цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Закінчення Сталінградської битви
Капітуляція напередодні генерал-фельдмаршала Фрідріха Паулюса і південного угрупування німецьких військ поклала край Сталінградській битві - 2 лютого 1943 року здалася й північна група військ Паулюса, і німецькі армії були відкинуті далеко на захід від Волги і Дону. Перемога під Сталінградом кардинально змінила хід подій у 2-й Світовій війні, перелом в якій був закріплений влітку 1943 року в результаті Орловсько-Курської битви.
4880
Друга Світова війна
Влітку 1942 року за наказом Адольфа Гітлера німецькі війська почали наступ на південній ділянці радянсько-німецького фронту з метою виходу до нафтових районів Кавказу і родючих земель Нижнього Поволжя і Дону. Для наступу на Сталінград із складу армій групи "Б" була виділена 6-а армія генерала Фрідріха фон Паулюса, що складалась із 17 дивізій, підтримуваних 1200-и літаками; радянське командування для захисту сталінградському напрямку виділило зі свого резерву три армії, а 12 липня було створено Сталінградський фронт.
12 вересня після жорстоких боїв німецькі війська підійшли впритул до Сталінграду, і Паулюс віддав наказ протягом десяти днів оволодіти містом. Але попри вихід 15 жовтня до Волги, вкрай тяжкі і малорезультативні вуличні бої з радянськими військами тривали аж до 11 листопада - план швидкого захоплення міста і завершення всієї німецької військової літньо-осінньої кампанії 1942 року був зірваний.
У десятих числах листопада радянські війська розпочали підготовку до контрнаступу, що отримав кодову назву "Уран". Він почався 19 листопада силами Південно-Західного, Сталінградського і Донського фронтів. Німецьке командування занадто пізно усвідомило масштабність наступу супротивника, в котрому брало участь півмільйона військовослужбовців, 900 танків і 1400 літаків, - 23 листопада радянськими військами було оточено 6-у армію Паулюса і 4-у танкову армію, котрі налічували 22 дивізії, 160 окремих частин загальною чисельністю 330 тисяч чоловік.
У грудні 1942 року провалилась спроба німецьких військ здійснити контрнаступ для звільнення оточеного угрупування військ, а в січні 1943 року, після відмови Паулюса капітулювати, війська Донського фронту почали масований наступ на оточене угруповування і змусили 31 січня здатись південну частину німецьких військ, а 2 лютого - північну. Живими на цей час залишились лише 90 тисяч німецьких військовослужбовців (з них вижило в таборах для військовополонених і повернулось на батьківщину після війни лише 5 тисяч).
В ході боїв за Сталінград, котрі тривали 200 діб, місто було повністю зруйноване, загинуло близько 46 тисяч його жителів, а німецькі війська втратили чверть своїх сил, що діяли на радянсько-німецькому фронті - загальні втрати німців убитими, пораненими і полоненими склали близько півтора мільйони чоловік.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Гроші для Леніна
Пряма Мова
Гроші для Леніна
Друга Світова війна
Битви
Європа
Новітня історія

Головні події 2 лютого

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 лютого
3 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх