цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Єлизавета I -
королева Англії
15 січня 1559 року, через два місяці після смерті своєї сестри, королеви Англії Марії I, її зведена сестра, 25-річна Єлизавета, дочка Генріха VIII і Анни Болейн, коронувалася у Вестмінстерському абатстві в Лондоні як королева Єлизавета I.
На обкладинці: Єлизавета I, портет XVII століття © Національний музей Шато-де-По, Франція
16738
Особистості
Володимир Лук'янюк
Сестри Марія і Єлизавета, обидві дочки Генріха VIII, але від різних шлюбів, перебували в напружених стосунках під час п'ятирічного правління Марії I. Фанатична католичка, одружена з Філіпом II Іспанським, Марія знищила завоювання Реформації в Англії і відновила попередню римо-католицьку церкву. Її проіспанська політика і намір повернути церкві монастирські землі зачіпали інтереси дворянства та нової буржуазії і привели до повстання, під час якого Єлизавета була заарештована і поміщена в тюрму Тауер. Жорстокі розправи над повсталими протестантами викликали ненависть підлеглих, котрі прозвали Марію I Кривававою.
По смерті 42-річної Марії Тюдор в листопаді 1558 року трон Англії успадкувала її 25-літня сестра Єлизавета, яка пережила кілька замахів на своє життя, і 15 січня 1559 року коронувалась у Вестмінстерському абатстві в Лондоні.
Єлизавета I продовжила Реформацію, почату за правління Генріха VIII і Едварда VI, відновила повноваження протестанської церкви, підтримала кальвіністів у Шотландії, що привело до конфлікту з шотландською королевою Марією Стюарт, яка мала свої підстави претендувати на англійський престол. Церковний порядок, запроваджений Єлизаветою «Актом про верховність» 1558 року, заклав основи майбутньої Англіканської церкви.
У зовнішній політиці Єлизавета виступила в союзі з іншими протестантськими монархами проти папи римського, котрий не визнав легітимність її влади, та католицької Іспанії, найсильнішої держави тогочасного світу. У 1588 році Англія розгромила іспанську Непереможну Армаду і вийшла переможницею в Англо-іспанській війні, що зробило її найпотужнішою морською державою, чию славу примножили морські походи Френсіса Дрейка і Волтера Релі. За три роки перед цим в Північній Америці було заснована перша англійська колонія, названа Вірджинія на честь королеви-діви Єлизавети І, яка так ніколи і не вийшла заміж.
В кінці 1602 року велика кількість смертей родичів та близьких друзів Єлизавети привели її до глибокої депресії і хвороби. Будучи бездітною, незадовго до свої смерті вона погодилась визнати своїм спадкоємцем сина Марії Стюарт короля Шотландії Якова VI.
На момент смерті Єлизавети в 1603 році в Англії бурхливо розвивались мистецтво та науки, і країна вже була загальновизнаним світовим лідером в усіх аспектах міждержавних стосунків, що дало можливість Єлизаветі I увійти в історію в якості одного з найвеличніших англійських монархів. Період її правління, відомий як "Єлизаветинська епоха", увійшов в історію як золота доба державності і мистецтва, передусім завдяки творчості Вільяма Шекспіра і Крістофера Марлоу.
all_inclusive
14 липня 2012, востаннє оновлено 4 серпня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.
Сподобалась стаття?
Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Дональда Трампа
Правила життя
Правила життя Дональда Трампа
Особистості
Жінки
Європа
Середньовіччя

Головні події 15 січня

#ЦейДень
Все про 15 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 січня
16 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх