Доктрина Трумена
12 березня 1947 року в Конгресі США президент Гаррі Трумен виступив з промовою, у якій закликав підтримати Грецію і Туреччину у їх протистоянні комуністичному тиску. Новий зовнішньополітичний курс США, який історики називають "доктрина Трумена", став фактичним оголошенням Холодної війни і на наступні 40 років визначив характер американо-радянських взаємин.
38677
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У лютому 1947 року уряд Великої Британії поінформував США, що більше не в змозі надавати Греції і Туреччині економічну і військову підтримку. Адміністрація Трумена була переконана, що обидві держави активно протистоять комуністичній загрозі і вирішила скористатись можливістю хоча б опосередковано, але виступити проти Радянського Союзу — з кінця Другої Світової війни ліворадикальні партизанські сили вели бої проти уряду Греції, а від Туреччини Радянський Союз вимагав передачі свого роду контролю над протокою Дарданели, що забезпечувала вихід з Чорного у Середземне море.

12 березня 1947 року Трумен виступив перед обома палатами Конгресу: Радянський Союз ініціює і підтримує комуністичну діяльність по всьому світу, загроза комунізму для демокртаичних країн може бути не тільки зовнішня, але й внутрішня, тому США повинні надавати військову і економічну допомогу всім державам, над якими нависла комуністична загроза. Саме така ситуація склалась у Південній Європі — США повинні підтримати грецький уряд у боротьбі з кількома тисячами партизанів, керованих комуністами, і допомогти Туреччині зберегти цілісність держави. Трумен зажадав виділення 400 мільйонів доларів для "підтримки демократії у Греції" і "свободолюбивих людей Туреччини".

«Я вважаю, що політикою США має стати підтримка вільних народів, які чинять спротив підпорядкуванню озброєною меншістю або зовнішньому тиску» — Гаррі Трумен, 12 березня 1947 року

Не всіх у Конгресі переконали аргументи Трумена — партизан у Греції підтримував не СРСР, а Югославія, стосунки якої з Радянським Союзом були досить напружені (а через рік практично повністю розірвані), а від Туреччини СРСР вимагав не контролю над Дарданелами, а гарантій, що ця стратегічна протока не буде надана у користування ворогам СРСР, як це сталося в роки Другої Світової війни. Великі сумніви викликала також демократичність існуючих у Греції і Туреччині державних інституцій. Проте через два місяці Конгрес задовільнив запит президента. Однак, у наступні роки у Греції і Туреччині були встановлені зовсім не демократичні, а репресивні праворадикальні режими, що не завадило багатьом у світі вважати, що потягом наступних 40 років саме завдяки доктрині Трумена США зуміли ефективно протистояти експансії СРСР.

Правила життя Рональда Рейгана
Правила життя
Правила життя Рональда Рейгана
Друк 10
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 12 березня

Аварія на Фукусімі

2011
#ЦейДень

Все про 12 березня

Події, факти, персоналії