цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Нова стаття
Остання експедиція Генрі Гудзона
2961
17 квітня 1610 року англієць Генрі Гудзон вирушив у свою четверту і останню експедицію на чолі судна «Діскавері», спорядженого для пошуку північно-західного шляху в Азію в обхід Північної Америки. Він проплив між Гренландією та Лабрадором, але після зимівлі в затоці, котра сьогодні носить його ім'я, частина екіпажу відмовилась продовжувати експедицію і Гудзон з сином та сімома моряками були висаджені у весельний човен й, очевидно, невдовзі загинув.
На обкладинці: Уявний портрет Генрі Гудзона
Генрі Гудзон (Хадсон) розпочав кар'єру моряка юнгою і у віці близько 37 років дослужився до капітана - 1 травня 1607 року на чолі корабля «Хоупвелл» англійської Московської торгової компанії він вирушив на пошуки північного шляху в Азію. 14 червня Гудзон досягнув східного узбережжя Гренландії, а ще через місяць - архіпелага Шпіцберген. Рухаючись від нього на північ (а насправді - на схід) 16 липня експедиція зіткнулась з непрохідними льодами і була змушена повернутись, наблизившись до Північного полюса на відстань близько 1100 кілометрів. Спроба обійти Гренландію з півночі також закінчилась невдало і 15 вересня Гудзон повернувся в порт Тілбері на Темзі.
Наступного року Гудзон знову на чолі «Хоупвелла», спорядженого Московською та Іст-Індійською компанією здійснив ще одну спробу знайти шлях в Азію, на цей раз рухаючись на Схід через Льодовитий океан, але був змушений знову повернутись, досягнувши в липні 1608 року Нової Землі.
У 1609 році Гудзон очолив екіпаж корабля «Халве Ман» голландської Ост-Індської компанії і спробував досягти Азії тим же маршрутом, але через льоди поблизу північних околиць Норвегії в середині травня змінив маршрут на протилежний і 2 липня досягнув сучасного Ньюфаундленду, а ще через два тижні висадився на південно-східному узбережжі Нової Шотландії. Пограбувавши місцеве селище індіанців, щоб поповнити запас провіанту, «Халве Ман» взяв курс вздовж узбережжя на південь і 4 серпня досягнув мису Кейп-Код, а 3 вересня - гирла ріки, яка сьогодні носить ім'я Гудзона (хоча першим тут у 1524 році побував флорентійський мореплавць на службі Франції Джованні Верацанно).
Через три тижні Гудзон вирушив до Європи і 7 листопада 1609 року прибув у порт Дартмут, де був заарештований англійцями за плавання під чужим прапором. Завдяки втручанню нідерландського посла він був невдовзі звільнений і прибув до Амстердама з доповіддю, завдяки якій голландці через кілька років заснували свої поселення в багатих хутряними звірями гирлах рік Гудзон, Делавер і Коннектикут та острові Манхеттен, відкритий Гудзоном 11 вересня 1609 року.
17 квітня 1610 року Генрі Гудзон вирушив у свою четверту і останню експедицію на чолі судна «Діскавері», спорядженого англійськими Вірджинською і Британською Ост-Індською компаніями для пошуку північно-західного шляху в Азію в обхід Північної Америки. 11 травня він досягнув Ісландії, 4 червня - Гренландії, а ще через три тижні - затоки північніше сучасного Лабрадору. Щиро вірячи, що знайшов шлях у Тихий океан, Гудзон продовжив рух затокою, котра сьогодні носить його ім'я, але за три місяці «Діскавері» був затиснутий льодами в затоці Джеймса.
Весною 1611 року, коли корабель звільнився з льоду, частина екіпажу збунтувалась проти наміру Гудзона продовжити експедицію, вимагаючи поверненння назад. Не знайшовши порозуміння, 22 червня Генрі Гудзон з малолітнім сином і сімома членами команди, лояльними капітану, були силою висадженні у відкрите веслове судно з невеликим запасом провіанту. Лише 8 з 13 бунтівних членів екіпажу «Діскавері» вижили під час зворотнього рейсу на батківщину і були негайно заарештовані за звинуваченням у заколоті і вбивстві.
За свідчення одного з них, штурмана Абакека Прікета, завдяки якому і стало відомо про досягнення останньої експедиції Гудзона, його шлюп на веслах кілька днів намагався плисти за «Діскавері», проте відстав, коли на кораблі підняли додаткові вітрила. Пошуки слідів Генрі Гудзона, здійсненні у 1612 році експедицією Томаса Баттона при черговій спробі знайти північно-західний прохід до Індії, не дали жодних результатів і його доля залишилась невідомою.
Вперше по воді Північно-Західний прохід з Атлантичного океану в Тихий був пройдений Руалем Амундсеном в 1903-06 роках на борту корабля «Йоа».
11 квітня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Дивіться також

Особистості
Америка
Середньовіччя

Головні події 17 квітня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх