цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Російсько-японська війна
4554
Після відмови Росії прийняти японський план розділу сфер впливу в Маньчжурії та Кореї, у ніч з 8 на 9 лютого 1904 року 10 японських есмінців атакували російську ескадру, що стояла на зовнішньому рейді Порт-Артура, російської військової бази в Китаї, і вивели з ладу два есмінці і крейсер. Розпочалась Російсько-японська війна 1904-05 років, формально оголошення якої відбулось 10 лютого.
На обкладинці: Бій біля Порт-Артура
Одночасно, 9 лютого, японці, які перебували у корейському порту Чемульпо, атакували крейсер «Варяг» і канонерку «Кореєць». Замість бою російські моряки знищили свої судна, щоб вони не дісталися ворогу.
Розвиток подій наступних років показав недооцінку Росією військової потужності свого східного опонента - уже в квітні 1904 року почалась облога Порт-Артура, який був узятий японцями в грудні, у квітні 1905 року росіяни зазнали поразки біля Мукдена і Шеньяна (Китай), де були розбиті військами фельдмаршала Івао Ояма, а в травні російський Тихоокеанський флот під командуванням адмірала Зіновія Рождественського був вщент розбитий біля Цусімських островів флотом адмірала Хейхачіро Того.
Ці три стратегічні поразки Росії фактично вирішили долю війни, і у серпні 1905 року при посередництві президента США Теодора Рузвельта був підписаний Портсмутський мирний договір, за яким Росія втрачала військові бази в Порт-Артурі і Дальньому, південну частину острова Сахалін, виводила свої війська із Маньчжурії і визнавала Корею зоною впливу Японії.
В ході Російсько-японської війни Російська імперія втратила близько 52 тисяч чоловік убитими, 146 тисяч пораненими і 74 тисячі полоненими; Японія втратили понад 86 тисяч чоловік убитими і пораненими. Війна 1904-05 років дала можливість Японії стати першою азіатською наддержавою, яка згодом заявила імперські претензії на весь далекосхідний і тихоокеанський регіон, а в Росії, ослабленій війною і деморалізованій поразкою, стала однією з причин революції 1905 року.

Теги: Корея, Російська імперія, Японія.

Дивіться також

Війни
Азія
Нова історія

Головні події 8 лютого

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх