цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Лютнева революція в Росії
7619
У Петрограді мітинги і демонстрації з приводу Міжнародного жіночого дня набули масового характеру - 8 березня 1917 року до демонстрантів, що вимагали "хліба і миру", приєднались робітники Путиловського заводу, які бастували з 2 березня; між демонстрантами і поліцією відбулись сутички, які стали початком Лютневої (за старим стилем 8 березня - 23 лютого) революції. Через тиждень російський імператор Микола II зрікся престолу.
На обкладинці: Воєнно-робітничий патруль затримує переодягнутих поліцейських. Петроград, березень 1917 року
На початок 1917 року в Росії склалась складна економічна і політична ситуація - країна вже понад два роки брала участь у Першій світовій війні, яка складалась для Росії вкрай невдало, що привело до занепаду економіки, внутріполітичної напруженості і продовольчої кризи. 2 березня у Петрограді стихійно розпочались мітинги, викликані нестачею продовольства, які переросли у масові стачки і демонстрації за участю більше 90 тисяч чоловік, а 8 березня - у загальну забастовку, підтриману військами Петроградського гарнізону. 11 березня поодинокі сутички з поліцією переросли у бої з викликаними в столицю військами.
Наступного дня розпочався масовий перехід військ на бік повсталих, які зайняли найважливіші пункти міста і урядові установи; цього ж дня Микола II розпустив Державну думу. У Петрограді почалась анархія, і 15 березня імператор Микола II, який перебував у Ставці верховного головнокомандуючого, після переговорів з представниками Державної думи зрікся престолу на користь свого брата Михайла, чия відмова від коронації привела до падіння самодержавства в Росії.
Цього ж дня було утворено Тимчасовий уряд на чолі з князем Георгієм Львовим. Реальною владою у столиці володіла також Петроградська рада робітничих і солдатських депутатів, більшість в якій мали меншовики і есери. У столиці і країні в цілому склався режим двовладдя - всюди створювались ради і органи, підлеглі Тимчасовому уряду. Ситуація почалась різко змінюватись після повернення на батьківщину з еміграції у Швейцарії лідера партії більшовиків Володимира Леніна. Після прибуття до Росії у червні він висунув гасло на розгортання соціалістичної революції і переходу влади до пролетаріату та найбіднішого селянства.

Теги: Російська імперія, Санкт-Петербург.

Дивіться також

Імперія інків
Інфографіка
Імперія інків
Політика
Перша Світова війна
Європа
Нова історія

Головні події 8 березня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх