цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 1865 - 1867 років
30 березня 1867 року у Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів.

Головні події 1865 - 1867 років


Всі події 1865 - 1867 років

31 січня 1865 - Конгресом США була прийнятаі Тринадцята поправка до Конституції США, яка забороняла рабство і примусову працю (крім покарання за злочин). Протягом року вона була ратифікована необхідною кількістю штатів і набула чинності 6 грудня, проте деякі штати ратифікували її через багато десятиліть: Кентуккі в 1976-у, а Міссісіпі - в 1995-у.
10 березня 1865 - У Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося перше публічне виконання Гімну України «Ще не вмерла України…» на слова Павла Чубинського і музику Михайла Вербицького.
1 квітня 1865 - В ході громадянської війни в США під Петерсбургом (штат Вірджинія) федеральні війська завдали нещівної поразки армії Півдня у битві біля Файв-Фокс.
9 квітня 1865 - В Аппоматтоксі (штат Вірджинія) 28-тисячна армія конфедератів генерала Роберта Лі капітулювала перед військами Півночі, котрими командував генерал Улісс Грант. У США закінчилась Громадянська війна, котра тривала чотири роки і забрала життя півмільйона людей.
14 квітня 1865 - Після смерті Рафаеля Каррери, котрий в 1839 році проголосив незалежність республіки Гватемали і був її президентом в 1844-48 і 1851-55 роках, в країні почалась громадянська війна, яка закінчилась в 1873 році перемогою лібералів.
14 квітня 1865 - В театрі Форда у Вашингтоні актор Джон Вілкс Бут, прихильник Конфедератів, пострілом з пістолета смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна. 16-й президент помер вранці наступного дня.
15 квітня 1865 - Від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США. Це сталося лише через шість днів після капітуляції армії Півдня і фактичного завершення Громадянської війни.
27 квітня 1865 - Через декілька днів після закінчення громадянської війни поблизу Мемфіса на Міссісіпі вибухнув пароплав «Султана», на борту якого знаходилось біля 2100 пасажирів. 1700 з них, в основному ветеранів армії Півночі, що повертались додому з полону, загинули. Це найбільша аварія в історії судноплавства в США.
1 травня 1865 - Бразильська імперія, Аргентина і Уругвай підписали Договір Троїстого союзу для продовження війни з Парагваєм.
9 травня 1865 - Президент США Ендрю Джонсон офіційно оголосив про закінчення Громадянської війни, яка тривала чотири роки і забрала життя 620 тисяч американців. Останнім збройним формуванням переможеного Півдня, яке здалось армії Півночі 23 червня, була індіанська армія Трансміссіппі бригадного генерала-черокі Стенда Вейті.
10 травня 1865 - Після поразки Півдня у громадянській війні, президент конфедератів Джефферсон Девіс намагався втекти, але в цей день був схоплений в місті Ірвінвіль (штат Джорджия) і, закований в кандали, поміщений в каземат. Через два роки Девіса було звільнено і решту свого життя він провів у Канаді, не проявляючи ніякої політичної активності.
13 травня 1865 - В Одесі на базі Рішельєвського ліцею відкрито п'ятий в Україні університет - Новоросійський, сьогодні - державний університет імені І.І. Мечникова.
17 травня 1865 - Засновано Міжнародний телеграфний союз (нині - Міжнародний союз електрозв’язку).
2 червня 1865 - Генерал Конфедератів Едмунд Сміт підписав запропонований Північними штатами акт про припинення військових дій очолюваної ним армії, останньої армії сил Півдня. Ця подія вважається формальним закінченням чотирирічної громадянської війни в США, що забрала життя 620 тисяч людей, найкривавішої війни в американській історії.
10 червня 1865 - У Мюнхені в Національному театрі відбулась прем'єра опери Ріхарда Вагнера «Трістан та Ізольда».
4 липня 1865 - У Лондонському видавництві «Macmillan and Co» вийшло друком перше видання книги «Аліса в Країні чудес» англійського математика і письменника Чарльза Лютвіджа Доджсона пад псевдонімом Льюіс Керролл. Псевдонім автора був утворений шляхом перекладу його імені «Чарльз Доджсон» на латину, потім зворотнім перекладом отриманого варіанту «Каролюс Людовикус» (Carolus Ludovicus) і заміною місцями імені і прізвища.
5 липня 1865 - Проповідником-методистом Вільямом Бутом та його дружиною Кетрін у Лондоні засновано благодійницьку організацію «Армія спасіння». Організація поширює ідеї та догмати Біблії за допомогою проповідей, а також надання тим, хто потребує, соціальної, медичної, консультативної, моральної та іншої підтримки, включаючи надання допомоги в надзвичайних ситуаціях.
14 липня 1865 - Англійський дослідник Едувард Вімпер першим піднявся на третю за висотою точку Альп, гору Маттерхорн, висотою 4478 метрів.
12 серпня 1865 - Англійський хірург Джозеф Лістер вперше в медичній практиці використав під час операції карболову кислоту (фенол) для дезинфекції інструментів і рук.
16 серпня 1865 - Після чотирьох років боротьби з іспанцями Домініканська Республіка відстояла свою незалежність.
10 жовтня 1865 - Американець Джон Веслі Хаятт запатентував більярдну кулю. Він першим знайшов матеріал, котрим можна було замінити використовувану до того слонову кістку.
18 грудня 1865 - Після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів, 13-а поправка до Конституції США, котра забороняла рабство в усіх його формах, була офіційно проголошена частиною основного закону країни.
24 грудня 1865 - У місті Пуласкі (штат Теннессі) групою ветеранів армії Півдня, котра зазнала поразки у громадянській війні 1861-65 рр., створено таємне товариство Ку-клукс-клан (ККК), котре базувалось на засадах расової вищості білих людей і ставило за мету протидіяти інтеграції чорношкірого населення південних штатів у суспільне життя країни. Першим керівником ККК, Великим магом, став кавалерійський генерал-конфедерат Натан Бедфорд Форрест.
1866
23 лютого 1866 - Перший господар Румунії Александру Йон Куза, котрий після обрання в 1859 році молдавським і валаським господарем здійснив ряд реформ у церковному і аграрному устрої князівств, однак не зміг подолати протидію бояр при перегляді конституції, зрікся престолу. 22 травня зі згоди прусського прем'єр-міністра Отто фон Бісмарка і французького імператора Наполеона III новим румунським господарем був обраний Карл Ейтель Фрідріх фон Гогенцоллерн.
9 квітня 1866 - Конгрес США прийняв закон про громадянські права, котрий наділяв громадянськими правами всіх уроджених жителів США. Закон поширювався як на білих, так і на кольорових американців, проте корінні жителі країни - індіанці, витіснені в резервації, як і раніше залишились позбавленими правових гарантій.
9 червня 1866 - Пруські війська під командуванням генерала Мантейфеля зайняли австрійську землю Гольштінію. У відповідь Австрія мобілізувала війська і через п'ять днів оголосила війну Прусії, котру безславно програла.
3 липня 1866 - У битві при Кеніггретці (сучасний Градець-Кралове у Чехії) прусські війська під командуванням Гельмута фон Мольтке нанесли вирішальну поразку австро-саксонській армії. Згідно з підписаним невдовзі Празьким мирним договором було розпушено Німецький союз, герцогства Шлезвіг і Гольштейн, із-за котрих і виник конфлікт, були приєднані до Пруссії.
22 липня 1866 - У Манчестері похована т. зв. «Манчестерська мумія», багата англійка Ганна Безвік, яка страждала тафофобією - патологічним страхом перед похованням заживо. По її смерті в лютому 1758 року її тіло було забальзамоване і 110 років перевірялось на наявність ознак життя спочатку сімейним лікарем Ганни Безвік, а по його смерті, - Манчестерським товариством природознавства.
27 липня 1866 - По дну Атлантичного океану між США та Британією завершено прокладання перший телеграфний кабель.
14 вересня 1866 - У Москві за ініціативою князя Трубецького композитором М.Г Рубінштейном заснована консерваторія, яка сьогодні носить ім'я П. І. Чайковського.
3 жовтня 1866 - В результаті австро-італійського мирного договору, підписаного у Відні, Австрія поступилася Італії Венецією.
1867
13 лютого 1867 - У Відні був уперше публічно виконаний вальс Йоганна Штрауса "Над прекрасним блакитним Дунаєм", який поряд із "Казками віденського лісу" став найвідомішим і найпопулярнішим твором композитора.
15 березня 1867 - Набула чинності австро-угорська угода між австрійським імператором Францем Йосифом I і представниками угорського національного руху про перетворення централізованої імперії Габсбургів у дуалістичну (двоєдину) державу Австро-Угорщину, цілісність якої забезпечував австрійський імператор, який одночасно носив титул короля Угорщини. Присягу на вірність імператору Францу Йосифу угорський уряд склав ще у лютому.
16 березня 1867 - Колишній садівник француз Жозеф Моньє отримав патент на армований бетон, що згодом став головним матеріалом при зведенні висотних будівель.
29 березня 1867 - Британський парламент прийняв т.зв. "Північно-американський акт", що з 1 липня проголошував створення Домініону Канада в складі чотирьох провінцій: Онтаріо, Квебек, Нова Шотландія і Нью-Брансвік. У 1870 році Канаді були передані території Землі Руперта і Північно-західні території. Обидві регіони ввійшли в склад конфедерації в складі Північно-Західних Територій Канади.
30 березня 1867 - У Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів.
16 квітня 1867 - Прийнято конституцію Північнонімецького союзу, який об'єднував 22 держави північної Німеччини під гегемонією Пруссії. Це була перша федеральна німецька держава в історії Німеччини, яка лягла в основу створення німецької національної держави.
25 квітня 1867 - Місто Токіо вперше відкрите для іноземної торгівлі.
11 травня 1867 - На конференції у Лондоні європейські держави гарантували незалежність і нейтралітет Великого герцогства Люксембург, проголошені в 1839 році на Першій Лондонській конференції. Нейтралітет Люксембургу порушувався двічі - в 1914 і 1941 роках і обидва рази Німеччиною.
1 червня 1867 - Велика Британія офіційно визнала незалежність Канади.
19 червня 1867 - Після поразки у громадянській війні, за наказом президента Мексики Хуареса Гарсії страчено 35-річного колишнього імператора Максиміліана, котрий прийшов до влади після захоплення у 1864 році французами столиці країни Мехіко і проголошення створення Мексиканської імперії.
1 липня 1867 - Канада стала самоврядним домініоном Великої Британії. До нової держави увійшли території Нова Скотія, Новий Брансвік і майбутні провінції Онтаріо і Квебек. Через десять років до Канадської федерації приєднались Манітоба і острів Принца Едварда.
14 липня 1867 - В кар'єрі Редхіл (графство Сюррей, Велика Британія) Альфред Нобель уперше продемонстрував дію динаміт.
14 вересня 1867 - Тиражем 1000 примірників в Німеччині опубліковано перший том «Капіталу» Карла Маркса. Книга є розширеним продовженням опублікованої в 1859 році праці «До критики політичної економії».
18 жовтня 1867 - На Алясці спущено російський прапор і піднято американський - США формально вступили у права володіння над величезною північноамериканською територією, проданою Росією за 7,2 мільйона доларів.
19 жовтня 1867 - Альфред Нобель отримав патент на динаміт, вибохову суміш, просичену нітрогліцерином.
3 листопада 1867 - У битві біля Ментане (близько 20 км на північний схід від Рима) франко-папські війська розбили загони і талійських добровольців під проводом Джузеппе Гарібальді, які намагались захопити Рим, щоб приєднати його до об'єднаного Італійського королівства.
9 листопада 1867 - Останній, 15-й, японський сегун Токугава Йосінобу (Кейкі) подав у відставку, передавши всю повноту влади імператору. У Японії закінчилось 265-річному правлінню роду Токуґава і восьмивікове правління сегунів.
Народилися в 1865 - 1867 роках
28 січня 1865 - 22 вересня 1952, Каарло Юго Стольберг, фінський державний та політичний діяч; перший президент Фінляндії (1919-25 рр.).
31 січня 1865 - 7 квітня 1925, Василь Іванович Бєллавін (патріарх Тихон), Патріарх Московський і всієї Росії (1917-25 рр.).
9 квітня 1865 - 20 грудня 1937, Еріх Люндердорф, німецький генерал часів Першої Світової війни; в 1923 році разом з Адольфом Гітлером очолював фашистський путч в Мюнхені.
3 червня 1865 - 20 січня 1936, Георг V (Джордж Фредерік Віндзор), король Англії (з 1910 р.) з Саксен-Кобург-Готської (з 1917 року Віндзорської) династії.
13 червня 1865 - 28 січня 1939, Вільям Батлер Єйтс, ірландський поет ("Кельтські сутінки"), драматург, лауреат Нобелівської премії (1923).
29 липня 1865 - 1 листопада 1944, (Роман Марія Александр) Андрей Шептицький, єпископ Української греко-католицької церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 1901 р.).
14 серпня 1865 - 9 грудня 1941, Дмитро Сергійович Мережковський, російський письменник, релігійний філософ (Христос і Антихрист, Данте); чоловік поетеси Зінаїди Гіппіус.
11 вересня 1865 - 12 вересня 1929, Яніс Райніс (Плієкшанс), латиський поет (Далекі відгуки у синій вечір, Посіви бурі), драматург (Вогонь і ніч).
8 грудня 1865 - 20 вересня 1957, Ян Сібеліус, фінський композитор ("Дочка Півночі", "Сумний вальс"), основоположник фінської музичної школи.
30 грудня 1865 - 18 січня 1936, (Джозеф) Редьярд Кіплінг, англійський письменник (Гора Пакопук, Книга джунглів, Кім, Ось такі історії, Ві Віллі Вінкі), лауреат Нобелівської премії з літератури (1907).
1866
29 січня 1866 - 30 грудня 1944, Ромен Роллан, французький письменник ("Кола Брюньон", "Зачарована душа", "Робесп'єр"), музикознавець.
13 квітня 1866 - 3 листопада 1908, Буч Кессіді, легендарний невловимий бандит, що орудував на Дикому Заході.
17 травня 1866 - 1 липня 1925, Ерік Саті, французький композитор, автор балету ("Парад"), симфонічних, оркестрових і фортепіанних п'єс.
26 червня 1866 - 5 квітня 1923, Джордж (Едуард Стенхоуп Моліно Герберт) Карнарвон, британський єгиптолог; керівник експедиції, в ході котрої Говард Картер знайшов гробницю Тутанхамона.
12 липня 1866 - 2 лютого 1951, Антін Степанович Синявський, український політичний і громадський діяч, географ, історик, економіст, професор Київського університету.
13 серпня 1866 - 16 грудня 1945, Джованні Аньєллі, італійський промисловець, засновник концерну "ФІАТ" (1899).
21 вересня 1866 - 13 серпня 1946, (Джордж) Герберт Веллс, англійський письменник-фантаст (Війна світів, Машина часу, Людина-невидимка).
25 вересня 1866 - 4 грудня 1936, Томас Хант Морган, американський генетик, експериментально обгрунтував хромосомну теорію спадковості, лауреат Нобелівської премії (1933).
29 вересня 1866 - 25 листопада 1934, Михайло Сергійович Грушевський, український історик (Історія України-Руси, Нарис історії українського народу, Історія української літератури), політик, голова Центральної ради (1917-19 рр.).
12 листопада 1866 - 12 березня 1925, Сунь Ятсен, китайський політик, революціонер, президент республіканського уряду (1911), засновник партії Гоміньдан (1912).
16 грудня 1866 - 13 грудня 1944, Василь Васильович Кандинський, німецький художник-абстракціоніст (Перша абстрактна акварель, Ніч, Композиція IV, Композиція X, Небесна блакить), графік і теоретик мистецтва.
1867
25 березня 1867 - 16 січня 1957, Артуро Тосканіні, італійський оперний диригент, віолончеліст.
16 квітня 1867 - 30 травня 1912, Вілбер Райт, американський авіаконструктор, льотчик, піонер авіації; старший з братів Райт, котрі першими у світі здійснили політ на літаку з двигуном внутрішнього згорання (1903).
27 травня 1867 - 19 лютого 1934, Калеб Бредхем, американський фармацевт, винахідник «Пепсі-Кола».
4 червня 1867 - 27 січня 1951, Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії.
11 червня 1867 - 11 грудня 1945, Чарльз Фабрі, французький фізик; відкрив існуючий в стратосфері озоновий шар.
5 липня 1867 - 20 березня 1962, Ендрю Елліот Дуглас, американський астроном і археолог, основоположник дендрохронології, методу визначення віку дерев'яних будівель по кількості і характеру кілець деревини.
14 серпня 1867 - 31 січня 1933, Джон Голсуорсі, англійський письменник, лауреат Нобелівської премії (Сага про Форсайтів [1932]; Острів фарисеїв, Сучасна комедія).
7 листопада 1867 - 4 липня 1934, Марія Склодовська-Кюрі, французький фізик і хімік польського походження, перша жінка-лауреат Нобелівської премії (з фізики, 1903), перша людина, що двічі стала лауреатом Нобелівської премії (з хімії, 1911); дружина П'єра Кюрі.
5 грудня 1867 - 12 травня 1935, Юзеф (Клеменс) Пілсудський, польський політик, маршал, член Польської соціалістичної партії, тимчасовий Начальник Держави (1918), Начальник Держави (1919-22 рр.), прем'єр-міністр і міністр військових справ (1926-28 рр., 1930-35 рр.).
Померли в 1865 - 1867 роках
19 січня 1865 - П'єр Жозеф Прудон, французький соціальний мислитель, теоретик анархізму. 152 роки тому, в 56 років (нар. 15 січня 1809 р.).
15 квітня 1865 - Авраам Лінкольн, 16-й президент США (1861-65 рр.), один із співорганізаторів Республіканської партії. 152 роки тому, в 56 років (нар. 12 лютого 1809 р.).
8 червня 1865 - Джозеф Пекстон, англійський архітектор; автор Кришталевого палацу, збудованого для проведення першої Всесвітньої виставки в Лондоні. 152 роки тому, в 54 роки (нар. 3 серпня 1811 р.).
13 жовтня 1865 - Петро Петрович Гулак-Артемовський, український поет, байкар ("Пан і собака", "Солопій та Хівря", "Тюхтій та Чванько"). 152 роки тому, в 75 років (нар. 27 січня 1790 р.).
1866
1 грудня 1866 - Джордж Еверест, англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (в честь нього вона має і друге ім'я). 151 рік тому, в 76 років (нар. 4 липня 1790 р.).
1867
14 січня 1867 - Жан Огюст Домінік Енгр, французький живописець (Мадам Девосе, Апофеоз Гомера, Посли Агамемнона). 150 років тому, в 87 років (нар. 29 серпня 1780 р.).
19 червня 1867 - Максиміліан I (Максиміліан Габсбург), австрійський ерцгерцог, імператор Мексики (1864-67 рр.), брат імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I; страчений після поновлення в Мексиці республіки. 150 років тому, в 35 років (нар. 6 липня 1832 р.).
26 липня 1867 - Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвига І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів. 150 років тому, в 52 роки (нар. 1 червня 1815 р.).
25 серпня 1867 - Майкл Фарадей, британський фізик і хімік; відкрив явище електромагнітної індукції, зконструював генератор, трансформатор, електродвигун. 150 років тому, в 76 років (нар. 22 вересня 1791 р.).
31 серпня 1867 - Шарль Бодлер, французьский поет ("Квіти зла"). 150 років тому, в 46 років (нар. 9 квітня 1821 р.).

Головні події 1865 - 1867 років

30 березня 1867
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх