цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1810 - 1812 років
14 вересня 1812 року, через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. А після опівночі місто, підпалене росіянами, охопила пожежа, котра позбавила французів шансів пережити у Москві близьку зиму.

Політичні лідери 1810 - 1812 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-1835), Клемент фон Меттерніх (1809-1848) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-1825) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Швеція: Карл Седерманландський (1809-1818) • Російська імперія: Олександр I (1801-1825) • США: Джеймс Медісон (1809-1817) • Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-1814).

Головні події 1810 - 1812 років

Всі події 1810 - 1812 років

2 квітня 1810 - Прагнучи підтвердити легітимність свого імператорського титулу, Наполеон I одружився з ексгерцогинею Марією Луїзою, дочкою австрійського імператора Франца I. Шлюб мав забезпечити також примирення Австрії з Францією, чого прагнув австрійський канцлер Маттерніх, і давав надії Наполеону на народження спадкоємця престолу.
19 квітня 1810 - Верховна хунта Каракаса оголосила про повалення іспанської колоніальної влади. Перша республіка Венесуели проголосила незалежність 5 липня 1811 року і серед латиноамериканських колоній Іспанії стала першою незалежною державою. Вона проіснувала до 25 липня 1812 року, коли республіканські війська зазнали поразки від іспанців.
27 квітня 1810 - Людвіг ван Бетховен написав фортепіанну п'єсу «Багатель № 59». Вона була опублікована лише в 1865 році німецьким музикознавцем Людвігом Нолем, який дав п'єсі її сучасну назву - «До Елізи».
25 травня 1810 - В Буенос-Айресі почалась Травнева революція, яка привела до відставки віце-короля іспанської колонії Ріо-де-ла-Плата і проголошення 9 липня 1816 року незалежності Аргентини.
7 червня 1810 - В Аргентині вийшла перша газета - «Gazeta de Buenos Ayres», орган першої постколоніальної хунти, проголошеної 25 травня 1810 року.
9 липня 1810 - Незадоволений діяльністю свого молодшого брата Людовика Бонапарта, який проводив власну політику і прагнув відстоювати інтереси голландців, Наполеон Бонапарт скасував нідерландську державність і оголосив про анексію Королівства Голландія, яке він створив на території колишньої Республіки Сполучених провінцій у 1806 році.
14 липня 1810 - У місті Сантьяго розпочалось повстання, яке стало початком війни за незалежність Чилі.
20 липня 1810 - У Боготі (тоді - королівство Нова Гранада) Колумбія проголосила незалежність від Іспанії.
15 серпня 1810 - В честь перемог Наполеона в Парижі споруджено Вандомську колону, яку вінчає Бонапарт у вигляді давньоримського імператора.
21 серпня 1810 - Шведський рикстаг обрав французького маршала Жана-Батіста Бернадота принцем та спадкоємцем короля Швеції Карла XIII.
16 вересня 1810 - Католицький священник Мігель Ідальго-Костілла зачитав перед натовпом у мексиканському місті Долорес революційну петицію, що увійшла в історію під назвою "Відозва з Долорес", в котрій закликав до повалення 300-літнього панування Іспанії, перерозподілу земельної власності поміщиків та церкви і расової рівності населення Мексики. Відозва знайшла підтримку серед бідняків та індійців і згодом селянська армія рушила на Мехіко. За іронією долі, ініціативу в Революційній війні, що тривала протягом наступних десяти років, перехопили прихильники монархічної влади і расової сегрегації, котрі в 1822 році проголсили Мексику незалежною конституційною монархією на чолі з імператором Агустіном Інтурбіде, лідером роялістів, з привілейованим положенням католицької церкви, зрівнням соціального статусу іспанців та креолів і обмеженням суспільних прав індіанців та мексиканців змішаної крові. Мексиканська імперія проіснувала менше року і в 1823 році Мексика стала республікою.
18 вересня 1810 - В Чилі утворена національна урядова хунта, котра проголосила незалежність країни від Іспанії. Лише через вісім років ця декларація стала реальністю, коли війська Бернардо О'Хіггінса завдали поразки іспанцям у битві біля Ріо-Майпо і О'Хіггінс став верховним правителем Чилі.

1811

15 травня 1811 - Проголошено незалежність Парагваю, який став незалежною від Іспанії державою.
10 червня 1811 - За активної участі ученого-ботаніка, інспектора з шовківництва півдня Росії М. Біберштейна, в Петербурзі був підписаний «Указ про установу в Криму Імператорського казенного ботанічного саду». У тому ж році біля села Нікіта (нині селище Ботанічне) у місцевого поміщика Смірнова куплено 375 десятин землі, на якій засновано Нікітський ботанічний сад.
5 липня 1811 - Венесуела проголосила незалежність від Іспанії. Скликаний в Каракасі за ініціативою Сімона Болівара і Франсиско де Міранди конгрес представників семи венесуельських провінцій проголосив створення незалежної республіки і розробив конституцію країни, котра набула чинності 21 грудня.
9 липня 1811 - У Києві сталася одна з найбільших пожеж в історії міста - за три дні вигорів весь Поділ. Було знищено понад 2 тисяч будинків, 12 церков, 3 монастирі; вцілілими лишились лише будинок Петра I, будинок Мазепи, будинок Рибальського, будинок Назарія Сухоти, перший поверх Контрактового будинку та кілька церков.

1812

11 березня 1812 - Після вигнання британською армією під командуванням Артура Веслі (Веллінгтона) французів з Мадрида, скликаний у тимчасовій столиці Іспанії Кадісі кортес (парламент) затвердив конституцію (Кадіська конституція) - Іспанія стала спадкоємною конституційною монархією. В країні також було введено однопалатний парламент, відмінена інквізиція і цензура, конфіскована значна частина церковної землі.
26 березня 1812 - У Венесуелі відбувся землетрус силою 7,7 балів за шкалою Ріхтера. За оцінками загинуло від 15 до 20 тисяч чоловік у містах Каракас, Ла-Гуайра, Баркусіменто, Сан-Феліпе і Меріда. Каракас був зруйнований на 90%, що постало питання про перенесення столиці у інше місто.
9 травня 1812 - Наполеон залишив Париж, щоб очолити "Велику армію", що готувалась до вторгнення в Росію.
16 травня 1812 - Російський фельдмаршал Михайло Кутузов підписав Бухарестський мирний договір, який завершив Російсько-турецьку війну 1806—12 рр. До Російської імперії відійшли Бессарабія, а Туреччині повернуто частину Молдавії і Валахію.
28 травня 1812 - Підписано Бухарестський мирний договір, котрий завершував Російсько-турецьку війну 1806-12 років. Усвідомлюючи небезпеку неминучої війни з Францією, імператор Олександр I відмовився від далекосяжних планів приєднати до Російської імперії Дунайські князівства і погодився на встановлення кордону по ріці Прут (до Росії відходили Бессарабія і Східна Молдова). Договір, за який генерала від інфантерії граф Михайло Кутузов отримав титул "найяснішого князя", був ратифікований 24 червня цього ж року.
18 червня 1812 - На наступний день після голосування у Сенаті щодо військових дій проти Великобританії, президент США Джеймс Медісон оголосив початок Другої англо-американської війни. Її причинами були британська економічна блокада Франції, союзниці США, і підтримка Англією корінних індіанських племен, зокрема в районі Великих Озер. Саме в цей період виник термін "військові яструби" щодо членів Сенату, котрі особливо активно наполягали на початку війни, сподіваючись на інтервенцію американської армії в Канаду і захоплення значних територій. Американці здійснили три подібні спроби і всі вони закінчились невдало. Закінчилась війна підписанням 24 грудня 1814 року Гентського миру, коли американцям став очевидним крах імперії Наполеона і британці перекинули в Америку значні збройні сили.
24 червня 1812 - Велика Армія Наполеона, найбільша військова сила Європи, що налічувала до 600 тисяч військовослужбовців, перетнула річку Німан і вторглась на територію Росії. Взявши 14 вересня Москву, але так і не отримавши від росіян повідомлення про капітуляцію, французькі війська, почали свій відступ, і коли 14 грудня французи залишили Росію, Велика Армія налічувала лише близько 100 тисяч чоловік.
22 липня 1812 - Англо-іспано-португальські війська під керівництвом Артура Веллінгтона розбили французів на чолі з маршалом Мармоном у битві біля Саламанки (Іспанія), що дало можливість англійцям зайняти Мадрід.
25 липня 1812 - Під натиском іспанських колоніальних військ армія генералісімуса Франсиско де Міранди була змушена капітулювати і Перша Венесуельська республіка припинала своє існування.
16 серпня 1812 - Під Смоленськом розпочалась дводенна битва російської армії під керівництвом Михайла Барклай-де-Толлі і французькими військами Наполеона Бонапарта - російські війська з великим втратами були змушені залишити Смоленськ і продовжити відступ до Москви.
22 серпня 1812 - Швейарський мандрівник і сходознавець Йоганн Людвіг Буркхардт знайшов поблизу йорданського міста Амман руїни давнього міста Петра, в якому, за легендами, Мойсей добував зі скелі воду. Стародавня столиця Набатейського царства, у якій збереглось понад 800 будівель, датованих не пізніше VI століття, сьогодні входить до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і списку Нових семи чудес світу.
7 вересня 1812 - Біля села Бородіно за 110 кілометрів від Москви поразкою російських військ закінчився генеральний бій франко-російської війни 1812 року. Французам під командуванням Наполеона не вдалось прорвати оборону росіян, котрі не зуміли скористатись цим і перейти у конратаку. Але завдяки відступу фельдмаршала Кутузова заради збереження бойових сил армії, французам відкрився шлях на Москву, в котру вони увійшли через три дні.
13 вересня 1812 - Після поразки у Бородинській битві, у Філях під Москвою головнокомандуючим російської армії Кутузовим скликана військова нарада, на котрій було прийнято рішення не вступати у ще один бій з армією Наполеона, а заради збереження військових сил здати Москву без бою.
14 вересня 1812 - Через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. В Москві, головній меті військового походу Великої Армії, не виявилось ні царських урядовців, з котрими Наполеон планував обговорити умови миру, ні провіанту для військових. А після опівночі місто, підпалене російськими патріотами, охопила пожежа, котра позбавивила французів шансів пережити у Москві близьку зиму.
13 жовтня 1812 - В ході війни 1812 року британські та індіанські війська під керівництвом сера Ісаака Брока розбили американську армію генерала Стефена ван Ренсселера у битві на Квінстаунських висотах біля Онтаріо, чим врятували Канаду від американської інтервенції - це була остання спроба американців захопити північні британські колонії.
19 жовтня 1812 - Через місяць після зайняття військами Наполеона спустошеної Москви, французька армія, позбавлена достатньої кількості провіанту і військового спорядження щоб перезимувати, так і не отримавши від російського царя Олександра I повідомлення про капітуляцію, залишила Москву і почала відступ у напрямку західного кордону Росії. Відхід армії Наполеона був тяжким і хаотичним із-за несприятливих погодних умов, поганого матеріального забезпечення і неочікуваної агресивності росіян під час їх хаотичних набігів на відступаючу французьку армію.
26 листопада 1812 - При переході через ріку Березіну відступаюча з-під Москви французька армія була атакована росіянами - за два дні переправи тисячі французів потонули в ріці і загинули під обстрілом російської артилерії; імператор Наполеон залишив розбиту армію і відбув у Париж.

Народились в 1810 - 1812 роках

1 березня 1810 - 17 жовтня 1849, Фридерік (Францишек) Шопен, польський композитор, піаніст-віртуоз.
2 березня 1810 - 20 липня 1903, Лев XIII (Вінченцо Джоакіно Печчі), 256-й папа римський (з 1878 р.); автор 88 енциклік - більше, ніж будь-хто з його попередників або наступників.
3 червня 1810 - 5 листопада 1881, Роберт Маллет, ірландський інженер-геофізик, "батько сейсмології".
8 червня 1810 - 29 липня 1856, Роберт Шуман, німецький композитор ("Симфонічні етюди", "Фантазія в сі-мажор", "Концерт в а-мінор", Симфонія № 1 («Весняна»), «Мессінська наречена») і музичний критик.
5 липня 1810 - 7 квітня 1891, Фінеас Тейлор Барнум, американський антрепренер; першим надав цирковим виставам якостей грандіозного шоу - його цирк відвідало більше 82 мільйонів людей.
10 серпня 1810 - 6 червня 1861, Камілло Бенсо Кавур, прем'єр-міністр Сардинського королівства, перший прем'єр об'єднаної Італії (1861).
25 листопада 1810 - 5 грудня 1881, Микола Іванович Пирогов, російський хірург і анатом, природодослідник.

1811

11 березня 1811 - 23 вересня 1877, Урбен Жан Жозеф Левер'є, французький астроном; обчислив орбіту і положення невідомої на той час планети, відкриту в 1846 році і названу Нептуном.
11 травня 1811 - 17 січня 1874, Чанг і Енг Банкері, найзнаменитіші сіамські близнюки; народились в Сіамі (нині Таїланд), що й дало назву такій медичній паталогії; Енг пережив брата на три години.
14 червня 1811 - 1 липня 1896, Гаррієт-Бічер Стоу, американська письменниця ("Хатина дядька Тома").
17 червня 1811 - 7 грудня 1879, Йон Сіґурдссон, ісландський вчений і державний діяч, один з лідерів національно-визвольного руху Ісландії.
18 липня 1811 - 24 грудня 1863, Вільям (Мейкпіс) Теккерей, англійський письменник (Ярмарок марнославства, Книга снобів).
3 серпня 1811 - 8 червня 1865, Джозеф Пекстон, англійський архітектор; автор Кришталевого палацу, збудованого для проведення першої Всесвітньої виставки в Лондоні.
31 серпня 1811 - 23 жовтня 1872, Теофіл Готьє, французький поет (Нове мистецтво, Капітан Фракасс, Комедія смерті).
22 жовтня 1811 - 31 липня 1886, Ференц Ліст, угорський композитор (Прелюди, Фауст-симфонія, Угорська рапсодія, Орфей, Фантазія на угорські народні теми), піаніст, педагог.
25 жовтня 1811 - 31 травня 1832, Еваріст Ґалуа, французький математик, автор загальної теорії розв'язування алгебричних рівнянь.
26 жовтня 1811 - 23 липня 1875, Ісаак Мерріт Зінгер, американський винахідник і промисловець; суттєво удосконалив конструкцію швейну машину та заснував компанію «Зингер».
29 жовтня 1811 - 6 грудня 1882, Луї Блан, французький соціаліст-утопіст, член Тимчасового уряду (1848).
3 листопада 1811 - 23 вересня 1835, Вінченцо Белліні, італійський композитор, автор опер (Сомнамбула, Норма, Пуритани).
6 листопада 1811 - 7 червня 1843, Маркіян Семенович Шашкевич, український письменник, поет.

1812

2 лютого 1812 - 15 грудня 1848, Євген Павлович Гребінка, український поет ("Малоросійські приказки", "Човен", "Українська мелодія", "Очи черные"), прозаїк ("Записки студента", "Петербурзька сторона", "Фактор").
7 лютого 1812 - 9 червня 1870, Чарльз Діккенс, англійський письменник ("Давид Копперфільд", "Олівер Твіст", "Холодний дім", "Тяжкі часи", "Посмертні записки Піквікського клубу").
6 квітня 1812 - 21 січня 1870, Олександр Іванович Герцен, російський письменник, публіцист, філософ, революціонер.
7 травня 1812 - 12 грудня 1889, Роберт Браунінг, англійський поет, письменник ("Чоловік та жінка", "Діючі особи"), основоположник жанру поетичного монолога-сповіді в англійській поезії.
9 червня 1812 - 10 липня 1910, Йоганн Готфрід Галле, німецький астроном; у 1846 році відкрив планету Нептун за координатами, теоретично розрахованими французьким математиком Левер'є.
18 червня 1812 - 27 вересня 1891, Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва).

Померли в 1810 - 1812 роках

24 лютого 1810 - Генрі Кавендіш, англійський фізик та хімік, основоположник хімії газів, визначив діелектричні проникності деяких речовин, розрахував середню густину Землі, добув чистий водень і вуглекислий газ, виміряв їх густину, визначив вміст кисню в повітрі. 208 років тому, в 79 років (нар. 10 жовтня 1731 р.).
26 червня 1810 - Жозеф Мішель Монгольф'є, один з винахідників літальної повітряної кулі; старший з братів. 208 років тому, в 70 років (нар. 26 серпня 1740 р.).
19 жовтня 1810 - Жан Жорж Новер, французький хореограф, реформатор балету. 208 років тому, в 83 роки (нар. 29 квітня 1727 р.).
8 квітня 1811 - Опанас Филимонович Шафонський, український лікар, історик, громадський діяч, один з засновників епідеміології в Російської Імперії. 207 років тому, в 71 рік (нар. 13 грудня 1740 р.).
30 липня 1811 - Мігель Ідальго, національний герой Мексики, "батько мексиканської незалежності" - керівник національного повстання (1810-11 рр.), яке переросло у війну за незалежність від Іспанії. 207 років тому, в 58 років (нар. 8 травня 1753 р.).
19 вересня 1812 - Меїр Амшель Ротшильд, німецький банкір, філантроп, фінансовий магнат, засновник династії підприємців, ім'я котрого ось уже два століття є синонімом багатства і благополуччя. 206 років тому, в 68 років (нар. 23 лютого 1744 р.).

Головні події 1810 - 1812 років

keyboard_arrow_left1808
1814keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх