цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Популярна стаття
Іван Виговський
Смерть Івана Виговського
6335
27 березня 1664 року поблизу села Вільховець (Київщина) козаками гетьмана Павла Тетері страчений український військовий, політичний і державний діяч гетьман Іван Виговський.
Іван Остапович Виговський народився на початку XVII ст. на Київщині у сім'ї православного релігійного діяча із шляхетського роду Виговських. Освіту здобув, імовірно, в Києво-Братському колегіумі. Військову службу розпочав у регулярному війську Речі Посполитої. У складі польського війська брав участь у битві під Жовтими Водами (1648), де попав у полон до татар і був викуплений Богданом Хмельницьким у хана Іслам-Гірея III.
Будучи спочатку особистим писарем Хмельницького, з 1649 року Виговський - генеральний писар війська Запорозького. Він брав участь у військових кампаніях 1650 року (взяття Ясс), Берестецькій битві (1651), битві під Батогом (1652), Жванцем (1653). Виговський був серед найактивніших прихильників військово-політичного союзу з Московією, який був укладений в 1654 році. Наступні два роки Виговський проводив енергійну дипломатичну діяльність зі створення антипольської коаліції, внаслідок чого було укладено союз зі Швецією, Трансільванією і Бранденбургом, а українські козаки брали участь у взятті Варшави і Кракова.
По смерті Богдана Хмельницького, 6 листопада 1657 року на Корсунській раді Іван Виговський був обраний гетьманом України. Йому у спадщину дісталось загострення стосунків з Москвою, особливо після укладення нею сепаратного миру з Польщею (1656) і посилення її втручання в українські внутрішні справи. Це спонукало Виговського до пошуку компромісів з Річчю Посполитою, що привело до створення антигетьманської опозиції частини козацької старшини, яка виступала за воєнно-політичний союз з Московською державою. Епіцентрами боротьби козацької старшини за владу в Гетьманщині, що набула форми громадянської війни, стала Полтавщина і Запоріжжя, де проти Виговського виступили козаки під проводом полковника Мартина Пушкаря та кошового отамана Якова Барабаша, підтримана селянською біднотою під проводом Івана Іскри.
Після невдалої спроби примиритись із заколотниками, війська гетьмана Івана Виговського, очолювані Іваном Богуном, в битві під Полтавою розгромили загони дейнеків і козацькі війська, які їх підтримали. Зрозумівши, що опозицію підтримувала Москва, Виговський круто змінив політику - оскільки договір 1654 року вже фактично не діяв, у вересні 1658 року він уклав з Річчю Посполитою Гадяцьку угоду, за якою Україна (під назвою Велике князівство Руське) мала входити до Речі Посполитої як рівноправний член конфедерації з Короною Польською та Великим князівством Литовським. Це привело до початку українсько-російської війни, в ході якої у липні 1659 року під Конотопом війська гетьмана завдали нищівної поразки 100-тисячній царській армії.
Однак Гадяцький договір швидко призвів до повстання проти Виговського: союз із державою, тривале панування якої в Україні було кілька років тому повалено, вважався народом неможливим - в Україні піднялася нова хвиля виступів опозиції. Не витримавши протистояння, 11 вересня 1659 року Виговський склав булаву, а новим гетьманом було обрано молодшого сина Богдана Хмельницького - Юрія, який під тиском Москви підписав Переяславський договір 1659 року, що перетворював Україну в автономну одиницю у складі Московського царства.
Після втрати влади Виговський переїхав на Поділля, був сенатором Речі Посполитої та Київським воєводою. Після поразки козацько-російських військ від польсько-татарської армії у битві під Чудновим (1660), Юрій Хмельницький перейшов на бік Речі Посполитої. У 1662 році він зрікся булави, і Виговський здійснив спробу повернути гетьманство. Однак не без підтримки поляків новим гетьманом став Іван Тетеря. Це спонукало Виговського підтримати антипольське повстання, яке охопило Правобережну Україну, за що був він заарештований козаками Павла Тетері і згодом був позбавлений всіх прав та привілеїв, котрі мав у зв'язку з сенаторським титулом.
Гетьман Павло Тетеря
Гетьман Павло Тетеря
27 березня 1664 року без суду і слідства Іван Виговський був розстріляний поблизу села Вільховець на Київщині. Місце його поховання і доля його нащадків невідомі.

Теги: Гетьманщина, Україна.

Дивіться також

Стів Джобс і Стів Возняк
Фотоархів
Стів Джобс і Стів Возняк
Особистості
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 27 березня

#ЦейДень
Все про 27 березня
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх