Бойкот
Московської олімпіади
21 березня 1980 року президент США Джиммі Картер заявив, що на знак протесту проти радянської інтервенції в Афганістані, американська олімпійська команда не буде брати участь в літніх Олімпійських іграх 1980-го року у Москві. США підтримали більше 50 держав світу.
29022
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

12 грудня 1979 року Політбюро ЦК Компартії СРСР прийняв рішення про введення військ в Афганістан для повалення існуючого режиму і встановлення більш лояльного до СРСР. Офіційна мета введення була запобігти загрозі іноземного військового втручання. Як формальну підставу Політбюро ЦК КПРС використовувало неодноразові прохання керівництва Афганістану. 25 грудня перші військові з'єднання перетнули афганський кордон, а 27 грудня був захоплений президентський палац, зайняті найважливіші державні установи аеропорт, блоковані афганська авіацію і батареї протиповітряної оборони. 28 грудня Афганістан очолив новий лідер.

У заяві, зробленій після вторгнення, президент Картер засудив Радянський Союз, звинувативши його, зокрема у бажанні підпорядкувати незалежну ісламську державу і контролювати поставки близькосхідної нафти.

З метою посилити тиск на СРСР 21 березня 1980 року Картер закликав до бойкоту Олімпійських ігор, які мали проходити влітку в Москві. США підтримали 65 країн світу, включаючи Китай, Німеччину, Канаду і Японію. Деякі спортсмени з Великобританії, Франції та Греції приїхали на Ігри в індивідуальному порядку з дозволу своїх олімпійських комітетів. На церемонії відкриття і закриття Олімпіади 14 команд йшли не під національними прапорами, а під прапором Міжнародного Олімпійського комітету (МОК). При цьому на табличках, які несли перед прапорами у деяких з цих країн були написані не назви самих держав, а назви Національних олімпійських комітетів. При врученні медалей атлетам з цих країн звучали не національні гімни, а гімн МОК. Під національними прапорами з країн Західної Європи виступали лише команди Австрії, Греції, Мальти, Фінляндії та Швеції.

Щоб надати можливість спортсменам, які не взяли участь в XXII Літніх Олімпійських іграх, 16 липня, за 3 дні до відкриття московської Олімпіади, у Філадельфії стартували так звані «Олімпійські ігри бойкоту», в яких взяли участь атлети з 29 країн, що бойкотували ігри в Москві, у тому числі з США, Китаю, Канади, Єгипту, Таїланду, ФРН, Кенії, Судану.

У відповідь, в 1984 році СРСР та інші соціалістичні країни бойкотували Олімпійські ігри в Лос-Анжелесі і провели у Москві «Ігри доброї волі» як альтернативні змагання.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 21 березня

Кодекс Наполеона

1804
#ЦейДень

Все про 21 березня

Події, факти, персоналії

Помер Володимир Антонович

1908

Радянська Соціалістична Республіка Тавриди

1918

Угорська Радянська Республіка

1919

Підписання політичної частини Угоди про асоціацію України та ЄС

2014