цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Собор Святого Петра
Собор Святого Петра
2490
18 квітня 1506 року закладено перший камінь у будівництво Собору Святого Петра, який зводився понад 120 років і на сьогодні є найбільшою християнською церквою у світі.
На обкладинці - Собор Святого Петра.
Перша церковна споруда на місці поховання апостола Петра була освячена за часів правління імператора Костянтина I, у 360 році. Базиліка зводилась близько 30 років на території колишнього цирку Нерона і з часом стала головним місцем паломництва у Римі. У XV столітті, коли папська резиденція знову повернулась з Авіньйону до Риму, постало питання про реконструкцію базиліки, яка перебувала у аварійному стані. Ще через сторіччя, за папи Юлія II, було вирішено знести стару базиліку і на її місці збудувати новий собор, зберігши вівтар, під яким розташована могила св. Петра.
Проект нового собору, створений італійським архітектором Донато Браманте, був затверджений в 1505 році і 18 квітня 1506 року було розпочато будівництво. Після смерті Браманте у 1515 році головним архітектором собору став Рафаель Санті. Загалом, до закінчення будівництва, яке тривало 120 років, помер 21 папа і змінилось 8 архітекторів. Кожен з них вносив свої принципові зміни в проект собору - наймаштабніші з них належать Мікеланджело Буонарроті, який працював над собором останні 17 років свого життя.
Витрати на будівництво собору Святого Петра були настільки великими, що папі Леву X довелося продавати індульгенції. Основним пропагандистом даного методу збору коштів був Альбрехт, архієпископ Майнца і Магдебурга, і саме продаж ним індульгенцій викликала протест німецького священника-агустинця Мартіна Лютера, який вилився у рух Реформації і зародження протестантизму.
18 листопада 1626 року папа Урбан VIII освятив Собор Святого Петра, який став найбільшою спорудою Риму і по сьогодні є найбільшою християнською ритуальною спорудою у світі, а його архітектурний стиль, зокрема, купол, справив великий вплив на церковну архітектуру в західному християнському світі. Протягом наступних 50 років архітектор і скульптор Лоренцо Берніні займався прикрашанням собору; його авторству належить і площа перед собором — один з найвидатніших творів світового містобудування.
Загальна довжина собору 211,6 метри, ширина - 150, висота - 138; на підлозі центрального нефа є позначки, що показують розміри інших найбільших соборів світу, що дозволяє порівняти їх з собором св. Петра; у кінці нефа розміщена статуя св. Петра XIII століття, якій приписуються чудодійні властивості, і численні паломники благоговійно прикладаються губами до бронзової ноги святого. Купол, шедевр архітектури, має всередині висоту 119 м і діаметр 42 м і спирається на чотири потужних стовпа. Загальна площа собору становить 2,1 гектара.
У соборі є більше ста гробниць, серед яких 91 поховання папи, могили імператора Священної Римської імперії Оттона II, композитора Джованні П'єрлуїджі да Палестріна, претендента на англійський і шотландський престоли Якова III Стюарта, шведської королеви Христини I з династії Ваза, яка добровільно зреклась престолу і перейшла в католицизм. Останнім похованим є папа Іван Павло II, який помер у квітні 2005 року.
У 1998 році в Кот-д'Івуарі була збудована базиліка Нотр-Дам-де-ла-Пе, висотою 158 метри, яка була оголошена найбільшим християнським храмом, однак, її внутрішній простір спроектовано таким чином, що одночасно у храмі може перебувати не більше 18 тисяч людей, тоді як у соборі Святого Петра — до 60 тисяч.

Теги: Папська держава.

Дивіться також

Релігія
Культура і мистецтво
Європа
Середньовіччя

Головні події 18 квітня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх