цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1866 - 1868 років
3 січня 1868 року спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, що спирався на знать і самураїв з периферійних регіонів, позбавив влади сьогуна Токугаву Йосінобу, проголосив указ про реставрацію прямого Імператорського правління і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сьогунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу.

Головні події 1866 - 1868 років


Всі події 1866 - 1868 років

23 лютого 1866 - Перший господар Румунії Александру Йон Куза, котрий після обрання в 1859 році молдавським і валаським господарем здійснив ряд реформ у церковному і аграрному устрої князівств, однак не зміг подолати протидію бояр при перегляді конституції, зрікся престолу. 22 травня зі згоди прусського прем'єр-міністра Отто фон Бісмарка і французького імператора Наполеона III новим румунським господарем був обраний Карл Ейтель Фрідріх фон Гогенцоллерн.
9 квітня 1866 - Конгрес США прийняв закон про громадянські права, котрий наділяв громадянськими правами всіх уроджених жителів США. Закон поширювався як на білих, так і на кольорових американців, проте корінні жителі країни - індіанці, витіснені в резервації, як і раніше залишились позбавленими правових гарантій.
9 червня 1866 - Пруські війська під командуванням генерала Мантейфеля зайняли австрійську землю Гольштінію. У відповідь Австрія мобілізувала війська і через п'ять днів оголосила війну Прусії, котру безславно програла.
3 липня 1866 - У битві при Кеніггретці (сучасний Градець-Кралове у Чехії) прусські війська під командуванням Гельмута фон Мольтке нанесли вирішальну поразку австро-саксонській армії. Згідно з підписаним невдовзі Празьким мирним договором було розпушено Німецький союз, герцогства Шлезвіг і Гольштейн, із-за котрих і виник конфлікт, були приєднані до Пруссії.
22 липня 1866 - У Манчестері похована т. зв. «Манчестерська мумія», багата англійка Ганна Безвік, яка страждала тафофобією - патологічним страхом перед похованням заживо. По її смерті в лютому 1758 року її тіло було забальзамоване і 110 років перевірялось на наявність ознак життя спочатку сімейним лікарем Ганни Безвік, а по його смерті, - Манчестерським товариством природознавства.
27 липня 1866 - По дну Атлантичного океану між США та Британією завершено прокладання перший телеграфний кабель.
14 вересня 1866 - У Москві за ініціативою князя Трубецького композитором М.Г Рубінштейном заснована консерваторія, яка сьогодні носить ім'я П. І. Чайковського.
3 жовтня 1866 - В результаті австро-італійського мирного договору, підписаного у Відні, Австрія поступилася Італії Венецією.
1867
13 лютого 1867 - У Відні був уперше публічно виконаний вальс Йоганна Штрауса "Над прекрасним блакитним Дунаєм", який поряд із "Казками віденського лісу" став найвідомішим і найпопулярнішим твором композитора.
15 березня 1867 - Набула чинності австро-угорська угода між австрійським імператором Францем Йосифом I і представниками угорського національного руху про перетворення централізованої імперії Габсбургів у дуалістичну (двоєдину) державу Австро-Угорщину, цілісність якої забезпечував австрійський імператор, який одночасно носив титул короля Угорщини. Присягу на вірність імператору Францу Йосифу угорський уряд склав ще у лютому.
16 березня 1867 - Колишній садівник француз Жозеф Моньє отримав патент на армований бетон, що згодом став головним матеріалом при зведенні висотних будівель.
29 березня 1867 - Британський парламент прийняв т.зв. "Північно-американський акт", що з 1 липня проголошував створення Домініону Канада в складі чотирьох провінцій: Онтаріо, Квебек, Нова Шотландія і Нью-Брансвік. У 1870 році Канаді були передані території Землі Руперта і Північно-західні території. Обидві регіони ввійшли в склад конфедерації в складі Північно-Західних Територій Канади.
30 березня 1867 - У Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів.
16 квітня 1867 - Прийнято конституцію Північнонімецького союзу, який об'єднував 22 держави північної Німеччини під гегемонією Пруссії. Це була перша федеральна німецька держава в історії Німеччини, яка лягла в основу створення німецької національної держави.
25 квітня 1867 - Місто Токіо вперше відкрите для іноземної торгівлі.
11 травня 1867 - На конференції у Лондоні європейські держави гарантували незалежність і нейтралітет Великого герцогства Люксембург, проголошені в 1839 році на Першій Лондонській конференції. Нейтралітет Люксембургу порушувався двічі - в 1914 і 1941 роках і обидва рази Німеччиною.
1 червня 1867 - Велика Британія офіційно визнала незалежність Канади.
19 червня 1867 - Після поразки у громадянській війні, за наказом президента Мексики Хуареса Гарсії страчено 35-річного колишнього імператора Максиміліана, котрий прийшов до влади після захоплення у 1864 році французами столиці країни Мехіко і проголошення створення Мексиканської імперії.
1 липня 1867 - Канада стала самоврядним домініоном Великої Британії. До нової держави увійшли території Нова Скотія, Новий Брансвік і майбутні провінції Онтаріо і Квебек. Через десять років до Канадської федерації приєднались Манітоба і острів Принца Едварда.
14 липня 1867 - В кар'єрі Редхіл (графство Сюррей, Велика Британія) Альфред Нобель уперше продемонстрував дію динаміт.
14 вересня 1867 - Тиражем 1000 примірників в Німеччині опубліковано перший том «Капіталу» Карла Маркса. Книга є розширеним продовженням опублікованої в 1859 році праці «До критики політичної економії».
18 жовтня 1867 - На Алясці спущено російський прапор і піднято американський - США формально вступили у права володіння над величезною північноамериканською територією, проданою Росією за 7,2 мільйона доларів.
19 жовтня 1867 - Альфред Нобель отримав патент на динаміт, вибохову суміш, просичену нітрогліцерином.
3 листопада 1867 - У битві біля Ментане (близько 20 км на північний схід від Рима) франко-папські війська розбили загони і талійських добровольців під проводом Джузеппе Гарібальді, які намагались захопити Рим, щоб приєднати його до об'єднаного Італійського королівства.
9 листопада 1867 - Останній, 15-й, японський сегун Токугава Йосінобу (Кейкі) подав у відставку, передавши всю повноту влади імператору. У Японії закінчилось 265-річному правлінню роду Токуґава і восьмивікове правління сегунів.
1868
3 січня 1868 - Спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, що спирався на знать і самураїв з периферійних регіонів, позбавив влади Йосінобу і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сегунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу. Молодий імператор, прийнявши ім'я Мейдзі, створив сильну армію і флот, відмінив феодальну систему земельних стосунків, централізував владу, розділивши країну на префектури, реформував освіту і надав народу право участі в обговоренні питань управління державою. Індустріалізація і мілітаризація Японії дала можливість їй увійти в 20-е століття в якості однієї із найпотужніших світових держав.
24 лютого 1868 - Палата представників Конгресу США проголосувала за імпічмент президента Ендрю Джексона, котрого було звинувачено у порушенні процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Ендрю Джексон, котрий зайняв пост президента після вбивства Авраама Лінкольна в 1865, став першим президентом США, підданим процедурі імпічменту, котра, однак, не мала успіху.
13 березня 1868 - Вперше в американській історії Сенат розпочав процедуру імпічменту президента країни - демократ Ендрю Джонсон, який став президентом після вбивства Авраама Лінкольна, був звинувачений Конгресом за 11-а пунктами і, зокрема, у порушенні двох законів про обмеження влади президента і неповагу до Конгресу. Розгляд справи про імпічмент тривав до травня, однак під час голосування не було набрано необхідних двох третин для відставки Джонсона і він зберіг свій пост. У 1926 році Верховний суд США визнав закон, у порушенні якого звинувачувався Джонсон, антиконституційним.
2 квітня 1868 - Лаура, дочка Карла Маркса, вийшла заміж за відомого діяча міжнародного робітничого руху Поля Лафарга; в 1911 році подружжя одночасно скінчило життя самогубством.
9 травня 1868 - Невелике містечко на Північному Заході штату Невада отримало свою нинішню назву - Рено - на честь генерала часів Громадянської війни Джессі Лі Рено. У минулому воно було і центром проведення фестивалів індійців Вахо і базою для шахтарів срібних копалень, а сьогодні знамените своїми казино та можливістю надання швидкого розлучення - всього після шести тижнів проживання у Рено.
26 травня 1868 - У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.
31 травня 1868 - У парку Сен-Клу на околиці Парижу пройшла перша велогонка. На трасі довжиною 1200 метрів переміг англієць Джеймс Мур. Велосипеди в той час мали різні за розміром колеса, а до винайдення пневматичних шин залишалось понад 15 років.
23 червня 1868 - Крістофер Шоулз зі штату Вісконсін одержав патент на друкарську машинку. Вона була розміром зі стіл, друкувала лише великим літерами, а результат друкування можна було побачити лише в кінці роботи, оскільки папір закладався у середину машини і був недоступним для огляду машиністці. У друкарській машинці Крістофера Шоулза букви і цифри (від 2 до 9) розташовувалися на двох рядах клавіш і йшли в алфавітом порядку; клавіші для 1 і 0 вирішили не робити - замість них обходилися буквами I і O.
28 червня 1868 - Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.
30 червня 1868 - Російські війська зайняли Самарканд, приєднавши місто до Російської імперії в якості центру Зеравшанського округу.
17 липня 1868 - Столицю Японії перенесено з Кіото в Едо (нині - Токіо).
28 липня 1868 - Після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів, набула чинності 14 поправка до конституції США, котра гарантувала громадянство всім, хто народився на її території. Головним її завданням було забезпечити громадянство і рівні права колишнім рабам південних штатів.
16 серпня 1868 - Поблизу чилійсько-перуанського узбережжя стався землетрус силою 8,5 балів. Хвиля цунамі, що при цьому виникла, зруйнувала місто Аріка, в якому загинуло 25 тися чоловік. Загальна кількість загиблих оцінюється у 70 тисяч осіб.
18 серпня 1868 - Під час спостереженні сонячного затемнення французький астроном П'єр Жюль Сезар Жансен виявив у спектрі Сонця новий елемент - гелій. На Землі гелій було знайдено лише в 1895 році.
20 грудня 1868 - У Львові засновано українське культурно-освітнє товариство «Просвіта».
Народилися в 1866 - 1868 роках
29 січня 1866 - 30 грудня 1944, Ромен Роллан, французький письменник ("Кола Брюньон", "Зачарована душа", "Робесп'єр"), музикознавець.
13 квітня 1866 - 3 листопада 1908, Буч Кессіді, легендарний невловимий бандит, що орудував на Дикому Заході.
17 травня 1866 - 1 липня 1925, Ерік Саті, французький композитор, автор балету ("Парад"), симфонічних, оркестрових і фортепіанних п'єс.
26 червня 1866 - 5 квітня 1923, Джордж (Едуард Стенхоуп Моліно Герберт) Карнарвон, британський єгиптолог; керівник експедиції, в ході котрої Говард Картер знайшов гробницю Тутанхамона.
12 липня 1866 - 2 лютого 1951, Антін Степанович Синявський, український політичний і громадський діяч, географ, історик, економіст, професор Київського університету.
13 серпня 1866 - 16 грудня 1945, Джованні Аньєллі, італійський промисловець, засновник концерну "ФІАТ" (1899).
21 вересня 1866 - 13 серпня 1946, (Джордж) Герберт Веллс, англійський письменник-фантаст (Війна світів, Машина часу, Людина-невидимка).
25 вересня 1866 - 4 грудня 1936, Томас Хант Морган, американський генетик, експериментально обгрунтував хромосомну теорію спадковості, лауреат Нобелівської премії (1933).
29 вересня 1866 - 25 листопада 1934, Михайло Сергійович Грушевський, український історик (Історія України-Руси, Нарис історії українського народу, Історія української літератури), політик, голова Центральної ради (1917-19 рр.).
12 листопада 1866 - 12 березня 1925, Сунь Ятсен, китайський політик, революціонер, президент республіканського уряду (1911), засновник партії Гоміньдан (1912).
16 грудня 1866 - 13 грудня 1944, Василь Васильович Кандинський, німецький художник-абстракціоніст (Перша абстрактна акварель, Ніч, Композиція IV, Композиція X, Небесна блакить), графік і теоретик мистецтва.
1867
25 березня 1867 - 16 січня 1957, Артуро Тосканіні, італійський оперний диригент, віолончеліст.
16 квітня 1867 - 30 травня 1912, Вілбер Райт, американський авіаконструктор, льотчик, піонер авіації; старший з братів Райт, котрі першими у світі здійснили політ на літаку з двигуном внутрішнього згорання (1903).
27 травня 1867 - 19 лютого 1934, Калеб Бредхем, американський фармацевт, винахідник «Пепсі-Кола».
4 червня 1867 - 27 січня 1951, Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії.
11 червня 1867 - 11 грудня 1945, Чарльз Фабрі, французький фізик; відкрив існуючий в стратосфері озоновий шар.
5 липня 1867 - 20 березня 1962, Ендрю Елліот Дуглас, американський астроном і археолог, основоположник дендрохронології, методу визначення віку дерев'яних будівель по кількості і характеру кілець деревини.
14 серпня 1867 - 31 січня 1933, Джон Голсуорсі, англійський письменник, лауреат Нобелівської премії (Сага про Форсайтів [1932]; Острів фарисеїв, Сучасна комедія).
7 листопада 1867 - 4 липня 1934, Марія Склодовська-Кюрі, французький фізик і хімік польського походження, перша жінка-лауреат Нобелівської премії (з фізики, 1903), перша людина, що двічі стала лауреатом Нобелівської премії (з хімії, 1911); дружина П'єра Кюрі.
5 грудня 1867 - 12 травня 1935, Юзеф (Клеменс) Пілсудський, польський політик, маршал, член Польської соціалістичної партії, тимчасовий Начальник Держави (1918), Начальник Держави (1919-22 рр.), прем'єр-міністр і міністр військових справ (1926-28 рр., 1930-35 рр.).
1868
21 січня 1868 - 8 лютого 1946, Фелікс Гоффманн, німецький хімік; першим синтезував лікувальні препарати аспірин і героїн.
27 березня 1868 - 25 травня 1946, Патті Сміт Хілл, американський педагог, автор (разом із сестрою Мілдред) пісеньки "Happy Birthday to You".
28 березня 1868 - 18 червня 1936, Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков), російський публіцист, письменник ("Матір", "На дні", "Єгор Буличов та інші", "Життя Клима Самгіна").
1 квітня 1868 - 2 грудня 1918, Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак").
6 травня 1868 - 16 квітня 1927, Гастон Леру, французький письменник ("Привид опери").
18 травня 1868 - 17 липня 1918, Микола II Олександрович (Романов), останній російський імператор (1894-1917 рр.).
2 червня 1868 - 31 травня 1926, Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля.
6 червня 1868 - 29 березня 1912, Роберт Фолкон Скотт, англійський полярний дослідник Антарктиди, керівник експедиції, що другою досягла Південного полюсу (1912); національний герой Великої Британії.
14 червня 1868 - 26 червня 1943, Карл Ландштейнер, австрійський імунолог; першим відкрив існування сумісності різних типів крові по групах, резус-фактор крові (1940); Нобелівський лауреат в галузі медицини і фізіології (1930).
18 червня 1868 - 9 лютого 1957, Міклош Хорті, контр-адмірал австро-угорського флоту (1918), регент Королівства Угорщина (1920—1944); з 1949 року проживав у Португалії.
2 серпня 1868 - 11 січня 1923, Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.).
24 листопада 1868 - 11 квітня 1917, Скотт Джоплін, американський джазовий музикант, "король регтайму", композитор (Original Rags, Maple Leaf Rag, The Ragtime Dance, The Entertainer, опери: The Guest of Honor, Treemonisha).
24 грудня 1868 - 11 січня 1941, Емануїл Ласкер, німецький шахіст, другий чемпіон світу (1894-1921 рр.).
Померли в 1866 - 1868 роках
1 грудня 1866 - Джордж Еверест, англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (в честь нього вона має і друге ім'я). 151 рік тому, в 76 років (нар. 4 липня 1790 р.).
1867
14 січня 1867 - Жан Огюст Домінік Енгр, французький живописець (Мадам Девосе, Апофеоз Гомера, Посли Агамемнона). 150 років тому, в 87 років (нар. 29 серпня 1780 р.).
19 червня 1867 - Максиміліан I (Максиміліан Габсбург), австрійський ерцгерцог, імператор Мексики (1864-67 рр.), брат імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I; страчений після поновлення в Мексиці республіки. 150 років тому, в 35 років (нар. 6 липня 1832 р.).
26 липня 1867 - Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвига І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів. 150 років тому, в 52 роки (нар. 1 червня 1815 р.).
25 серпня 1867 - Майкл Фарадей, британський фізик і хімік; відкрив явище електромагнітної індукції, зконструював генератор, трансформатор, електродвигун. 150 років тому, в 76 років (нар. 22 вересня 1791 р.).
31 серпня 1867 - Шарль Бодлер, французьский поет ("Квіти зла"). 150 років тому, в 46 років (нар. 9 квітня 1821 р.).
1868
11 лютого 1868 - Жан Бернар Леон Фуко, французький фізик; у 1851 році здійснив дослід з маятником, котрий підтвердив факт добового обертання Землі. 149 років тому, в 49 років (нар. 18 вересня 1819 р.).
15 липня 1868 - Вільям Томас Грін Мортон, американський лікар-дантист; першим успішно застосував ефір як анестетик (1846). 149 років тому, в 49 років (нар. 9 серпня 1819 р.).
26 вересня 1868 - Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса). 149 років тому, в 78 років (нар. 17 листопада 1790 р.).
13 листопада 1868 - Джоаккіно Россіні, італійський композитор, автор численних опер ("Севільський цирюльник", "Отелло", "Сорока-злодійка", "Вільгельм Телль"). 149 років тому, в 76 років (нар. 29 лютого 1792 р.).

Головні події 1866 - 1868 років

© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх