Інавгурація
Віктора Ющенка
23 січня 2005 року на майдані Незалежності в Києві за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько 500 тисяч людей пройшла інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка. На обкладинці: Віктор Андрійович Ющенко
16740
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Успішна робота Віктора Ющенка на посадах голови правління Національного банку України (1993-99 рр.) та Прем'єр-міністра України (1999-2001 рр.) створила йому репутацію проукраїнського державного діяча. Це дало можливість Ющенку очолити в 2002 році опозиційний виборчий блок «Наша Україна», з яким він преміг на парламентських виборах у березні того ж року, і стати кандидатом від опозиційних сил на посаду Президента України на чергових виборах 2004 року.

31 жовтня 2004 року відбувся перший тур виборів президента України, за результатами якого перемогли Віктор Ющенко (Блок Віктора Ющенка «Наша Україна») та Віктор Янукович (Партія регіонів), які набрали 39,87% та 39,32% голосів відповідно. Наступний тур виборів пройшов 21 листопада 2004 року. З оголошенням попередніх офіційних результатів голосування стало зрозуміло, що вони відрізняються від даних екзит-полів. За твердженням переважної більшості міжнародних організацій, другий тур пройшов з брутальними порушеннями виборчого законодавства та прав людини, із застосуванням технологій загальнодержавного фальшування результатів голосування, в тому числі і з втручанням в електронну систему підрахунку голосів в Центральній виборчий комісії.

23 листопада 2004 року, через два дні після другого туру президентських виборів у містах Західної України, Києві й ряді інших міст і обласних центрів почалися масові мітинги на підтримку кандидата від опозиції. Основною ареною народного невдоволення став Майдан Незалежності, де зібралося, за різними оцінками, від 100 до 500 тисяч протестувальників з усієї країни. Під тиском громадськості 25 листопада Верховний Суд України заборонив друкувати офіційні результати виборів, а 27 листопада Верховна Рада України визнала результати виборів недійсними і оголосила недовіру ЦВК. 3 грудня Верховний Суд України після багатоденного обговорення визнав численні факти порушення законів та Конституції України в ході виборів і призначив повторне голосування.

У ході повторного голосування, проведеного 26 грудня 2004 року, з результатом 51,99% переміг Віктор Ющенко, а його опонент Віктор Янукович набрав 44,20% голосів. Спроба прихильників Януковича опротестувати результати повторно проведеного другого туру виборів не принесла результатів, і ще до закінчення судового засідання Віктор Ющенко був офіційно визнаний обраним Президентом України.

23 січня 2005 року о 12:00 голова Верховної Ради України Володимир Литвин розпочав урочисте засідання парламенту з нагоди інавгурації, на якому Віктор Ющенко склав присягу на Конституції України та Пересопницькому Євангеліє, а голова ЦВК Ярослав Давидович офіційно оголосив його Президентом України. Урочистості продовжились на Майдані Незалежності, де за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько півмільйона глядачів Віктор Ющенко, який був разом із дружиною та дітьми, виголосив інавгураційну промову.

У 2010 році Віктор Ющенко вдруге балотувався на посаду президента, але отримав 5,45% голосів виборців і програв Юлії Тимошенко та Віктору Януковичу, які вийшли у другий тур.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 3 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 23 січня

Убивство Миколи Леонтовича

1921
#ЦейДень

Все про 23 січня

Події, факти, персоналії

Перша ін'єкція інсуліну

1922

Спуск на дно Землі

1960

Кладовище Ваді-ель-Салам

2014