цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
star_border share search menu
Октавіан Август -
перший імператор Риму
16 січня 27 року до н.е. на засіданні сенату Октавіан був проголошений принцепсом і отримав титул «Август», а також щит із зображенням чотирьох своїх головних чеснот - virtus, clemetia, institia, pietas (мужність, поміркованість, справедливість, благочестя). Віднині він став іменуватись Імператор Цезар Август, а культ імператора став державною релігією Риму на наступні чотири століття.
На обкладинці: Мармуровий портрет Октавіана Августа, 27-14 роки до н. е. Археологічний музей Стамбула, Туреччина © Roger B. Ulrich, 2010 рік
8286
Особистості
Після вбивства Юлія Цезаря в березні 45 року до н. е. влада в Римській республіці перейшла до Марка Антонія, послідовника Цезаря, якого підтримали війська. Скориставшись заворушеннями, які охопили Рим, він швидко заволодів архівом Цезаря і державною скарбницею. Проте свої претензії на спадщину вбитого диктатора заявив 18-річний Гай Октавіан Фірін, внучатий племінник Цезаря, який таємно був ним усиновлений і призначений спадкоємцем.
Взявши собі ім'я свого прийомного батька (і приховуючи родове, проте незнатне, Октавіан), Гай Юлій Цезар розпочав закулісну боротьбу проти Марка Антонія. Користуючись підтримкою Цицерона, а подекуди закулісними інтигами, Октавіан зробив стрімку військову кар'єру і в 20 років став консулом. У 43 році до н. е. Марк Антоній, Октавіан і Марк Емілій Лепід утворили Другий триумвірат, який на 5 років перебрав владу у сенату для наведення в країні порядку. Скориставшись надзвичайними повноваженнями, триумвіри постановили вбити 300 сенаторів, причетних до смерті Цезаря, а наступного року розбили війська Брута і Кассія, вбивць Цезаря. За наполяганням Марка Антонія до проскрипційних списків попав і Цицерон (як запеклий опонент Юлія Цезаря), чия рука і голова були виставлені на загальний огляд у Римі.
В 40 році до н. е. триумвіри розділили між собою сфери вливу - Октавіан отримував Захід республіки, Антоній, який на цей момент одружився з сестрою Октавіана, - Схід, а Лепід - Африку. Ще за рік перед цим, прагнучи реалізувати плани Цезаря і здійснити похід проти Парфії, Антоній прибув до Єгипту, де познайомився з царицею Клеопатрою, колишньою коханкою Юлія Цезаря, від якого та народила сина Цезаріона. Закохавшись в неї, Антоній фактично перестав займатись державними справами, а в 36-37 роках до н. е. провів невдалу кампанію проти Парфії. В той же час Клеопатра за ці роки народила йому трьох дітей.
Щоб йому відомстити, Октавіан, котрому Антоній доводився зятем, наказав розшукати і оголосити заповіт останнього. В ньому Цезаріон ставав спадкоємцем Риму, а діти Антонія від Клеопатри - правителями Вірменії, Сирії, Малої Азії та Кіренаїки. Новини про роздачу земель викликали занепокоєння римських сенаторів і вони оголосили Клеопатрі війну. Вирішальна битва відбулась 2 вересня 31 року до н.е. біля мису Акцій, на узбережжі Іонійського моря, - єгипетський флот був розбитий. Через рік Октавіан завоював столицю Єгипту Александрію і Марк Антоній покінчив життя самогубством. Того ж дння за наказом Октавіана були вбиті Цезаріон та Антілл, старший син Антонія від першого шлюбу. Через рік і Клеопатра, після невдалих спроб отримати від Октавіана гарантії власної безпеки і передачі престолу своїм дітям, позбавила себе життя.
Повернувшись з Єгипту, Октавіан склав з себе надзвичайні повноваження і оголосив про відновлення Римської республіки. Але через два дні, 16 січня 27 року до н.е., на зазадалегідь підготовленому Октавіаном сенаті він дозволив умовити себе стати принцепсом (першим громадянином), коли його самодержавна влада поширювалась на армію та преторіанську гвардію і поєднувалась із ведучою роллю сенату у інших сферах життя.
В знак поваги до заслуг Октавіана сенат подарував йому титул «Август», який він разом із давнім республіканським титулом «Імператор» включив у своє ім'я і став іменуватись Імператор Цезар Август. Його носили і всі наступні імператори Риму до падіння Константинополя в 1453 році, а прізвище Цезар і титул Август увійшли у багато мов світу.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Політика
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 16 січня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх