Михайло Горбачов — новий Генсек ЦК КПРС
11 березня 1985 року, на наступний день після смерті генерального секретаря ЦК КПРС, голови президії Верховної ради СРСР Костянтина Устиновича Черненка, позачерговий пленум ЦК КПРС обрав Михайла Сергійовича Горбачова новим і, як виявилось, останнім генеральним секретарем ЦК Компартії Радянського Союзу. На обкладинці: Михайло Горбачов
31997
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Михайло Горбачов народився у 1931 році у селянській сім'ї на Ставропіллі. З 1955 року, після закінчення юридичного факультету Московського університету, працював на комсомольських і компартійних посадах. Частково завдяки своїй активності, освіченості та ініціативності швидко здійснив стрімку кар'єру — у 29 років Горбачов був обраний першим секретарем Ставропольського міському, а в 1970-у — Ставропольського крайкому КПРС. За протекцією Юрія Андропова, на той час — керівника КДБ, наступного року він став членом ЦК КПРС, в 1978-у — кандидатом, а в 1980-у — членом Політбюро ЦК КПРС.

У 1982 році, після смерті Леоніда Брежнєва, до влади в СРСР прийшов Юрій Андропов. Роль Горбачова у партійних і державних справах значно зросла і він в певних колах вважався спадкоємцем Андропова на посту генерального секретаря ЦК КПРС. Однак, після смерті останнього в 1984 році перемогла тенденція збереження при владі "кремлівських старців". І лише через рік, після смерті Костянтина Черненка, Горбачова було обрано на вищий партійний пост, що автоматично робило його головною фігурою в системі державного управління СРСР. Це було сприйнято в країні і усьому світі як початок зміни поколінь у вищому керівництві Радянського Союзу.

З приходом Михайла Горбачова до влади пов'язувались надії на продовження політики поступової модернізації радянського суспільства, розпочатої Андроповим. Протягом наступних шести років Горбачов провів цілу низку суперечливих економічних, політичних і соціальних реформ у СРСР, ініціював виведення радянських військ з Афганістану, значно покращив стосунки із давнім супротивником США, поклавши край т. зв. Холодній війні і гонці озброєнь, за що у 1990 став лауреатом Нобелівської премії миру.

Однак, започатковані Горбачовим реформи вийшли з-під контролю, почали розвиватись надто швидко і непередбачувано — СРСР охопила гіперінфляція і глибока економічна криза, колишні східно-європейські союзники проголосили власний політичний курс, наприкінці 1980-х деякі радянські республіки заявили про намір вийти зі складу СРСР. І 25 грудня 1991 року, Михайло Горбачов, обраний президентом СРСР за рік перед тим, по Центральному телебаченню СРСР був змушений оглосити, що припиняє свою діяльність на посту Президента СРСР. Після більше 70-и років Радянський Союз перестала існувати.

Правила життя Альберта Ейнштейна
Правила життя
Правила життя Альберта Ейнштейна
Друк 9
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 11 березня

Лев Х — 217-й папа римський

1513
#ЦейДень

Все про 11 березня

Події, факти, персоналії

Пандемія «іспанського грипу»

1918

Голод в Судані

1993

Терористичний акт в Мадриді

2004