Радянсько-китайський
збройний конфлікт
2 березня 1969 року відбувся перший в історії збройний конфлікт між двома соціалістичними країнами — на острові Даманський, що на річці Уссурі, китайськими прикордонниками було розстріляно вісім радянських прикордонників. Це привело до розгортання повномаштабних бойових дій, які тривали до 15 березня і привели до загибелі з обох боків 58-и чоловік і пораненню ще 98-и. На обкладинці: Острів Даманський
30881
Читати 1 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Витоки радянсько-китайського конфлікту на острові Даманський лежали в недосконалості Пекінського договору 1860 року, за яким кордон між Китаєм і Росією, що пролягав по річках Амур і Уссурі, визначався по берегах рік, а водний простір і острови розмежовані не були. З початку 1960-х років стосунки між двома комуністичними наддержавами стали напруженими — Китай звинувачував радянське керівництво у відході від справжнього марксизму і з середини 1960-х відкрито оголосив СРСР одним з ворогів (поряд із США) Китайської революції.

За версією СРСР 2 березня 1969 року китайці порушили кордон і напали на радянський прикордонний загін. За версією Китаю саме радянські військові перейшли кордон і китайці були змушені захищатись. У наступних бойових діях з обох боків були задіяні не тільки прикордонні, але й регулярні війська, артилерія і танки. Незважаючи на великі людські втрати, жодній із сторін не вдалось закріпитись на острові Даманський.

У вересні 1969 року на радянсько-китайських переговорах було вирішено зберегти існуючий кордон, а в травні 1991 року кордон між СРСР і Китаєм був проведений по фарватеру ріки Уссурі і Даманський відійшов до Китаю. Після визнання острова частиною КНР протока була засипана і він став частиною китайського берега.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Дивіться також

Головні події 2 березня

Республіка Техас

1836
#ЦейДень

Все про 2 березня

Події, факти, персоналії

Корюківські розстріли

1943

Оскароносне селфі

2014