Газова атака в токійському метро
20 березня 1995 року членами релігійного угруповування Аум Сенрікьо в токійському метро проведено газову атаку — від отруєння нервово-паралітичним газом зарином загинуло 13, кілька десятків серйозно отруїлися, близько 1000 мали тимчасові проблеми із зором. Всього ж дію газу відчули кілька десятків тисяч чоловік. На обкладинці: Медики надають першу допомогу постраждалим від отруєння заріном. Токіо, 20 березня 1995 року
12870
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Лідер і засновник культу Секо Асахара (справжнє ім'я — Тідзуо Мацумото) народився 2 березня 1955 року. Закінчив школу для дітей з ослабленим зором. Не зумівши вступити до університету, практикував традиційну китайську медицину. У 1984 році відкрив зал для занять йогою і медитацією «Аум-но-кай» («клуб Аум») в Токіо і одночасно заснував компанію з продажу предметів культу.

В 1987 році Асахара здійснив паломництво в Гімалаї, де досяг «остаточного звільнення» у своїй духовній практиці. Цього ж року його організація одержала назву Аум Сенрікьо («Вища істина») і набула образу релігійної. З серпня 1989 року вона набула популярності в Японії, особливо серед молодих студентів з японських елітних університетів. Діяльність членів організації була направлена на пропаганду ідей зцілення фізичних хвороб за допомогою технік йоги, досягненні життєвих цілей шляхом поліпшення інтелекту і позитивного мислення і концентрації на тому, що важливо, за рахунок дозвілля і духовного розвитку.

Активність послідовників Аум, націлена на популяризацію буддійських текстів, була відзначена урядами Шрі-Ланки, Бутану, Тибетського уряду у вигнанні, Далай-ламою XIV. Все це, а також утаємничені ритуали і релігійні практики зробили Аум найбільш швидкозростаючою релігійною групою в японській історії. В 1995 році секта мала близько 9 тисяч послідовників в Японії і більше 40 тисяч по всьому світу. В Росії Аум була зареєстрована міністерством юстиції, вела регулярні передачі на радіо та телебаченні, збирала стадіони прихильників.

У 1990 році Асахара і 24 інших члена Аум здійснили невдалу спробу створити політичну партію і балотуватись до парламенту, після чого позиція вчення секти по відношенню до суспільства стала переростати у ворожість, а в 1992 році був опублікований трактат «Закони цивільної утопії», в якому «оголошувалась війна» японській конституції і суспільним інститутам. В цей же час почали здійснюватись поїздки представників Аум в Росію з метою придбання зброї, військової техніки, бойових отруйних речовин.

27 червня 1994 році членами Аум в місті Мацумото був розпилені гази зарін і VX, що привело до загибелі 7 людей. Розслідування дало можливість поліції запланувати на березень 1995 року одночасне захоплення будівель секти в різних містах країни.

Проте 20 березня 1995 року 10 учасників «Аум Сінрікьо» зуміли здійснити газову атаку в токійському метро — у п'яти скоординованих атаках вони проткнули пакети із зарином, обгорнені в газети, і розпорошили газ в метрополітені. Від цього загинуло 12, кілька десятків серйозно отруїлося (один згодом помер) і близько тисячі чоловік мало тимчасові проблеми із зором. Силами поліції були проведені масовані рейди на офіси Аум Сінрікьо в Токіо і на штаб-квартиру секти в префектурі Яманасі, в результаті яких були вилучені численні ємності токсичних хімічних речовин, що використовуються для виробництва зарину. У травні був заарештований Тідзуо Мацумото (Секо Асахара) і більше десятка інших лідерів секти.

Асахара заперечував зв'язок секти з терактом в метро, але частина послідовників зізналася в причетності до подій в Токіо, а також у ряді інших інцидентів, включаючи вбивства членів організації або осіб, яких визнали ворогами культу. У подальшому були заарештовані близько 200 членів секти. Суд визнав лідера групи Секо Асахару винним за 13 з 17 звинувачень і в 2004 році засудив його до смертної кари через повішення. До такого ж покарання були засуджені 12 членів секти і причетних до теракту осіб. Останній з підозрюваних був заарештований 15 червня 2012 року.

В січні 2000 року «Аум Сінрікьо» змінила назву на «Алеф» і знаходиться під відкритим наглядом поліції та спецслужб.

15 вересня 2006 року Верховний суд Японії відхилив останню апеляцію і остаточно затвердив смертний вирок Секо Асахари. 6 липня 2018 року він і шість його сподвижників були повішені в Токійській в'язниці.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 червня 2015, востаннє оновлено 6 липня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 20 березня

Сто днів правління Наполеона Бонапарта

1815
#ЦейДень

Все про 20 березня

Події, факти, персоналії

Загальна теорія відносності

1916

Створення Української Центральної Ради

1917

Перша національна автономія Росії

1919

Війна коаліції проти Іраку

2003