Остання експедиція Генрі Гудзона
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
17 квітня 1610 року англієць Генрі Гудзон вирушив у свою четверту і останню експедицію на чолі судна «Діскавері», спорядженого для пошуку північно-західного шляху в Азію в обхід Північної Америки. Він проплив між Гренландією та Лабрадором, але після зимівлі в затоці, котра сьогодні носить його ім'я, частина екіпажу відмовилась продовжувати експедицію і Гудзон з сином та сімома моряками були висаджені у весельний човен й, очевидно, невдовзі загинув.На обкладинці: Уявний портрет Генрі Гудзона
19088
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Генрі Гудзон (Хадсон) розпочав кар'єру моряка юнгою і у віці близько 37 років дослужився до капітана — 1 травня 1607 року на чолі корабля «Хоупвелл» англійської Московської торгової компанії він вирушив на пошуки північного шляху в Азію. 14 червня Гудзон досягнув східного узбережжя Гренландії, а ще через місяць — архіпелага Шпіцберген. Рухаючись від нього на північ (а насправді — на схід) 16 липня експедиція зіткнулась з непрохідними льодами і була змушена повернутись, наблизившись до Північного полюса на відстань близько 1100 кілометрів. Спроба обійти Гренландію з півночі також закінчилась невдало і 15 вересня Гудзон повернувся в порт Тілбері на Темзі.

Наступного року Гудзон знову на чолі «Хоупвелла», спорядженого Московською та Іст-Індійською компанією здійснив ще одну спробу знайти шлях в Азію, на цей раз рухаючись на Схід через Льодовитий океан, але був змушений знову повернутись, досягнувши в липні 1608 року Нової Землі.

У 1609 році Гудзон очолив екіпаж корабля «Халве Ман» голландської Ост-Індської компанії і спробував досягти Азії тим же маршрутом, але через льоди поблизу північних околиць Норвегії в середині травня змінив маршрут на протилежний і 2 липня досягнув сучасного Ньюфаундленду, а ще через два тижні висадився на південно-східному узбережжі Нової Шотландії. Пограбувавши місцеве селище індіанців, щоб поповнити запас провіанту, «Халве Ман» взяв курс вздовж узбережжя на південь і 4 серпня досягнув мису Кейп-Код, а 3 вересня — гирла ріки, яка сьогодні носить ім'я Гудзона (хоча першим тут у 1524 році побував флорентійський мореплавць на службі Франції Джованні Верацанно).

Через три тижні Гудзон вирушив до Європи і 7 листопада 1609 року прибув у порт Дартмут, де був заарештований англійцями за плавання під чужим прапором. Завдяки втручанню нідерландського посла він був невдовзі звільнений і прибув до Амстердама з доповіддю, завдяки якій голландці через кілька років заснували свої поселення в багатих хутряними звірями гирлах рік Гудзон, Делавер і Коннектикут та острові Манхеттен, відкритий Гудзоном 11 вересня 1609 року.

17 квітня 1610 року Генрі Гудзон вирушив у свою четверту і останню експедицію на чолі судна «Діскавері», спорядженого англійськими Вірджинською і Британською Ост-Індською компаніями для пошуку північно-західного шляху в Азію в обхід Північної Америки. 11 травня він досягнув Ісландії, 4 червня — Гренландії, а ще через три тижні — затоки північніше сучасного Лабрадору. Щиро вірячи, що знайшов шлях у Тихий океан, Гудзон продовжив рух затокою, котра сьогодні носить його ім'я, але за три місяці «Діскавері» був затиснутий льодами в затоці Джеймса.

Весною 1611 року, коли корабель звільнився з льоду, частина екіпажу збунтувалась проти наміру Гудзона продовжити експедицію, вимагаючи поверненння назад. Не знайшовши порозуміння, 22 червня Генрі Гудзон з малолітнім сином і сімома членами команди, лояльними капітану, були силою висадженні у відкрите веслове судно з невеликим запасом провіанту. Лише 8 з 13 бунтівних членів екіпажу «Діскавері» вижили під час зворотнього рейсу на батківщину і були негайно заарештовані за звинуваченням у заколоті і вбивстві.

За свідчення одного з них, штурмана Абакека Прікета, завдяки якому і стало відомо про досягнення останньої експедиції Гудзона, його шлюп на веслах кілька днів намагався плисти за «Діскавері», проте відстав, коли на кораблі підняли додаткові вітрила. Пошуки слідів Генрі Гудзона, здійсненні у 1612 році експедицією Томаса Баттона при черговій спробі знайти північно-західний прохід до Індії, не дали жодних результатів і його доля залишилась невідомою.

Вперше по воді Північно-Західний прохід з Атлантичного океану в Тихий був пройдений Руалем Амундсеном в 1903-06 роках на борту корабля «Йоа».

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 квітня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 квітня

Віце-королівство Нова Іспанія

1535
#ЦейДень

Все про 17 квітня

Події, факти, персоналії

Смерть Бенджаміна Франкліна

1790

Десант в бухті Свиней

1961

Диктатура Червоних кхмерів

1975