цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Переворот на Гаваях
17 січня 1893 року група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.
На обкладинці: Королева Ліліуакалані
3353
Політика
Гаваї почали освоюватись полінезійцями з 8 століття, а перші постійні поселення на островах з'явились в 12-16 століттях. У 1810-20-х роках на Гавайські острови прибули перші американці, торговці сандаловим деревом, а з 1830-х років тут інтенсивно почали розвиватись вирощуваня і переробка цукру. Поява плантаторів і американських релігійних місіонерів значно змінила політичне та культурне життя на Гаваях і в 1840 році тут була запроваджена конституційна монархія, що значно обмежила повноваження правителя островів.
Протягом наступних сорока років Гаваї підписали ряд політичних та економічних угод із США, і в 1887 році була прийнята перша конституція Гаваїв, в рамках яких цього ж року було збудовано військову базу Перл-Харбор. У 1891 році до влади на Гаваях прийшла королева Ліліукалані, котра відмовилась визнати конституцію 1887 року, прийняту за часів правління її брата короля Калакауа, і замінила її новим законом, що значно розширював повноваження гавайських монархів і обмежував права іноземців і перш за все - американців.
17 січня 1893 року група американських плантаторів на чолі з 49-річним Сенфордом Доулом оголосила місцевий уряд поваленим і звернулась по допомогу до США. 1 лютого американський посланець Джон Стівенс визнав уряд Доула і проголосив Гаваї під американськи протекторатом. Доул подав до Сенату США законопроект про анексію Гавайських островів, котрий, однак, був відхилений депутатами, і президент Гровер Клівленд направив до Гаваїв спеціального посланця для відновлення влади королеви Ліліукалані і конституції 1887 року.
Проте Доул відмовився підкоритися рішенню президента США і проголосив створення незалежної Гавайської Республіки. Переговори з нею велися до 1897 року і лише в 1898 році, коли почалась Іспано-американська війна і у США виникла крайня необхідність в базі Перл-Харбор, Конгрес прийняв рішення про анексію Гавайських отровів. Через два роки вони набули статусу території США, а в 1959 році стали їхнім 50-м штатом.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Джона Рокфеллера
Правила життя
Правила життя Джона Рокфеллера
Політика
Жінки
Америка
Нова історія

Головні події 17 січня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх