Хроніка подій 1812 року

Головні події 1812 року

Політичні лідери 1812 року

• Австрійська імперія: Франц I (1804-35), Клемент фон Меттерніх (1809-48)
• Великобританія: Георг III (1760-1820)
• Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-25)
• Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840)
• Королівство Саксонія: Фрідріх Август I (1806-27)
• Королівство Швеція: Карл XIII Седерманландський (1809-18)
• Російська імперія: Олександр I (1801-25)
• США: Джеймс Медісон (1809-17)
• Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-14)

Всі події 1812 року

11 березня • Після вигнання британською армією під командуванням Артура Веслі (Веллінгтона) французів з Мадрида, скликаний у тимчасовій столиці Іспанії Кадісі кортес (парламент) затвердив конституцію (Кадіська конституція) — Іспанія стала спадкоємною конституційною монархією. В країні також було введено однопалатний парламент, відмінена інквізиція і цензура, конфіскована значна частина церковної землі.

26 березня • У Венесуелі відбувся землетрус силою 7,7 балів за шкалою Ріхтера. За оцінками загинуло від 15 до 20 тисяч чоловік у містах Каракас, Ла-Гуайра, Баркусіменто, Сан-Феліпе і Меріда. Каракас був зруйнований на 90%, що постало питання про перенесення столиці у інше місто.

9 травня • Наполеон залишив Париж, щоб очолити "Велику армію", що готувалась до вторгнення в Росію.

28 травня • Підписано Бухарестський мирний договір, котрий завершував Російсько-турецьку війну 1806-12 років. Усвідомлюючи небезпеку неминучої війни з Францією, імператор Олександр I відмовився від далекосяжних планів приєднати до Російської імперії Дунайські князівства і погодився на встановлення кордону по ріці Прут (до Росії відходили Бессарабія і Східна Молдова). Договір, за який генерал від інфантерії граф Михайло Кутузов отримав титул "найяснішого князя", був ратифікований 24 червня цього ж року.

18 червня • На наступний день після голосування у Сенаті щодо військових дій проти Великобританії, президент США Джеймс Медісон оголосив початок Другої англо-американської війни. Її причинами були британська економічна блокада Франції, союзниці США, і підтримка Англією корінних індіанських племен, зокрема в районі Великих Озер. Саме в цей період виник термін "військові яструби" щодо членів Сенату, котрі особливо активно наполягали на початку війни, сподіваючись на інтервенцію американської армії в Канаду і захоплення значних територій. Американці здійснили три подібні спроби і всі вони закінчились невдало. Закінчилась війна підписанням 24 грудня 1814 року Гентського миру, коли американцям став очевидним крах імперії Наполеона і британці перекинули в Америку значні збройні сили.

24 червняВелика Армія Наполеона, найбільша військова сила Європи, що налічувала до 600 тисяч військовослужбовців, перетнула річку Німан і вторглась на територію Росії. Взявши 14 вересня Москву, але так і не отримавши від росіян повідомлення про капітуляцію, французькі війська, почали свій відступ, і коли 14 грудня французи залишили Росію, Велика Армія налічувала лише близько 100 тисяч чоловік.

22 липня • Англо-іспано-португальські війська під керівництвом Артура Веллінгтона розбили французів на чолі з маршалом Мармоном у битві біля Саламанки (Іспанія), що дало можливість англійцям зайняти Мадрід.

25 липня • Під натиском іспанських колоніальних військ армія генералісімуса Франсиско де Міранди була змушена капітулювати і Перша Венесуельська республіка припинала своє існування.

2 серпня • В Одесі сплахнула епідемія чуми. Незважаючи на низку карантинних заходів, які запровадив тодішній градоначальник герцог Рішельє, хвороба стрімко поширювалась. Кращі медики міста стали її жертвами. До кінця грудня від чуми в Одесі померло 2,6 тисяч осіб (кожен 9-тий мешканець).

16 серпня • Під Смоленськом розпочалась дводенна битва російської армії під керівництвом Михайла Барклай-де-Толлі і французькими військами Наполеона Бонапарта — російські війська з великим втратами були змушені залишити Смоленськ і продовжити відступ до Москви.

22 серпня • Швейарський мандрівник і сходознавець Йоганн Людвіг Буркхардт знайшов поблизу йорданського міста Амман руїни давнього міста Петра, в якому, за легендами, Мойсей добував зі скелі воду. Стародавня столиця Набатейського царства, у якій збереглось понад 800 будівель, датованих не пізніше VI століття, сьогодні входить до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і списку Нових семи чудес світу.

7 вересня • Біля села Бородіно за 110 кілометрів від Москви відбулася дванадцятигодинна битва між Великою армією Наполеона Бонапарта і російськими військами під командуванням Михайла Кутузова. Попри те, що жодна зі сторін не досягла очевидного успіху, росіяни залишили поле бою і відступили, що дало можливість французам без бою зайняти Москву.

13 вересня • Після поразки у Бородинській битві, у Філях під Москвою головнокомандуючим російської армії Кутузовим скликана військова нарада, на котрій було прийнято рішення не вступати у ще один бій з армією Наполеона, а заради збереження військових сил здати Москву без бою.

14 вересня • Через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. В Москві, головній меті військового походу Великої Армії, не виявилось ні царських урядовців, з котрими Наполеон планував обговорити умови миру, ні провіанту для військових. А після опівночі місто, підпалене російськими патріотами, охопила пожежа, котра позбавивила французів шансів пережити у Москві близьку зиму.

13 жовтня • В ході війни 1812 року британські та індіанські війська під керівництвом сера Ісаака Брока розбили американську армію генерала Стефена ван Ренсселера у битві на Квінстаунських висотах біля Онтаріо, чим врятували Канаду від американської інтервенції — це була остання спроба американців захопити північні британські колонії.

19 жовтня • Через місяць після зайняття військами Наполеона спустошеної Москви, французька армія, позбавлена достатньої кількості провіанту і військового спорядження щоб перезимувати, так і не отримавши від російського царя Олександра I повідомлення про капітуляцію, залишила Москву і почала відступ у напрямку західного кордону Росії. Відхід армії Наполеона був тяжким і хаотичним із-за несприятливих погодних умов, поганого матеріального забезпечення і неочікуваної агресивності росіян під час їх хаотичних набігів на відступаючу французьку армію.

26 листопада • Відступаючи з-під Москви, французькі війська дістались західних рубежів Росії, де були атаковані при переправі через Березину. Вирватись з оточення вдалось ціною величезних втрат за три дні боїв, й до Вільно дісталось лише 50 тисяч чоловік з колись понад півмільйонної Великої армії Наполеона.

Народились 1812 року

2 лютого — †15 грудня 1848Євген Павлович Гребінка, український поет ("Малоросійські приказки", "Човен", "Українська мелодія", "Очи черные"), прозаїк ("Записки студента", "Петербурзька сторона", "Фактор").

7 лютого — †9 червня 1870Чарльз Діккенс, англійський письменник ("Давид Копперфільд", "Олівер Твіст", "Холодний дім", "Тяжкі часи", "Посмертні записки Піквікського клубу").

6 квітня — †21 січня 1870 • Олександр Іванович Герцен, російський письменник, публіцист, філософ, революціонер.

7 травня — †12 грудня 1889 • Роберт Браунінг, англійський поет, письменник ("Чоловік та жінка", "Діючі особи"), основоположник жанру поетичного монолога-сповіді в англійській поезії.

9 червня — †10 липня 1910 • Йоганн Готфрід Галле, німецький астроном; у 1846 році відкрив планету Нептун за координатами, теоретично розрахованими французьким математиком Левер'є.

18 червня — †27 вересня 1891 • Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва).

Померли 1812 року

19 вересняМеїр Амшель Ротшильд, німецький банкір, філантроп, фінансовий магнат, засновник династії підприємців, ім'я котрого ось уже два століття є синонімом багатства і благополуччя. 212 років тому у 68 років (нар. 23 лютого 1744 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 1812 року

Російський похід Наполеона

24 червня

Набатейська столиця Петра

22 серпня

Битва під Бородіно

7 вересня

Взяття Москви Наполеоном

14 вересня

Битва на Березині

26 листопада

ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН