цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Закінчення Громадянської війни в США
9 травня 1865 року президент США Ендрю Джонсон офіційно оголосив про закінчення Громадянської війни, яка тривала чотири роки і забрала життя 620 тисяч американців. Останнім збройним формуванням переможеного Півдня, яке здалось армії Півночі 23 червня, була індіанська армія Трансміссіппі бригадного генерала-черокі Стенда Вейті.
5403
Війни
Політичною причиною початку Громадянської війни стала перемога в 1860 році на президентських виборах Авраама Лінкольна, представника Республіканської партії, створеної в 1854 році шляхом об'єднання громадських організацій, які протистояли рабовласництву. Прийшовши до влади, він проголосив, що у всіх нових штатах, які приєднаються до США, буде заборонене рабовласництво. Це означало для південних штатів перспективу бути в меншості в Конгресі і програвати у всіх конфліктних питаннях.
Війна розпочалась 12 квітня 1861 року з обстрілу гарнізону форту Самтер (штат Південна Кароліна) військовим загоном Півдня під командуванням генерала Боргарда. У відповідь президент Лінкольн оголосив південні штати заколотниками, віддав наказ про морську блокаду їхнього узбережжя і оголосив у країні військову мобілізацію. Перший серйозний бій відбувся у Вірджинії біля залізничної станції Манассас 21 липня 1861, коли погано навчені війська жителів Півночі, атакували жителів Півдня, але були змушені почати відступ, що перетворився на втечу. До осені 1861 року армія США вже налічувала близько 650 тисяч солдатів, однак із-за невдалого командування і поганої організації вона зазнала багатьох поразок, і в жовтні Вашингтон став прифронтовим містом.
Ситуація кардинально змінилась в середині 1862 року, коли морська блокада Півдня почала підривати економіку Півдня, і, особливо після 30 грудня 1862 року, коли Лінкольн підписав «Прокламацію про звільнення» рабів, яка набувала чинності з 1 січня наступного року, - всі раби в США оголошувались вільними і стали набиратись в армію. Ще раніше, в травні, був прийнятий «Закон про гомстеди», за яким будь-який громадянин незалежно від кольору шкіри, заплативши 10 доларів мита, міг зайняти 160-акровий наділ на вільних землях і стати його власником після 5 років неперервного проживання. Це змінило саму ідею Громадянської війни - вона перетворилась на війну за знищення рабовласництва.
В 1862 році війська Уліса Гранта витіснила армію Півдня зі штатів Теннессі, Міссурі, зайняла північ штатів Міссісіпі та Алабама і 25 квітня 1862 року увійшла в Новий Орлеан, один з найважливіших торгових міст Конфедеративних Штатів Америки - Південь став розколотий на дві частини. Останню велику перемогу армія Півдня здобула в травні 1863 року в битві біля Чанселорсвілла, коли армія генерала Роберта Лі завдала поразки вдвічі більшій Потомакській армії США під командуванням Джозефа Хукера.
Однак після перемоги під Геттісбергом в липні 1863 року, коли армія Півдня втратила 23 тисячі чоловік, в тому числі третину офіцерів, військова боєздатність КША була підірвана остаточно. Восени 1864 року була захоплена Атланта, один із найбільших промислових центрів Півдня, 9 квітня 1865 року - столиця Півдня місто Річмонд, після чого розрізнені рештки армії Півдня почали здаватись в полон.
14 квітня 1865 року помер смертельно поранений президент Лінкольн - він був застрелений одним із змовників, які планували вбившии президента, віце-президента і державного секретаря США, паралізувати владні структури Півночі. 9 травня 1865 року новий президент Ендрю Джонсон, який уникнув замаху, офіційно оголосив про закінчення Громадянської війни. Наступного дня були заарештовані президент КША Девіс і члени його уряду - Конфедерація південних штатів припинила своє існування. Останній бій вібувся 12-13 травня, коли залишки армії Півдня здобули перемогу в битві біля ранчо Пальміто (Техас) і перейшли на територію Мексики.
Втрати за роки Громадянської війни склали 360 тисяч убитим і 275 тися пораненими з боку Півночі та 258 і 137 тисяч, відповідно, з боку Півдня. Заборона рабства була закріплена 13-ю поправкою до Конституції США, яка набула чинності 18 грудня 1865 року, через 246 років, після появи перших негрів-рабів у штаті Вірджинія.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Війни
Америка
Нова історія

Головні події 9 травня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 травня
10 травняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх