ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ
22 січня
Проголошення IV Універсалу
Проголошення IV Універсалу
Правила життя Шарля де Голля
Правила життя
Шарль де Голль
22 січня 1918 року в будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
17 грудня 1917 року Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Троцького, Леніна і Сталіна, в котрій більшовицькі лідери Росії зазначили, що Раднарком "... визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії... зараз же, без обмеження та безумовно", але водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння радянських військ та Червоної гвардії.
Цей ультиматум, що був розцінений як втручаня у внутрішні справи УНР, був відкинутий з'їздом Рад селянських, робітничих і солдатських депутатів, що пройшов 20 грудня, і Росія для наведення "революційного порядку" кинула проти УНР тридцятитисячне угруповування Червоної Армії на чолі з В.Антоновим-Овсієнком, О.Єгоровим і М.Муравйовим, союзниками яких виступив більшовицький Харків, в якому 24-25 грудня членами російської РСДРП(б) на чолі з Володимиом Затонським була проголошена ще одна Українська Народна Республіка, як федеративна частина Російської Республіки.
Наприкінці грудня російськими більшовицькими військами були захоплені Харків, Полтава, Чернігів. Почався наступ на Київ. В цих умовах 22 січня 1918 року Малою Радою Центральної Ради було затверджено IV Універсал, котрий проголошував, що "... однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу...". Універсал доручав урядові завершити переговори з Центральними державами і укласти з ними мир, після чого армія мала бути демобілізована, а замість неї створена міліція.
Останній Універсал Центральної Ради було оголошено в ніч на 25 січня Михайлом Грушевським.
Україна
Політика
Європа
Новітня історія
Інтербелум
Всі події січня1918-го року
3558
Дивіться також
Всі події за 22 січня

1605 - 150 молодих найманців з швейцарського кантону Урі під керівництвом капітана Каспара фон Зіленена вперше ввійшли на територію Ватикану і склали основу Швейцарської гвардії, створеної за розпорядженням римського папи Юлія II.
1655 - Англійський адмірал Вільям Пенн, батько засновника колонії Пенсільванія, завоював острів Ямайка, на котрому проживало близько 3 тисяч іспанських поселенців і африканських рабів.
1758 - В ході Семилітньої війни 1756-63-х років російськими військами взято Кьонігсберг. Населення Східної Прусії присягнуло на вірність російській імператриці Єлизаветі Петрівні.
1840 - На новозеландський острів Окленд висадилися перші британські колоністи, що прибули сюди кораблем під керівництвом Едварда Вейкфілда. Цього ж року відкрита ще в 1642 році голандцем Тасманом територія була анексована Великою Британією і на острові з'явилось перше постійне європейське поселення - місто Веллінгтон.
1861 - Французький мандрівник Анрі Муо виявив у джунглях Камбоджи храмовий комплекс Ангкор-Ват, збудований у XII столітті за часів короля Сурьявармана II. Розташований у 5,5 км північніше сучасного міста Сієм Ріп, столиці однойменної провінції Камбоджі, Ангкор-Ват являє собою частину храмового комплексу, спорудженого в районі стародавньої столиці держави кхмерів — міста Ангкор. Він займає площу 200 кв км. Недавно проведені дослідження свідчать, що його площа могла складати близько 3 000 км?, а кількість мешканців досягала півмільйона чоловік, тим самим роблячи його найбільшим людським поселенням доіндустріальної епохи. З 1863 року Ангкор-Ват зображається на прапорі Камбоджи.
1863 - Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, - січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники - страчені, учасники - вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.
1905 - Масовими смертями закінчилась 140-тисячна мирна демонстрація в Петербурзі, що ставила за мету передати російському царю Миколі II вірнопідданницьку петицію з рядом економічних і політичних вимог (введення 8-годинного робочого дня, встановлення гарантованого мінімума зарплати, скликання Установчих зборів, припинення війни з Японією і т.п.). Ініціатором акціїї був священник Г.Гапон. Перед Зимовим палацом демонстрація була зупинена і розігнана військами, при цьому загинуло близько 1000 і було поранено понад 2 тисячі демонстрантів. Ця подія, що увійшла в історію як "кривава неділя", викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і стала початком Російської революції 1905-7 років.
1918 - У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
1919 - На Софійському майдані в Києві Директорія УНР проголосила Акт злуки про об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Україну. ЗУНР було перетворено в Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР).
1924 - Після перемоги Лейбористської партії на парламентських виборах 6 грудня 1923 року її лідер Джеймс Рамсей Макдональд сформував перший в історії Великобританії лейбористський уряд меншості, котрий був підтриманий лібералами. Будучи прихильником "еволюційного соціалізму", Макдональд виступив проти лівого крила своєї партії і ввів до уряду головним чином представників правого крила Ліберальної партії.
1941 - Після трьох днів боїв 40-тисячне британсько-австралійське військо під керівництвом генерала О'Коннора захопило лівійський порт Торбук, в обороні якого брало участь 80 тисяч італійців, більшість з яких була взята в полон.
1946 - Указом президії Верховної Ради УРСР в складі Української РСР утворено Закарпатську область з центром в місті Ужгород.
1963 - Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).
1969 - Озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний військовослужбовць Віктор Ільїн здійснив напад на урядовий кортеж, що виїжджав з московського Кремля. Сподіваючись вбити генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, Ільїн помилково випустив за шість секунд 16 куль в машину, в якій їхали космонавти, а не радянський керівник. При цьому був убитий водій і пораннений офіцер кортежу. Схоплений на місці замаху Ільїн, після трьох місяців слідства був визнаний психічно хворим і без суду відправлений до спецлікарні, де пробув наступні 18 років.
1970 - Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту - літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
1972 - В Брюсселі підписано документи про вступ Великої Британії, Данії, Ірландії і Норвегії в Європейський Економічний Союз з 1 січня 1973 року. Вступ Норвегії до ЄЕС не відбувся, оскільки на референдумі населення країни висловилось проти цього.
1973 - Верховний суд США легалізував у країні аборти - було прийнято рішення, що в рамках свого конституційного права на приватне життя жінка може перевати вагітність протягом її перших двох триместрів і лише під час останнього триместру, коли плід вже в стані вижити поза тілом матері, аборт може бути проведений лише виходячи з конкретної клінічної ситуації.
1980 - За критику радянської інтервенції в Афганістані в Москві заарештовано академіка Андрія Сахарова, одного з творців радянської водневої бомби. Його було доставлено до заступника Генерального прокурора СРСР Рекункова, де академіку зачитали указ від 8 січня про позбавлення його урядових нагород і оголосили про вислання Сахарова з Москви "в місце, що виключає його контакти з іноземними громадянами". Цього ж дня Сахаров і його дружина були вивезені до Горького. Лише в грудні 1986 року Сахарову було дозволено повернутись із заслання.
1987 - Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР. Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США, а радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.
1990 - Близько двох мільйонів людей прийняло участь в демонстрації в Баку, протестуючи проти жорстоких вбивств, що мали місце під час придушення радянськими військами націоналістичних виступів в Азербайджані.
1994 - Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «All for Love» у виконанні Браяна Адамса, Рода Стюарта і Стінга.
2000 - Під тиском міжнародних організацій в Еквадорі влада від цивільно-військової хунти перейшла до цивільної особи, колишнього віце-президента Густаво Нобоа.
2006 - Ево Моралес склав присягу як 80-й президент Болівії і став першим керівником держави з тубільного, індіанського населення країни.
2010 - Президент Країни Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.
Народилися 22 січня
1561 - 9 квітня 1626, Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник ("Novum Organum"), лорд-канцлер Англії (1618-21 рр.).
1729 - 15 лютого 1781, Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії).
1788 - 19 квітня 1824, Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").
1875 - 23 липня 1948, Девід Ворк Гріффіт, американський кінорежисер, актор, сценарист, продюсер («Народження нації», «Нетерпимість»); лауреат почесного «Оскар» (1936). 140 років з дня народження.
1892 - 18 квітня 1986, Марсель Дассо (Блох), французький авіаконструктор, промисловець, політик.
1898 - 11 лютого 1948, Сергій Михайлович Ейзенштейн, російський кінорежисер ("Стачка", "Броненсець Потьомкін", "Старе й нове"), теоретик кіно.
1904 - 30 квітня 1983, Джордж Баланчин (Георгій Баланчівадзе), американський хореограф, новатор балету.
1908 - 1 квітня 1968, Лев Давидович Ландау, видатний російський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908).
1933 - Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).
1953 - Джим Джармуш, американский кинорежиссёр и сценарист ("Кава і сигарети", "Шлях самурая", "Зламані квіти").
1954 - Леонід Ярмольник, російський актор ("Без права на помилку", "Той самий Мюнхгаузен", "Повернення резидента", "Капітан Фракасс", "Людина з бульвару Капуцинів", "Операція "З Новим роком", "Барак"), шоумен.
1959 - Лінда Блер, американська актриса ("Екзорсист", "Аеропорт ’75").
1960 - 22 листопада 1997, Майкл Хатченс, австралійський рок-співак, лідер групи INXS. 55 років з дня народження.
1965 - Даян Лейн, американська актриса ("Бійцівська рибка", "Під сонцем Тоскани", "Ідеальний шторм"). 50 років з дня народження.
1968 - Франк Лебеф, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).
1983 - Катерина Сердюк-Сумко, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000) зі стрільби з лука.
Іменинники 22 січня
Євстрат, Петро, Пилип, Поліект
Померли 22 січня
1592 - Єлизавета Австрійська (Єлизавета Габсбург), королева Франції; дружина короля Карла IX. 423 роки тому, в 38 років (нар. 5 липня 1554 р.).
1666 - Шах Джахан Мугал, імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал. 349 років тому, в 74 роки (нар. 5 січня 1592 р.).
1901 - Вікторія (Вікторія Гановер), королева Сполученого королівства Великої Британії і Ірландії (з 1837 р.), імператриця Індії (з 1876 р.), останній британський монарх з Гановерської династії; її правління було найтривалішим в історії Британії і стало символом цілої епохи. 114 років тому, в 82 роки (нар. 24 травня 1819 р.).
1993 - Кобо Абе (Абе Кіміфуса), японський письменник ("Жінка в пісках", "Чуже обличчя", "Людина-ящик"). 22 роки тому, в 69 років (нар. 7 березня 1924 р.).
1996 - Петро Юхимович Шелест, український державний діяч, перший секретар ЦК Компартії України (1963-72 рр.). 19 років тому, в 88 років (нар. 14 лютого 1908 р.).
2008 - (Хіт)кліфф Ендрю Леджер, австралійський актор («Брати Грімм», «Горбата гора», «Казанова», «Темний Лицар», «Патріот»); посмертно нагороджений премією «Оскар» (2009). 7 років тому, в 29 років (нар. 4 квітня 1979 р.).
2014 - Михайло Михайлович Жизневський, білоруський активіст Євромайдану. 1 рік тому, в 26 років (нар. 26 січня 1988 р.).
2014 - Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014). 1 рік тому, в 21 рік (нар. 2 серпня 1993 р.).
Пам'ятні події 22 січня
В Україні свято - День Соборності.
Поділитись
Розмістіть посилання на сторінку в Twitter, Google+, Facebook, ВКонтакте або надішліть посилання на неї електронною поштою.
Обговорення
comments powered by Disqus
21 січня
23 січня
© 2001-15 Володимир Лук'янюк
Про • Меню

Наверх