критик ("Паралелі між древнім і новим у питаннях мистецтва і наук"). 312 років тому, в 75 років (нар. 12 січня 1628 р.).
1830 - Жан Батіст Жозеф Фур'є, французький фізик і математик. 185 років років тому, в 62 роки (нар. 21 березня 1768 р.).
1947 - Фредерік Гоуленд Хопкінс, англійський біохімік; відкрив вітаміни A і D; лауреат Нобелівської премії (1929). 68 років тому, в 86 років (нар. 20 червня 1861 р.).
1953 - Жан Батіст Рейнхардт, бельгійський джазовий гітарист, циган за походженням; один з небагатьох європейських музикантів, творчість якого стала надбанням світового джазу. 62 роки тому, в 43 роки (нар. 23 січня 1910 р.).
1960 - Кирило Іванович Осьмак, діяч Української Центральної Ради, ОУН, Президент Української Головної Визвольної Ради. 55 років років тому, в 70 років (нар. 9 травня 1890 р.).
1984 - Ірвін Шоу (Ірвін Гілберт Шамфоров), американський письменник ("Молоді леви", "Багач, бідняк", "Вечір у Візантії"). 31 рік тому, в 71 рік (нар. 27 лютого 1913 р.).
1990 - Джим (Джеймс Морі) Хенсон, американський лялькар, автор програми "Маппет-шоу", лауреат 18-и премій "Еммі". 25 років років тому, в 54 роки (нар. 24 вересня 1936 р.).
1997 - Джузеппе де Сантіс, італійський кінорежисер ("Наступ і відступ", "Дорога, тривалістю рік", "Дні кохання", "Рим, об 11-й", "Вендетта", "Дон Паскуаль"). 18 років тому, в 80 років (нар. 11 лютого 1917 р.).
2004 - Маріка Рьокк, німецька актриса (Цілуй мене, любий, Дівчина моєї мрії, Це трапляється лише раз). 11 років тому, в 91 рік (нар. 3 листопада 1913 р.).
2010 - Ронні Джеймс Діо (Падавона), американський рок-співак, композитор (Elf, Richie Blackmore's Rainbow, Black Sabbath, Dio: Holy Diver, The Last in Line, Dream Evil). 5 років років тому, в 61 рік (нар. 10 липня 1949 р.).
2012 - Марія Лук'янівна Бієшу, молдавська оперна і камерна співачка (лірико-драматичне сопрано). 3 роки тому, в 77 років (нар. 3 серпня 1935 р.).
Пам'ятні події 16 травня
Міжнародний день пам'яті людей, померлих від СНІДу.
Поділитись
Розмістіть посилання на сторінку в Twitter, Google+, Facebook, ВКонтакте або надішліть посилання на неї електронною поштою.
Обговорення
comments powered by Disqus
15 травня
17 травня
© 2001-15 Володимир Лук'янюк
Про • Меню

Наверх