цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Пітер Данкертс де Рей «Ян II Казимир Ваза», 1660 рік
Андрусівське перемир'я
6010
30 січня 1667 року в селі Андрусові під Смоленськом між Росією і Річчю Посполитою встановлено перемир'я, що завершило Російсько-польську війну 1654-67 років: політика польського короля Яна II Казимира зазнала невдачі і Україна була розділена на дві частини - Лівобережжя перейшло під владу Росії, а Правобережжя, крім Києва, відходило до Польщі; Київ з околицями на два роки передавався Росії.
На обкладинці - Пітер Данкертс де Рей «Ян II Казимир Ваза», 1660 рік.
У лютому 1666 року на старшинській раді правобережний гетьман Петро Дорошенко виклав план об'єднання України - укласти союз з Кримом та Туреччиною і користуючись слабкістю Польщі, знесиленої війною з Росією і внутрішніми проблемами, та втратою популярності і народної підтримки промосковськи орієнтованого лівобережного гетьмана Івана Брюховецького, звільнити від поляків Правобережну Україну і об'єднати її з Лівобережжям.
Восени кримський хан подав допомогу - 30 тисяч ординців, при підтримці яких на початку грудня Дорошенко між Браїловим і Брацлавом напав на шеститисячний каральний загін польського полковника Маховськогоий, який вступив на Поділля, щоб придушити непокору. Українсько-татарське військо вщент розгромило карателів, що стало для Польщі, виснаженої війною з Росією, страшним ударом. Вона змушена була терміново укласти мир з Росією, що й було зроблено 30 січня 1667 року в Андрусові.
За Андрусівським перемир'ям, укладеним на 13,5 років, Росії поверталися Смоленськ і Сіверська земля, а Україна поділялася на дві частини по Дніпру: Лівобережжя залишалося у складі Росії, а Правобережжя, крім Києва, і Білорусь переходили під владу Польщі; Київ з околицями на два роки передавався Росії, а Запорозька Січ мала перебувати під спільною владою обох держав.
Це спричинило повстання в Лівобережжі і під тиском Брюховецького майже всі російські війська були вигнані. На Правобережжі у жовтні 1667 року Дорошенко, підтримуваний Туреччиною, також домігся від Польщі виведення військ і встановлення українсько-польського кордону по річці Горинь, але не знайшов підтримки ідеї об'єднання України ні в Москві, ні у Варшаві під протекторатом жодної з держав.
У 1668 році Ян II Казимир зрікся польського престолу і виїхав до Франції, де став абатом єзуїтського монастиря св. Мартіна в місті Невер.

Теги: Гетьманщина, Московське царство, Річ Посполита.

Дивіться також

Перейменування вулиці
Фотоархів
Перейменування вулиці
Політика
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 30 січня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-16 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх