цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
«Буря в пустелі»
Опівночі 16 січня 1991 року закінчився визначений ООН термін виведення іракських військ з окупованого Кувейту і о 4:30 ранку з авіаційної бази у Саудівській Аравії, американського та британського авіаносців, що знаходились у Перській затоці, в повітря піднялися перші літаки, щоб завдати бомбового удару по Іраку. О 7-й ранку Білий дім офіційно оголосив про початок операції "Буря в пустелі".
13008
Війни
Ірак розпочав окупацію Кувейту, багатої нафтою сусідньої держави, 2 серпня 1990 року і за кілька годин, практично не зустрівши опору, зайняв столицю країни і отримав контроль над 20% світових запасів нафти та доступ до великого за площею узбережжя Перської затоки. Того ж дня Рада Безпеки ООН одноголосно засудила інтервенцію і поставила перед Іраком вимогу негайно вивести війська з Кувейту, 6 серпня ввела світове ембарго на торгівлю з Іраком, а 29 листопада Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, що дозволяла застосовувати проти Іраку військову силу, якщо до 15 січня 1991 року з Кувейту не будуть виведені іракські війська.
Диктатор Іраку Саддам Хуссейн проігнорував попередження, і 16 січня почалась операція "Буря в пустелі" за участю 700 тисяч військ антиіракської коаліції - з військових баз в Саудівській Аравії та авіаносців в повітря піднялись винищувачі та бомбардувальники і атакували військові цілі в околицях Багдаду. Керівництво операцією, в котрій брали участь 32 держави, включаючи США, Британію, Францію, Єгипет, Саудівську Аравію, здійснювали США. Ізраїль в бойових діях участі не брав.
За наступні шість тижнів наносились повітряні удари по військових об'єктах і цивільній інфраструктурі Іраку, а 24 лютого почалась наземна операція - за чотири дні 300-тисячнмй іракський контингент був вибитий з Кувейту, а 10 тисяч чоловік попали в полон.
28 лютого президент США Джордж Буш оголосив тимчасове припинення вогню, а 3 квітня Рада Безпеки прийняла резолюцію 687, в котрій були сформульовані умови формального закінчення конфлікту - припинення вогню, оголошене Бушем, стає офіційним, а Іраку заборонено продаж нафти за кордон доки в країні не буде ліквідовано зброю масового знищення. 6 квітня Ірак погодився з резолюцією і вона набула чинності 11 квітня.
У війні в Перській затоці загинуло 248 солдатів союзників і 457 було поранено. Офіційних даних про втрати Іраку немає, але вони оцінюються в 25 тисяч загиблих і 75 тисяч поранених серед військовослужбовців; близько 100 тисяч цивільних іракців загинуло від ран, нестачі харчування, води і медикаментів. В наступні роки в результаті дій, так чи інакше пов'язаних з санкціями ООН проти Іраку, померло близько одного мільйона мирних громадян Іраку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Схід Землі
Фотоархів
Схід Землі
Війни
Політика
Азія
Новітня історія
Наш час

Головні події 16 січня

#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left15 січня
17 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх