цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1877 - 1879 років
31 грудня 1879 року у передмісті Нью-Йорка американський винахідник Томас Алва Едісон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.

Головні події 1877 - 1879 років


Всі події 1877 - 1879 років

15 лютого 1877 - Генерал Порфіріо Діас, котрий в 1876 році прийшов до влади в результаті перевороту, став президентом Мексики. Його зусиллями північноамериканському капіталу була надана можливість брати участь в розробках мексиканських нафтових покладів і будівництві мережі залізниць.
4 березня 1877 - У Большому театрі в Москві відбулася прем'єра балету Петра Чайковського «Лебедине озеро».
12 квітня 1877 - Під приводом захисту від зулусів Велика Британія анексувала Трансвааль, на території якої 25 років перед тим було створено Південно-Африканську республіку.
15 квітня 1877 - Італійський винахідник Енріко Форланіні продемонстрував у Мілані перший вертоліт - модель з паровим двигуном піднявся на висоту 13 метрів і протримався у повітрі 20 секунд.
24 квітня 1877 - Під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну, в результаті якої отримала частину Вірменії, Бесарабію, а Туреччина змушена була визнати незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії і надати статус автономії Болгарії та Боснії.
16 травня 1877 - У Франції почалась політична криза - парламент, який відмовився підтримати роялістський уряд президента Патріса Мак-Магона, був розпущений. Конституційна криза Третої французької республіки завершилась переконливою перемогою республіканців на парламентських виборах і відставкою Мак-Магона 30 січня 1879 року.
23 травня 1877 - Після початку Російсько-турецької війни Національні збори Об'єднаного князівства Волощини і Молдови проголосили незалежність від Оттоманської імперії.
1 липня 1877 - У передмісті Лондона Всеанглійський клубом лаун-тенісу і крокету на майданчиках поблизу Ворпл Роуд проведено перший Вімблдонський турнір - розігрувалась першість серед 22-х чоловіків-спортсменів і переможцем став 27-річний Спенсер Гор. У 1884 проведено перші жіночі одиночні та парні чоловічі змагання, а з 1913 — парні жіночі та змішані парні (мікст). У 1922 році чемпіонати почали проводитися на кортах на вулиці Черч-Роуд, де вони проходять і понині.
9 липня 1877 - Всеанглійський клуб крокету і трав'яного тенісу провів у передмісті Лондона Вімблдоні свій перший тенісний турнір. В ньому взяв участь 21 аматор, що змагався лише в чоловічому одиночному розряді. Переможцем став 27-річний Спенсер Гор, котрий отримав винагороду в 25 гіней.
19 липня 1877 - Під час Російсько-турецької війни передові загони російських військ зайняли Шипку - стратегічний перевал у Болгарії, в Центральних Балканах. Оборона перевалу тривала до січня наступного року, коли російські війська перейшли у наступ.
21 серпня 1877 - Силами російсько-болгарських військ почалася п'ятимісячна оборона перевалу Шипка в Болгарії від турецької армії Сулеймана-паші - одна з ключових подій Російсько-турецької війни 1877-78 років.
5 вересня 1877 - У форті Робінсон (штат Небраска) при спробі заарештувати вбито Несамовитого Коня, вождя племені сіу, одного з героїв битви індійців з американськими військами біля ріки Літл Бігхорн (штат Монтана), коли американці зазнали найтяжчої поразки у війні проти корінного населеня континенту.
21 листопада 1877 - Американський винахідник Томас Едісон оголосив про створення нового звуковідтворюючого пристрою - фонографа - пристрою для запису і відтворення звуку з допомогою обертового циліндра, на який спеціальним чином наносяться доріжки, глибина яких пропорційна гучності звуку.
1878
17 січня 1878 - З метою посилити свій вплив у південній частині Тихого океану за рахунок послаблення позицій Німеччини США підписали з островами Самоа, розташованими на північний захід від Австралії, договір про дружбу та торгівлю і отримали дозвіл на будівництво стратегічно важливого порту Паго-Паго, в якому пароплави, що курсували трансокеанічними маршрутами мали поповнювати запаси пального.
10 лютого 1878 - Поразкою кубинців завершилась десятилітня війна проти іспанського панування. Іспанці підписали з кубинцями компромісний мирний договір, пообіцявши амністію учасникам антиіспанських виступів, проведення економічних реформ і поступове звільнення всіх рабів. Однак кубинська економіка була підірвана роками війни і багато американських підприємців за безцінь скупили цукрові та тютюнові плантації на Кубі, що змусило США через двадцять років підтримати кубинців у їх боротьбі за незалежність від Іспанії.
19 лютого 1878 - Томас Алва Едісон запатентував музичний програвач, відомий сьогодні під назвою "фонограф". Машина, котру Едісон створював протягом року, голкою зчитувала дані зі свинцевого обертаючого циліндра. Першою відтвореною на фонографі піснею була "Mary Had a Little Lamb".
3 березня 1878 - У Сан-Стефано, передмісті Стамбула (нині - район міста), підписано прелімінарний мирний договір, який завершував Одинадцяту Російсько-турецьку війну 1877-78 років. За його умовами Росія отримала частину Вірменії і південну частину Бесарабії. Туреччина визнала незалежність Румунії, Чорногорії і Сербії, а також зобов'язувалась надати самоуправління Боснії і Герцеговині. Крім того створювалась також автономна держава Велика Болгарія, до складу якої увійшла північна її частина, а також, Східна Румелія і Македонія.
4 червня 1878 - В Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, за яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр.
13 червня 1878 - За ініціативи Австро-Угорщини та Великобританії почав роботу Берлінський конгрес, який мав підвести остаточні підсумки Російсько-турецької війни, зафіксовані цього ж року в Сан-Стефанському мирному договорі. Основні його рішення були досягнуті попередньо шляхом сепаратних і таємних двосторонніх угод і, вцілому, підписаний 13 липня Берлінський трактат значно звужував досягнення Росії в Російсько-турецькій війні 1877-78 років. Були також враховані невдоволення Сербії та Румунії, які вважали себе обділеними, а також загальне невдоволення великими територіальними набуттями Болгарії. У результаті була визнана незалежність Чорногорії, Об'єднаного князівства Молдови і Валахії та Сербії; територія Сербії значно збільшувалась за рахунок Чорногорії та, головним чином, Болгарії, яка також втрачала Північну Добруджу (відійшла Валахії взамін втрачених територій в Бесарабії), Східну Румелію та Македонію (відійшли Туреччині), а Боснія і Герцеговина відходили до Австро-Угорщини.
18 червня 1878 - 20-річний польський матрос, уроженець Бердичева, Юзеф Коженьовський вперше зійшов на англійську землю, котру він згодом прославив як письменник Джозеф Конрад.
25 червня 1878 - Почався Берлінський конгрес, скликаний для перегляду умов Сан-Стефанського мирного договору 1878 року, що відсумував Російсько-турецьку війну 1877—1878 років. Він підтвердив незалежність Чорногорії, Сербії і Румунії, а також вирішив передати Фракію та Албанію зі складу Болгарії під владу Туреччини.
13 липня 1878 - Країнами-учасницями Берлінського конгресу підписано Берлінський трактат, в якому було переглянуто умови Сан-Стефанського мирного договору (за підсумками Російсько-турецької війни 1877-78 рр.) та здійснено новий переділ Балкан - територія Болгарії зменшилась майже на третину, вона стала самоврядним князівством під владою Туреччини; до Туреччини відійшла Македонія, а Боснія і Герцоговина - до Австро-Угорщини; Сербія, Румунія і Чорногорія отримали незалежність.
18 липня 1878 - Шведський полярний дослідник Адольф Ерік Норденшельд на пароплаві «Вега» першим у світі пройшов північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий і через Суецький канал вернувся в Швецію, вперше таким чином обійшовши Євразію.
1879
12 січня 1879 - Наступ британських військ під командуванням генерал-лейтенанта Фредеріка Огустуса на Зулуленд став початком Англо-зулуської війни, яка тривала сім місяців і привела до анексії Зулуленда і приєднання його до південно-африканської республіки Наталь.
14 лютого 1879 - Війська Чилі захопили порт Антофагаста, почавши війну проти Болівії і Перу. У результаті Тихоокеанської війни , що тривала до 1884 року, до Чилі були приєднані частини території Перу і Болівії; Болівія втратила вихід до моря.
21 лютого 1879 - У Харкові народниками вбито генерал-губернатора Дмитра Кропоткіна, брата теоретика анархізму князя Петра Кропоткіна.
14 березня 1879 - У німецькому місті Ульм в сім'ї інженера-електрика народився Альберт Ейнштейн, видатний німецький фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії (1921), автор спеціальної (1905) і загальної (1915) теорій відностності, що лягли в основу нової моделі світу.
31 травня 1879 - В Берліні на Промисловій виставці відкрилась перша у світі електрична залізниця і продемонстровано в дії перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом.
28 серпня 1879 - Після заверешення Британо-зулуської війни англійці заарештували зулуського короля Кетшвайо і вислали з Зулуленда, країни посусідтву з південно-африканською провінцією Наталь. Британські власті дозволили Сетшвайо повернутися на батьківщину лише в 1883 році, але із-за його поразки у війні, колишній король був дискредитований в очах співгромадян і згодом був змушений знову виїхати з країни. Він помер на чужині в 1884 році. У 1887 році Британія анексувала Зулуленд і приєднала його до Наталя, котрий в 1910 році увійшов до складу Південно-Африканського Союзу.
7 жовтня 1879 - У відповідь на невдоволення Росії рішеннями Берлінського конгресу Німеччина і Австрія підписали таємний союзний договір - "Союз двох", по якому брали на себе зобов'язання у випадку нападу Росії надати одне одному воєнну допомогу.
21 жовтня 1879 - Після 14 місяців експериментів Томас Алва Едісон у своїй лабораторії в Менло-Парку успішно випробував свою першу лампу розжарювання із вугільною ниткою. Вона пропрацювала тринадцять з половиною годин.
3 грудня 1879 - У своїй лабораторії в Менло-Парку Томас Едісон разом з помічником Френсісом Аптоном продемонстрували публіці роботу лампи розжарювання, розробленої ними за рік завдяки підтримці фінансистів Моргана і Вандербільта. Лампа з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу, могла неперервно горіти протягом чотирьох годин.
31 грудня 1879 - У передмісті Нью-Йорку американський винахідник Томас Алва Едіссон продемострував свою лампу розжарювання з платиновою ниткою.
Народилися в 1877 - 1879 роках
13 січня 1877 - 7 жовтня 1910, Левко Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, будівник морських аеропланів; перший український авіатор.
28 травня 1877 - 11 серпня 1932, Максиміліан Олександрович Волошин (Кирієнко-Волошин), російський поет і художник українського походження.
2 липня 1877 - 9 серпня 1962, Герман Гессе, німецький письменник ("Гра в бісер", "Степовий вовк"), лаурет Нобелівської премії (1946).
6 липня 1877 - 18 лютого 1949, Нісето Алькалья Самора, перший прем'єр-міністр (1931) і перший президент (1931-36 рр.) Другої Іспанської республіки.
7 серпня 1877 - 19 квітня 1949, Ульріх Сальхов, шведський фігурист, десятиразовий чемпіон світу, перший Олімпійський чемпіон з фігурного катання (1908).
27 серпня 1877 - 12 липня 1910, Чарльз Стюарт Роллс, англійський автомобіліст, один із співзасновників компанії "Роллс Ройс".
4 вересня 1877 - 20 вересня 1942, Карліс (Август) Улманіс, латвійський політик і державний діяч; перший премєр-міністр Латвії (1918-21 рр.), фактичний диктатор Латвійської республіки (1936-40 рр.).
11 вересня 1877 - 20 липня 1926, Фелікс Едмундович Дзержинський, російський революціонер; один з ініціаторів "червоного терору", творець і глава Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК, 1917-23 рр.), голова Вищої ради народного господарства (1924-26 рр.).
14 листопада 1877 - 12 жовтня 1945, Дмитро Володимирович Антонович, український історик мистецтва (300 років українському театру, Т.Шевченко як маляр), член Центральної Ради, морський міністр, міністр мистецтва, голова дипломатичної місії в Римі (1919), співзасновник і ректор Українського вільного університету у Відні і Празі.
3 грудня 1877 - 3 листопада 1937, Степан Львович Рудницький, український географ і картограф, академік НАНУ. Основоположник української політичної та військової географії.
13 грудня 1877 - 23 січня 1921, Микола Дмитрович Леонтович, український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог.
31 грудня 1877 - 8 жовтня 1938, Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.
1878
5 лютого 1878 - 3 липня 1935, Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919).
23 лютого 1878 - 15 травня 1935, Казимир Малевич, український художник-авангардист україно-польського походження, один з засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві — супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва.
15 березня 1878 - 26 липня 1944, Реза Шах Пехлеві, шах Ірану, перший з династіх Пехлеві.
10 травня 1878 - 3 жовтня 1929, Густав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926).
21 травня 1878 - 23 липня 1930, Гленн Гаммонд Кертіс, американський льотчик, авіаконструктор, піонер авіації, винахідник-конструктор першого гідроплану (1912).
27 травня 1878 - 14 вересня 1927, Айседора Дункан, американська танцівниця, балерина, одна з основоположнць танцю модерн; дружина Сергія Єсеніна, загинула в автокатастрофі.
22 липня 1878 - 6 серпня 1942, Януш Корчак, польський лікар, педагог, письменник (Як любити дітей, Діти вулиці); загинув у концтаборі Треблінка, куди попав за відмову залишити дітей із варшавського гетто.
20 вересня 1878 - 25 листопада 1968, Ептон Білл Синклер, американський письменник (Джунглі, Бостон, Зуби дракона).
5 грудня 1878 - 22 липня 1944, Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба), український поет (З журбою радість обнялась, По дорозі в казку, Чужина, Перезва).
1879
8 січня 1879 - 11 серпня 1932, Степан Васильович Васильченко, український письменник ("Мужицька арихметика", "Окопний щоденник, "Чарівниця", "Минають дні", "В бур'янах").
31 січня 1879 - 7 травня 1925, Борис Вікторович Савінков, російський політичний діяч, есер-терорист, письменник ("Спогади терориста", "Кінь блідий", "Те, чого не було").
5 березня 1879 - 16 березня 1963, Вільям Генрі Беверідж, британський економіст і політичний діяч; під його керівництвом міністерський комітет з соціального страхування в 1942 році розробив систему страхування і соціального забезпечення (т. зв. план Беверіджа), яка стала основою для соціальних реформ у післявоєнній Великій Британії і Західній Європі.
8 березня 1879 - 28 липня 1968, Отто Ган, німецький радіохімік і фізик, лауреат Нобелівської премії (1944).
14 березня 1879 - 18 квітня 1955, Альберт Ейнштейн, німецький і американський фізик-теоретик, один з основоположників сучасної фізики, автор теорії відносності, фундаментальних праць з квантової теорії і статистичної фізики, лауреат Нобелівської премії (1921).
22 травня 1879 - 30 липня 1947, Федір Григорович Кричевський, український художник і педагог; один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.
22 травня 1879 - 25 травня 1926, Симон Васильович Петлюра, український військовий і політичний діяч, міністр у військових справах Центральної Ради (1917), голова Директорії (1919).
7 червня 1879 - 21 грудня 1933, Кнуд (Йохан Віктор) Расмуссен, датський полярний дослідник і антрополог.
5 липня 1879 - 28 листопада 1945, Дуайт Девіс, американський тенісист; ініціатор проведення першості світу серед чоловічих командх (з 1900 року; сьогодні турнір носить його ім'я).
8 серпня 1879 - 10 квітня 1919, Еміліано Сапата, керівник Мексиканської революції (1910-17 рр.), котрий очолював боротьбу проти трьох президентів, тричі захоплював Мехіко, але ніразу не здобував остаточної перемого; убитий під час сутички з урядовими військами.
9 жовтня 1879 - 24 квітня 1960, Макс фон Лауе, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії за відкриття дифракції рентгенівських променів на кристалах.
7 листопада 1879 - 21 серпня 1940, Лев Давидович Троцький (Лейба Бронштейн), російський марксист, керівник Жовтневої революції (1917), нарком (міністр) іноземних справ (1917-18 рр.) більшовицької Росії, головком Червоної армії (1918-25 рр.), керівник антисталінської опозиції в РКП(б).
27 листопада 1879 - 28 серпня 1921, Григорій Аврамович Чупринка, український поет (Огнецвіт, Метеор, Сон-трава, Лицар-Сам).
21 грудня 1879 - 5 березня 1953, Йосиф Віссаріонович Сталін (Джугашвілі), комуністичний лідер СРСР, генералісімус, генеральний секретар ЦК ВКП(б) (1922-53 рр.), голова Раднаркому СРСР (1941-53 рр.).
Померли в 1877 - 1879 роках
4 січня 1877 - Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст, залізничний магнат. 140 років тому, в 83 роки (нар. 27 травня 1794 р.).
3 вересня 1877 - (Луї) Адольф Тьєр, французький політик та вчений, багаторазовий прем'єр-міністр Франції, перший президент Третьої республіки. 140 років тому, в 80 років (нар. 15 квітня 1797 р.).
17 вересня 1877 - Вільям Генрі Фокс Талбот, англійський фізик і хімік, один з винахідник фотографії. 140 років тому, в 77 років (нар. 11 лютого 1800 р.).
23 вересня 1877 - Урбен Жан Жозеф Левер'є, французький астроном; обчислив орбіту і положення невідомої на той час планети, відкриту в 1846 році і названу Нептуном. 140 років тому, в 66 років (нар. 11 березня 1811 р.).
31 грудня 1877 - Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі. 140 років тому, в 58 років (нар. 10 червня 1819 р.).
1878
8 січня 1878 - Микола Олексійович Некрасов, російський поет ("Мороз - червоний ніс", "Кому на Русі жити добре", "Російські жінки"). 139 років тому, в 57 років (нар. 10 грудня 1821 р.).
9 січня 1878 - Віктор Емануїл II (Віктор Емануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. 139 років тому, в 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).
7 лютого 1878 - Пій IX (Джованні Марія Мастаї-Феретті), 255-й папа римський (з 1846 р.); останній глава суверенної церковної держави, засновник сучасного вчення про права і привілеї Римського первосвященика. 139 років тому, в 86 років (нар. 13 травня 1792 р.).
1879
26 квітня 1879 - Леон Скотт (Едуард-Леон Скотт Мартінвіль), французький винахідник (фонавтограф, 1855 р). 138 років тому, в 62 роки (нар. 25 квітня 1817 р.).
16 жовтня 1879 - Сергій Михайлович Соловйов, російський історик («История России с древнейших времен»). 138 років тому, в 59 років (нар. 17 травня 1820 р.).
5 листопада 1879 - Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. - Кавендишської лабораторії. 138 років тому, в 48 років (нар. 13 червня 1831 р.).
7 грудня 1879 - Йон Сіґурдссон, ісландський вчений і державний діяч, один з лідерів національно-визвольного руху Ісландії. 138 років тому, в 68 років (нар. 17 червня 1811 р.).

Головні події 1877 - 1879 років

14 березня 1879 року у німецькому місті Ульм в сім'ї інженера-електрика народився Альберт Ейнштейн, видатний нім..
14 березня 1879
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх