цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Популярна стаття
Убивство Юлія Цезаря
Біля 60 прибічників республіки об'єднались для вбивства тирана і в березневі іди (15 березня) 44 року до нашої ери під час засідання сенату в Римі закололи 56-річного римського диктатора Гая Юлія Цезаря. Головними змовниками були Гай Касій Лонгін, Марк Юній Брут і Децим Юній Брут, а приводом для вбивства стала невдала спроба Марка Антонія коронувати Цезаря як царя.
На обкладинці: Вінченцо Камуччіні «Смерть Цезаря», 1804-05 роки
15599
Особистості
Володимир Лук'янюк
Цезар походив із знатного патриціанського роду - його батько з роду Юліїв був претором, проконсулом Азії, а мати належала до знатного плебейського роду Авреліїв. Свою політичну кар'єру Юлій Цезар почав в 78 році до н. е. як прибічник республіканської партії, займав посади воєнного трибуна (73), едила (65), претора (62). У 63 році до н. е. він був обраний на посаду великого понтифіка.
Ставши сенатором, Цезар брав участь у політичних інтригах з метою підтримати Помпея, зайнятого в цей час війною на Сході, а в 60 році до н. е., напередодні консульских виборів, заключив з Гнеєм Помпеєм і Марком Крассом таємний політичний союз — триумвірат і в 59 році був обраний консулом. Провівши аграрні реформи, Цезар набув великої популярності серед людей, що отримали землю. Після закінчення консульських повноважень Цезар став проконсулом Галлії і проявив себе видатним полководцем - він завоював для Риму нові території, першим серед римлян здійснив похід за Рейн і в Британію.
Однак, саме набутий авторитет і успіхи Цезаря викликали невдоволення Помпея, і у 53 році до н. е., після смерті Красса, їх політичний союз розпався. На вимогу Помпея сенат відмовився продовжити повноваження Цезаря в Галлії. Усвідомлюючи свою популярність у військах і у самому Римі, 11 січня 49 року до н. е. Цезар з одним легіоном і 300-и вершниками перетнув ріку Рубікон, що слугувала кордоном між власне Італією та провінцією Цизальпінська Галлія, і почав свій похід на Рим. Його виступ проти сенату і Помпея став початком громадянської війни, в якій загинула Римська республіка.
У перші ж дні війни Цезар без бою зайняв декілька міст, увійшов до Риму, згодом завдав Помпею поразки в Іспанії і остаточно розбив його війська у бою біля Фарсала; сам Помпей втік до Єгипту, де був убитий. Після перемоги в 46 році над союзниками Помпея у Північній Африці Цезар повернувся до Риму тріумфатором. Сенат проголосив його диктатором на 10 наступних років, а згодом надав йому титул "імператора" і "батька вітчизни".
У цей час Цезар ввів закон про римське громадянство, про міське управління, про обмеження розкошів, здійснив реформу календаря. У 44 році до н. е., після остаточної перемоги над помпеянцями в Іспанії, Цезар став пожиттєвим диктатором; йому було надано право одноосібно призначати вищих посадових осіб, а на його честь було перейменовано календарний місяць квінтіліс, зведено статуї у храмах.
Все це викликало невдоволення, особливо в республіканських колах. Після того як на святі в честь бога Луперка Цезар з'явився в одязі давньоримських царів з золотим вінком, а консул Марк Антоній запропонував диктатору царську діадему, республіканська опозиція, до якої увійшли найближчі сподвижники Цезаря Касій і Марк Юній Брут, вирішили діяти і 15 березня 44 року до н. е. під час засідання сенату напали на Цезаря з кинжалами і закололи на смерть.
Однак, сподівання відновити у Римі республіку виявились марними - смерть Цезаря привела до нового розгорання громадянських воєн, які закінчились в 27 році до н. е. проголошенням Октавіана Августа, внучатого племінника Цезаря, першим імператором Риму.
7 травня 2012 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Особистості
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 15 березня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 березня
16 березняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх