цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1806 - 1808 років
22 грудня 1808 року у віденському театрі «Ан дер Він» в рамках бенефіс-концерту Людвіга ван Бетховена відбулась прем'єра його «П'ятої симфонії», яка на той час значилась під №6 і мала назву «Велика симфонія до-мінор». Через загальний провал концерту слава до неї прийшла лише через кілька років і з тих пір вона стала обов'язковою в репертуарі оркестрів практично всіх країн світу.

Політичні лідери 1806 - 1808 років

Австрійська імперія: Франц I (1804-1835) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Герцогство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1799-1806) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-1825) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Швеція: Густав IV Адольф (1792-1809) • Російська імперія: Олександр I (1801-1825) • США: Томас Джеффесон (1801-1809) • Священна Римська імперія: Франц II (1792-1806) • Французька імперія: Наполеон Бонапарт (1804-1814).

Головні події 1806 - 1808 років

Всі події 1806 - 1808 років

1 січня 1806 - На престол королівства Баварія зійшов король Максиміліан I Йозеф з династії Віттельсбахів.
9 січня 1806 - В Лондоні у соборі Святого Павла поховано адмірала Гораціо Нельсона, героя Британії, що врятував країну від наполеонівських військ. У центрі міста, на площі перейменованій у Трафальгарську, було також зведено меморіальну колону на честь перемоги Нельсона у Трафальгарській битві, в якій 21 жовтня 1821 року було розбито франко-іспанський флот.
23 березня 1806 - Англійський парламент прийняв закон про заборону работоргівлі.
5 червня 1806 - На території колишньої Батавської республіки Луї Бонапарт проголосив створення королівства Голландія, на престол якої посадив свого молодшого брата Людовика Бонапарта.
12 липня 1806 - Під тиском Наполеона Бонапарта у Парижі німецькі монархії утворили Рейнський союз - 16 південно- і західнонімецьких князівств офіційно оголосили про свій вихід зі складу Священної Римської імперії та об'єднанні в конфедерацію. У 1808 році Рейнський союз досяг своїх найбільших розмірів - він включав чотири королівства, п'ять великих герцогств, тринадцять герцогств, сімнадцять князівств, а також незалежні ганзейські міста Гамбург, Любек і Бремен. Осторонь залишилися лише Пруссія, Австрія, герцогство Гольштейн, що належало Данії і Шведська Померанія.
20 липня 1806 - Підписанням Паризького миру закінчилася війна між Францією, Росією та Австрією, що почалась 1805 року. Він передбачав виведення російських військ з Далмації і французьких з Чорногорії та гарантував територіальну цілісність Туреччини.
6 серпня 1806 - Після відмови імператора Франца II від німецької корони, припинила своє існування Священна Римська імперія, яка проіснувала з 962 року, коли її було засновано східно-франкським королем Оттоном I Великим.
14 жовтня 1806 - Під командуванням імператора Наполеона I французькі частини розбили 20-тисячну пруссько-саксонську армію під Йєною і Ауерштедтом. Після поразки прусський король Фрідріх Вільгельм III разом з урядом втік до Східної Прусії, а 27 жовтня Наполеон на чолі своїх військ увійшов у Берлін.
17 жовтня 1806 - В результаті змови, організованої його політичними опонентами негром Анрі Крістофом і мулатом Александром Петіоном, убитий колишній раб, керівник антифранцузького повстання (1803), гаїтянський імператор (з 1804 року) Жан-Жак Дессалін (Жак I). З його смертю Гаїті розпалась на мулатську республіку на півдні (президент Петіон) і королівство на чолі з Крістофом на півночі.
22 листопада 1806 - Російська армія перейшла Дністер і зайняла Дунайські князівства. У відповідь Туреччина розірвала з Росією дипломатичні стосунки і 27 грудня оголосила їй війну, яка закінчилась 28 травня 1812 року Бухарестським миром.
27 листопада 1806 - Декретом, підписаним в Берліні, французький імператор Наполеон I оголосив про початок Континентальної блокади Великобританії, з якою європейським країнам заборонялась торгівля, а всі виявлені у Франції і в союзних державах товари підлягали конфіскації. Континентальна блокада, до якої Наполеон змусив приєнатись всі європейські держави, в тому числі і Росію, підсилила економічну гегемонію Франції, сприяла розвитку торгівлі і промисловості в Європі, але невдовзі Британія зуміла налагодити контрабандну поставку товарів на континет через Піренії, Балкани і Пінічну Німеччину.

1807

8 лютого 1807 - Біля прусського міста Прейсиш-Ейлау відбулась франко-російська битва за участю майже 150 тисяч чоловік. Бій, що привів до загибелі 26 тисяч росіян і 30 тисяч французів, не приніс перемоги жодній із сторін, однак змусив Наполеона на три місяці відкласти активні дії проти Росії.
8 лютого 1807 - Статхаудер Вільгельм V Оранський, який після окупації Нідерландів військами Французької Республіки втік до Лондона, завершив розсилання листів губернаторам і військовим начальникам голландських володінь, якими колоніальній владі наказувалося віддати підпорядковані їм землі «під захист британської зброї». Після падіння Імперії Наполеона, Нідерланжи не змогли повернути назад всі території, які згадувались у т. зв. «нотах К'ю», і згідно Лондонського договору від 27 серпня 1814 року були змушені погодитись на втрату Капської колонії, Гайани та Цейлону.
2 березня 1807 - Конгрес США прийняв закон, що забороняв з 1 січня 1808 року ввезення рабів на територію США і підкрольні їм порти та території. Власне торгівля рабами заборонена не була і діти рабів автоматично ставали рабами, що мало сприяти росту чисельності дешевої робочої сили у південних штатах. Чисельність негрів-рабів у США на той час складала понад чотири мільйона. Цього ж року Велика Британія заборонила торгівлю рабами, але їх продаж до Бразилії і Куби тривав аж до 1860-х років. Всього з 1619 року до 1865-го з Африки до Америки було вивезено майже 12 мільйонів рабів, більше мільйона з яких загинуло під час транспортування.
25 березня 1807 - У Великобританії у місті Свонсі (Уельс) відкрито перший у світі регулярний залізничний маршрут і одну з перших у світі залізниць. На початку XX століття залізниця Суонсі-Мамблз була перетворена на приміський трамвайний маршрут, який проіснував до 1960 року.
25 березня 1807 - У Великобританії прийнято «Закон про скасування работоргівлі», який забороняв работоргівлю в Британській імперії, але не саме рабство, яке було заборонене у 1833 році.
14 червня 1807 - 80-тисячна французька армія Наполеона в битві при Фрідланді (Східна Пруссія) перемогла 55-тисячну російську армію генерала Бенігсена. Французи зайняли Кьонінсберг (нині Калінінград) і до кінця місяця змусили росіян підписати Тільзітський мирний договір, що завершив війну Четвертої коаліції.
7 липня 1807 - Після поразки російських військ у битві під Фрідландом у місті Тільзит (Східна Пруссія) між Французькою та Російською імперіями підписано мирний договір, за яким Росія, яка виступала на боці Прусії та Англії, за яким Росія була змушена вийти зі складу Четвертої коаліції, стати союзником Франції у всіх військових і політичних питаннях, визнавши всі завоювання Наполеона в Європі. Через обопільне нехтування умовами договору союз між двома державами протримався недовго і вже за п'ять років переріс у відкритий конфлікт і війну.
17 серпня 1807 - Роберт Фултон, котрий чотири роки перед тим продемонстрував сконструйований ним пароплав у Парижі і не зумів зацікавити своєю розробкою європейців, на пароплаві «North River Steamboat» відправився у плавання по річці Гудзон. Це була перша демонстрація пароплава у США. Рухаючись проти течії зі швидкістю 5 миль на годину, «North River Steamboat» за 32 години подолав 150 миль від Нью-Йорка до Олбані. Випробування були визнані вдалими і невдовзі між столицею штату і Нью-Йорком відкрився регулярний пасажирський рейс пароплавом.
1 вересня 1807 - З колишнього віце-президента США Аарона Бурра знято звинувачення у спробі анексувати штат Луїзіану і північні території Мексики для проголошення нової самостійної держави.
9 жовтня 1807 - За ініціативою уряду Генріха Фрідріха Карла фон Штейна в Пруссії видано королівський едикт про відміну особистої залежності селян від поміщиків. Відміна кріпосного права була першою із серії ліберальних реформ, проведених Штейном і канцлером (з 1810 р.) Гарднбергом - самоуправління міст, відміна цехової системи в містах, право придбання феодальної землі селянами і міщанами та ін.
27 листопада 1807 - Французька армія захопила Ліссабон, столицю Португалії, що змусило португальську королівську сім'ю залишити країну.
31 грудня 1807 - Празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.

1808

2 лютого 1808 - Після відмови папи Пія VII брати участь в континентальній блокаді Великої Британії, війська французького імператора Наполеона I зайняли Папську область; через рік Наполеон приєднав Папську державу до Франції.
20 лютого 1808 - Російський імператор Олександр I оголосив про розрив дипломатичних зв'язків зі Швецією, що фактично означало початок російсько-шведської війни 1808-09 років, в результаті якої Росія завоювала Фінляндію, котра увійшла до складу імперії на правах Великого князівства.
21 лютого 1808 - Росія, союзник наполеонівської Франції, почала війну проти Швеції і за кілька місяців окупувала всю Фінляндію, яка за укладеним 17 вересня 1709 року Фредріксгамнським договором разом з Аландськими островами увійшла до складу Російської імперії.
6 червня 1808 - Жозеф Бонапарт, старший брат Наполеона I, коронований на престол Іспанії, якою правив до 1813 року під іменем Хосе I Наполеон.
24 липня 1808 - Румунський винахідник і повітроплавець Йордаке Купарентко вперше у світі скористався парашутом для порятунку життя, вистрибнувши у небі над Варшавою з палаючої паперової повітряної кулі.
1 серпня 1808 - Наполеонівський генерал Йоахім Мюрат проголошений неаполітанським королем під іменем Йохім-Наполеон.
12 жовтня 1808 - В Ерфурті імператори Наполеон Бонапарт і Олександр I підписали франко-російську союзну конвенцію, котра підтверджувала умови Тільзитського миру 1807 року, - Наполеон визнавав права Росії на Фінляндію, Молдавію і Валахію, а Росія зобов'язувалась надавати Франції допомогу в її війні з Австрією.
22 грудня 1808 - У віденському театрі «Ан дер Він» в рамках бенефіс-концерту Людвіга ван Бетховена.відбулась прем'єра його «П'ятої симфонії», яка на той час значилась під №6 і мала назву «Велика симфонія до-мінор». Через загальний провал концерту слава до неї прийшла лише через кілька років і з тих пір вона стала обов'язковою в репертуарі оркестрів практично всіх країн світу.
31 грудня 1808 - Французький вчений Жозеф Луї Гей-Люсак сформулював один із газових законів, що сьогодні носить його ім'я, - всі прості гази змішуються між собою в простих кратних відношеннях.

Народились в 1806 - 1808 роках

21 березня 1806 - 18 липня 1872, Беніто Хуарес Гарсія, мексиканський політичний діяч, президент Мексики (1861-72 рр.), перший мексиканський президент з індіанським корінням, національний герой Мексики - прославився у боротьбі проти французів і їхнього маріонеткового імператора Максиміліана.
20 травня 1806 - 8 травня 1873, Джон Стюарт Мілль, британський філософ, політичний економіст.
19 січня 1807 - 12 жовтня 1870, Роберт Едвард Лі, командуючий армією Конфедерації (південних штатів) під час громадянської війни у США.
27 лютого 1807 - 24 березня 1882, Генрі Уадсворт Лонгфеллоу, американський поет ("Пісня про Хаявату").
2 червня 1807 - 19 липня 1876, Іван Максимович Сошенко, український художник і педагог.
4 липня 1807 - 2 червня 1882, Джузепе Гарібальді, італійський народний герой, один із лідерів руху за об'єднання Італії.
13 квітня 1808 - 18 жовтня 1889, Антоніо Меуччі, італійський вчений, дійсний винахідник телефону (1860, за 5 років до Александра Белла).
20 квітня 1808 - 9 січня 1873, Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт), імператор Франції (1852-70 рр.); племінник Наполеона I.
3 червня 1808 - 6 грудня 1889, Джеферсон Девіс, перший і останній президент Конфедерації південих штатів (1861-65 рр.).
6 вересня 1808 - 26 травня 1883, Абд аль Кадир, алжирський поет, оратор, полководець, національний герой - в 1832 році очолив боротьбу племен Західного Алжиру проти франнцузів.
6 жовтня 1808 - 15 листопада 1914, Фрідріх VII (Фредерік VII), король Данії (1848-63 рр.), останній з династії Ольденбургів; його спадкоємцем згідно з Лондонським протоколом (1852) став Христіан IX, представник Шлезвіг-Гольштейн-Зонденбург-Глюксбурзької династії.
22 листопада 1808 - 18 липня 1892, Томас Кук, англійський бізнесмен, засновник першого у світі туристичного бюро (1841).

Померли в 1806 - 1808 роках

27 січня 1806 - Вільям Пітт-молодший, британський політик; наймолодший прем'єр-міністр в історії країни (1783-1801, 1804-06 рр.). 212 років тому, в 47 років (нар. 29 травня 1759 р.).
22 серпня 1806 - Жан Оноре Фрагонар, французький гравер і художник ("Натхнення", "Виграний поцілунок"); працював у стилі рококо. 212 років тому, в 74 роки (нар. 5 квітня 1732 р.).
23 серпня 1806 - Шарль Огюстен Кулон, французький фізик; автор основного закону електростатики (закон Кулона). 212 років тому, в 70 років (нар. 14 червня 1736 р.).
17 жовтня 1806 - Жан-Жак Дессалін, засновник і перший правитель Гаїті (1804-1806 рр.). 212 років тому, в 48 років (нар. 20 вересня 1758 р.).
31 жовтня 1806 - Кітаґава Утамаро (Кітаґава Нобуйосі), японський художник, майстер гравюри по дереву. 212 років тому, в 53 роки (нар. 1753 р.).
5 травня 1808 - П'єр Жан Жорж Кабаніс, французький філософ, лікар; брав участь в контрреволюційному перевороті 18 брюмера і сприяв встановленню влади Наполеона I. 210 років тому, в 51 рік (нар. 5 червня 1757 р.).

Головні події 1806 - 1808 років

keyboard_arrow_left1804
1810keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх