цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Порятунок Пізанської башти
27 лютого 1963 року уряд Італії оголосив конкурс на вирішення питання зі збереження Пізанської башти від падіння. Верхня частина 60-метрової споруди за вісім століть відхилилась майже на 5 метрів від вертикалі і продовжувала падати. За прогнозами фахівців Пізанська вежа - одна з найзнаментиших будівель Італії - могла зазнати повного руйнування від невеликого землетрусу або штормового вітру. Пропозиції щодо порятунку Пізанської вежі надійшли з усього світу, але лише в 1990 році почалися фундаментальні аварійні роботи.
На обкладинці: Пізанська башта
5097
Культура і мистецтво
Будівництво дзвінниці кафедрального собору на плоші Чудес розпочалось 9 серпня 1173 року. На той час Піза була одним з найбагатших міст Європи і дзвінниця мала стати небаченою доти архітектурною спорудою. Однак, після зведення всього трьох поверхів будівельні роботи були призупинені, імовірно з двох причин - башта почала просідати, а грошей на перебудову її заново не було. Уже в наш час було встановлено, що "падіння" Пізанської вежі відбувається із-за пролягаючого під нею старого русла ріки, заповненого намулом і піском.
Будівництво вежі відновилось лише через 95 років - для візуального вирівнювання башти було вирішено будувати поверхи, нижчі з боку нахилу башти. Однак, в 1278 році, після зведення 7-го поверху, будівництво знову було зупинене. На цей момент башта вже була нахилена на південь десь на метр.
У 1360 році почалось зведення власне приміщення для дзвону - останнього, восьмого поверха. Щоб запобігти нахиленню башти його стіни було вирішенно будувати трохи нахиленими на північ. У 1370 році всі будівельні роботи були завершені і, незважаючи на очевидні інженерні прорахунки, Пізанська башта була оголошена архітектурним шедевром, подивитись який приїжджало багато бажаючих.
Нахилення вежі продовжувалось - в 1550 році воно становило майже чотири метри і невпинно зростало. У 1838 році була здійснена спроба укріпити фундамент будівлі під просідаючою її частиною, однак, землекопальні роботи привели до виходу на поверхню підземних вод і башта нахилилась ще на декілька сантиметрів. У 1934 році Беніто Муссоліні вирішивши, що падаюча Пізанська вежа - невдалий символ сильної Італії, наказав здійснити нову спробу вирівнювання башти - у спеціально зроблені у фундаменті отвори було залито майже 200 тон бетону. Однак це не врятувало ситуацію.
У 1950 році стан башти був такий, що довелось зафіксувати важкі дзвони, щоб запобігти їх коливанню, а в 1964 році італійський уряд звернувся до світової громадськості в пошуку інженерних рішень для недопущення падіння башти. Аналіз запропонованих ідей тривав дуже довго і лише в 1990 році башта була закрита для відвідування туристами, а з 1992-го почались аварійні роботи.
До другого поверху башту "обкутали" стальною сіткою, укріпили фундамент і з північного боку на нього помістили противаги. Це дозволило зменшити нахил башти на кілька сантиметрів. У 1999 році з-під північного боку башти почали повільно видаляти грунт; це дало змогу за рік зменшити нахил ще на 30 сантиметрів. В кінці 2000-го року башту вдалось "повернути" до нахилу, який вона мала в 1838 році і роботи були завершені. За розрахунками в нинішньому стані (відхилення у верхній точці становить 4,5 метри) Пізанська вежа не впаде протягом принаймні наступних 300-т років. З кінця 2001 року знаменита башта знову була відкрита для відвідування туристами.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Пабло Пікассо
Правила життя
Правила життя Пабло Пікассо
Культура і мистецтво
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 27 лютого

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх