цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Загибель «Челленджера 10»
8017
28 січня 1986 року об 11-38 за місцевим часом через 73 секунди після старту з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) на висоті 17 кілометрів вибухнув американський космічний корабель багаторазового використання «Челленджер 10». Екіпаж з семи чоловік загинув.
На обкладинці: Старт «Челленджера 10»
Космічний човник (шатл) «Челленджер» - це другий космічний човник NASA і його перший політ відбувся 4 квітня 1983 року. До дня трагедії він здійснив дев'ять вдалих польотів.
Для вивчення причин катастрофи «Челленджера 10» за розпорядженням президента США Рональда Рейгана була створена спеціальна комісія, котра встановила, що вибух відбувся із-за несправностей в пальному блоці одного з прискорювачів першого ступеня, що привело до розгерметизації і вибуху самого пального баку, а визначальними факторами, що призвели до катастрофи, послужили корпоративна культура і процедура прийняття рішень НАСА.
Екіпаж «Челенджера-10»: стоять (зліва направо) - Елісон Онізука, Кріста Маколіфф, Грегорі Джервіс, Джудіт Резнік; сидять (зліва направо) - Майкл Сміт, Френсіс Скобі, Рональд Макнейр
Екіпаж «Челенджера-10»: стоять (зліва направо) - Елісон Онізука, Кріста Маколіфф, Грегорі Джервіс, Джудіт Резнік; сидять (зліва направо) - Майкл Сміт, Френсіс Скобі, Рональд Макнейр
Американське агенство космічних досліджень (НАСА) і керівники Управління польотами вже давно знали про конкретні вади твердапаливних ракет, а інженери фірми-виробника ракет в ніч перед стартом наполягали на перенесенні дати польоту для проведення додаткової перевірки системи безпеки. Однак, оскільки старт відкладався вже протягом шести днів, НАСА не прийняло до уваги зауваження спеціалістів, що й привело до трагедії і загибелі екіпажу, - командира Френсіса Скобі, спеціалістів Майкла Сміта, Джудіт Резнік, Елісона Онізуки, Рональда Макнейра, Грегорі Джервіса та першої вчительки у космосі Крісти Мак-Оліфф.
В результаті пошуково-рятувальної операції, з дна океану були підняті багато фрагментів корабля, в тому числі і відсік екіпажу. Хоча точний час загибелі екіпажу невідомоий, з'ясувалося, що деякі його члени (як мінімум Онідзука і Резнік) пережили руйнування корабля і були у свідомості - ними були включені персональні прилади подачі повітря (також був включений прилад пілота Майкла Сміта, але це міг зробити будь-хто з двох вищезазначених астронавтів). Оскільки ці прилади подають повітря не під тиском, то в разі розгерметизації кабіни екіпаж незабаром знепритомнів.
«Шаттли» того часу не мали системи аварійного порятунку, якими вони були обладнані лише після цієї катастрофи, і шансів на порятунок у екіпажу не було. Астронавти не змогли пережити удару житлового відсіку об водну поверхню на швидкості 333 км/год, коли перевантаження досягла 200g.
Після проведеного розслідування польоти всіх космічних човнів багаторазового використання були відкладені на два роки до повної ліквідації всіх наявник конструктивних дефектів. У вересні 1988 року було поновлено запуски космічних човників - відбувся успішний старт корабля «Діскавері». Сам же шатл «Челленджер» в 1992 році був замінений шатлом «Індевор», зібраним із запчастин попередньо виготовлених для «Челленджера» та інших шатлів.

Теги: Космонавтика, США.

Дивіться також

Катастрофи
Авіація і космонавтика
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 28 січня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх