цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1774 - 1778 років
7 вересня 1776 року під час Революційної війни північно-американських штатів за незалежність американський підводний човен «Turtle» провів першу в світі підводну атаку корабля супротивника - у гавані Нью-Йорка з борту «Turtle» до флагмана британського флоту корабля "Eagle" була прикріплена бомба з годинниковим механізмом.

Політичні лідери 1774 - 1778 років

Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Пруссія: Фрідріх II Великий (1740-86) • Королівство Франція: Людовик XV Улюблений (1715-74), Людовик XVI (1774-91) • Королівство Швеція: Густав III (1771-92) • Річ Посполита: Станіслав Понятовський (1764-95) • Російська імперія: Катерина II (1762-96) • Священна Римська імперія: Марія Терезія (1740-80), Йосиф II (1765-90).

Головні події 1774 - 1778 років

Всі події 1774 - 1778 років

10 травня 1774 - Після смерті Людовика XV на французький престол зійшов його внук Людовик XVI, котрий закінчить своє життя на гільйотині французької революції.
13 червня 1774 - Род-Айленд став першою британською колонією у Північній Америці, яка заборонила ввезення на її териториію рабів.
21 липня 1774 - Між Росією і Туреччиною укладено Кючук-Кайнарджийський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.

1775

21 січня 1775 - У Москві на Болотній площі страчений Ємельян Пугачов, донський козак, керівник Селянської війни 1773-75 років в Росії.
19 квітня 1775 - Біля Лексингтону (Массачусетс) англійські королівські війська при спробі взяти під контроль околиці Бостона вступили в бій з місцевим загоном самооборони. Незважаючи на погане озброєння, 77 американцям вдалось отримати перемогу над переважаючим (чисельністю близько 700-т осіб) супротивником - у Новій Англії почалась війна за незалежність північноамериканських колоній.
4 червня 1775 - За наказом імператриці Катерини II російське військо під командуванням генерала Текелія оточило Запорозьку Січ і зруйнувало всі укріплення та будівлі. Частина козаків утекла на турецькі землі, де було засновано Задунайську Січ. Лише через два місяці імператрицею було видано указ про знищення Запорізької Січі.
11 червня 1775 - У кафедральному соборі Реймса на престол Франції короновано 21-річного Людовика XVI Бурбона, усунутого від влади в результаті Французької революції.
14 червня 1775 - З метою боротьби з армією Великої Британії за рішенням Континентального Конгресу створено армію США як об'єднання армій всіх північноамериканських штатів на чолі з генералом Джорджем Вашингтоном.
15 червня 1775 - За наказом російської імператриці Катерини II війська під командуванням генерал-поручика Петро Текелія зруйнували Запорізьку (Підпільненську) Січ. Вона була здана без бою кошовим отаманом Петром Калнишевським, який не мав достатньо війська, щоб захищати Січ. Разом із козацькою старшиною його було заарештовано і решту свого життя він провів у Соловецькому монастирі. Козацьке військо було розпущено, а на місці Січі з часом виникло село Покровське, яке в 1950-ті роки опинилося під водами штучного Каховського моря.
15 червня 1775 - Другий Континентальний конгрес одноголосно проголосив Джорджа Вашингтона командувачем американської армії.
16 червня 1775 - Російські війська під командуванням генерала Петра Текелія, які поверталися з турецького походу, повністю зруйнували Січ, а все майно та козацькі архіви було вивезено до Петербурга.
3 серпня 1775 - Російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Підпільненської січі, звинувативши запорожців у захопленні та присвоєнні чужої власності та намаганні створити незалежне управління. Січ була повністю зруйнована, її майно і архіви - вивезені у Петербург, а територіальні володіння козацтва були приєднані до Новоросійської губернії зі столицею у місті Кременчук. Частині козаків вдалось врятувались втечею до Османської імперії, де вони у 1792 році в дельті Дунаю заснували Задунайську січ.
14 серпня 1775 - Російська імператриця Катерина II видала маніфест, який офіційно сповіщав про ліквідацію Запорозької Січі як «кубло пияк та розбишак», які жили в неуцтві та заважали вести торгові та культурні зв'язки з сусідами. Частина запорожців пішла за Дунай, де заснувала Задунайську Січ, частина - на Кубань. Задунайська Січ з перервами та численними переїздами з місця на місце проіснувала до 1828 року.
31 грудня 1775 - Невдачею закінчилась спроба американських військ під керівництвом генералів Бенедикта Арнольда і Річарда Монгомері взяти штурмом уріплене канадське місто Квебек-сіті. Під час першої ж атаки Монтгомері був убитий, а до кінця дня англійці під керівництвом Гая Карлтона не тільки зуміли вистояти за фортифікаційними спорудами, але й перейти в контратаку і змусити американців рятуватись втечею. Під Квебеком загинуло і було поранено 60 американців і більше 400 взято в полон. Поранений в ногу генерал Арнольд зумів переправити рештки своїх війська через ріку Св. Лаврентія на американську територію. Менш, ніж через 5 років Бенедикт Арнольд за хабар у розмірі 20 тисяч фунтів здав без бою стратегічно важливий форт Вест-Пойнт, а після виявлення зради був змушений відкрито перейти на бік англійців і решту періоду англо-американської війни воювати проти своєї країни, якій він вірно служив не одне десятиліття.

1776

10 січня 1776 - Британський публіцист Томас Пейн, що з 1774 року проживав у Північній Америці, опублікував памфлет "Здоровий глузд", в якому висловив ідею суверинітету народу і обгрунтував прагнення британських колоній до незалежності. Америка, на думку Пейна, була єдиною частиною світу, де люди могли жити вільно, без пригнічення і насилля, але лише незалежність колоній від Великобританії могла б гарантувати їм право на свободу. Памфлет дуже швидко став популярним і його наклад склав більше 500 тисяч примірників.
15 січня 1776 - Для придушення повстання британських колоній у Північній Америці граф Фрідріх II Гессен-Кассельський за 21.3 мільйона талерів надав англійському королю Георгу III близько 17 тисяч солдатів. Аналогічні угоди Великобританія уклала і з деякими іншими німецькими князівствами, і протягом місяця за океан відплило близько тридцяти тисяч найманців.
15 січня 1776 - У Львові вийшов перший примірник «Gazette de Leopol», першого відомого періодичного видання на території України.
1 березня 1776 - У Великій Британії набув чинності закон про повне торгове ембарго повсталих колоній у Північній Америці, прийнятий 25 грудня 1775 року. Цим кроком британський уряд намагався паралізувати економіку Нової Англії. У відповідь цього ж дня французький міністр закордонних справ граф Шарль Гравє де Вержен і його іспанський колега Херонім де Грімальді висловились за підтримку північноамериканських колоній у їх боротьбі за незалежність від Великої Британії.
28 березня 1776 - Засновано Большой театр - князь Петро Урусов отримав урядовий дозвіл на утримання в Москві постійної театральної трупи і будівництво приміщення для їх виступів.
4 травня 1776 - Род-Айленд став першою американською колонією, яка оголосила незалежність від Англії.
12 червня 1776 - Вірджинія стала першим американським штатом, який прийняв Декларацію прав, в якій було проголошено основні права людини, в тому числі і право повстання проти "неадекватного" уряду.
2 липня 1776 - Другий Континентальний конгрес у Філадельфії прийняв рішення про відділення американських колоній від Великобританії.
4 липня 1776 - У Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії і її короля. Це сталося на 442-й день після того як економічні суперечності між метрополією і колоніями переросли у збройний конфлікт в Ленсингтоні, що знаменував початок Американської революції.
12 липня 1776 - Капітан Джеймс Кук на кораблі «Резолушн» вирушив з Плімута у свою третю, останню, подорож з метою знайти північно-західний морський шлях, що сполучає Тихий і Атлантичний океани. Мета експедиції не була досягнута і увійшла в історію завдяки відкриттю Гавайських островів та трагічній загибелі Кука на них.
29 липня 1776 - Останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув'язненні 25 років. Монастирському керівництву було наказано утримувати Калнишевського «без відпусток із монастиря, заборонити не лише листування, але ще й спілкування з іншими персонами і тримати під вартою солдат монастиря».
2 серпня 1776 - США де-юре набули незалежність - у Філадельфії відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній від Великобританії, прийнятої 4 липня Континентальним конгресом.
27 серпня 1776 - В ході Американської революції у битві при Брукліні британські війська під командуванням генерала Вільяма Хау розбили американські загони, котрими командував Джордж Вашингтон, і 15 вересня Велика Британія зайняла Нью-Йорк.
7 вересня 1776 - Під час Революційної війни північно-американських штатів за незалежність американський підводний човен «Turtle» провів першу в світі підводну атаку корабля супротивника - у гавані Нью-Йорка з борту «Turtle» до флагмана британського флоту корабля "Eagle" була прикріплена бомба з годинниковим механізмом.
9 вересня 1776 - Затверджено нову назву Об'єднаних Колоній Америки — країна стала називатись Сполучені Штати Америки.
26 грудня 1776 - Під Трентоном війська Джорджа Вашингтона отримали перемогу над англійцями, яка стала переломною в боротьбі північноамериканських колоній за незалежність.

1777

14 червня 1777 - На Континентальному конгресі у Філадельфії затверджено офіційний прапор США з 13-а білими зірками на синьому фоні і 13 червоно-білими смугами. Згідно з задумом, поява нового штату мала відображатись на прапорі шляхом додавання нової зірки і пари смуг. Але у 1818 році Конгрес постановив додавати до прапора лише зірки, лишаючи незмінною кількість смуг. Останні зміни до прапора були внесені 4 липня 1960 року, коли 50-м штатом стали Гавайські острови.
8 липня 1777 - Вермонт став першою американською колонією, яка скасував рабство.
31 липня 1777 - 19-річному французу маркізу Марі Жозефу де Лафайєту, що прибув до Філадельфії для участі у війні проти Британії, американцями присвоєно звання генерала-майора.
4 серпня 1777 - Відставний старший сержант Філіп Естлі відкрив у Лондоні перший у світі цирк - театралізована вистава в будівлі з круглою ареною і дахом у формі купола. «Амфітеатр Естлі», в якому переважали кінні номери, проіснував до 1895 року і був одним з найпопулярніших розважальних закладів Лондона першої половини XIX століття.
26 вересня 1777 - В ході Американської революції британські війська захопили Філадельфію.
17 жовтня 1777 - В ході Війни за незалежність Північноамериканських колоній від Великобританії у битві біля Саратоги (колонія Нью-Йорк) британці зазнали нищівної поразки: 5-тисячний англо-німецько-індіанський експедиційний корпус генерала Бургойна, що рухався з Монреаля (Канада) до Олбані з метою відрізати північні штати від південних, капітулював після чотирьох днів запеклих боїв з 20-тисячною армією генерала Гораціо Гейтса. Ця перемога американців сприяла визнанню США Францією і підписанню між державами союзницького договору.
15 листопада 1777 - Другий Континентальний конгрес прийняв «Статті конфедерації», першу конституцію США. Вона набула чинності 1 березня 1781 року - в якості законодавчого та виконавчого органу запроваджувався однопалатний конгрес.

1778

18 січня 1778 - Англійський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, що побачив сучасні Гавайські острови. Через два дні він висадився на острові Кауаї і назвав архіпелаг Сандвичевими островами на честь свого покровителя Джона Монтегю, герцога Сандвичського.
6 лютого 1778 - На переговорах з міністром іноземних справ Франції Шарлем Готьє де Верженом представник США Бенджамін Франклін добився підписання американо-французького договору про дружбу і торгівлю: Франція зобов'язалась надати США фінансову, економічну й воєнну допомогу, захистити суверенітет США. Договір означав вступ Франції у війну з Великою Британією - її головним суперником в торгівлі і боротьбі за колонії.
14 лютого 1778 - Прапор Сполучених Штатів уперше формально визнаний іноземним військово-морським судном, коли французький адмірал Туссен-Гійом Піке де ла Мот салютував дев'ятьма гарматами американському кораблеві «Рейнджер» під командуванням Джона Джонса.
29 березня 1778 - Англійський мореплавець Джеймс Кук першим з європейців висадився на острові Ванкувер біля західного узбережжя сучасної Канади.
21 червня 1778 - Нью-Гемпшир став дев'ятим штатом США, після чого конституція США набула чинності.
2 липня 1778 - Обома палатами британського парламенту прийнято Акт про унію Королівства Великобританії і Королівства Іраландія, в результаті чого було утворено Сполучене королівство Великобританії та Ірландії. При цьому 100 ірландських депутатів отримали місця в Палаті громад Парламенту Великобританії. Акт набував чинності з 1 січня наступного року.
10 липня 1778 - Для підтримки Американської революції король Франції Людовик XVI оголосив війну Англії.
3 серпня 1778 - На місці старої церкви Санта-Марія делла Скала в Мілані оперою Антоніо Сальєрі «Визнана Європа» відкрився оперний театр «Ла Скала», збудований за проектом архітектора Джузеппе П'єрмаріні.

Народились в 1774 - 1778 роках

20 жовтня 1774 - 4 вересня 1869, Джон Паско Фокнер, австралійський бізнесмен і політик; співзасновник Мельбурна.
20 січня 1775 - 10 червня 1836, Андре Марі Ампер, французький фізик, математик і природодослідник.
23 квітня 1775 - 19 грудня 1851, Джозеф Вільям Тернер, найвизначніший представник романтичної школи англійського живопису (Останній рейс корабля "Відважний", Дощ, пара і швидкість).
23 липня 1775 - 11 травня 1857, Франсуа Ежен Відок, французький злочинець, що став засновником французької служби безпеки Сюрте.
24 липня 1775 - 11 травня 1857, Франсуа Відок, французький авантюрист, злочинець (1793), сексот (1809), організатор служби безпеки Франції (1810), засновник першого у світі приватного детективного бюро (1832).
24 жовтня 1775 - 7 листопада 1862, Бахадур Шах II (Бахадур Шах Зафар), останній імператор Імперії Великих Моголів (1837-57 рр.).
24 січня 1776 - 25 червня 1822, Ернст Теодор Амадей Гофман, німецький письменник ("Золотий горщик", "Крихітка Цахес", "Житейські погляди кота Мурра"), художник, композитор - автор першої німецької романтичної опери ("Ундіна").
11 червня 1776 - 31 березня 1837, Джон Констебл, англійський живописець-пейзажист.
9 серпня 1776 - 9 липня 1856, Амедео Авогадро, італійський фізик і хімік (закон Авогадро).
20 серпня 1776 - 24 жовтня 1842, Бернардо О'Хіггінс, керівник визвольногої війни Чилі проти Іспанії, президент-диктатор Чилі (1818-1823); національний герой Чилі.
27 серпня 1776 - 2 січня 1831, Бартольд Георг Нібур, німецький історик.
30 квітня 1777 - 23 лютого 1855, Карл Фрідріх Гаус, німецький математик і астроном; його праці мали вирішальний вплив на розвиток алгебри, теорії чисел, диференціальної геометрії, математичної фізики, теорії електрики і магнетизму, геодезії, астрономії; творць першого електромагнітного телеграфу (разом з Вільгельмом Вебером).
4 травня 1777 - 20 червня 1857, Луї Жак Тенар, французький хімік; відкрив перекис водню (1818).
14 серпня 1777 - 9 березня 1851, Ганс Крістіан Ерстед, датський фізик; один з основоположників електромагентизму; створив перший термоелемент (1823).
23 грудня 1777 - 1 грудня 1825, Олександр I (Олександр Павлович Романов), російський імператор (з 1801 р.); син Павла I, внук Катерини II.
25 лютого 1778 - 17 серпня 1850, Хосе де Сан-Мартін, аргентинський революціонер, генерал, національний герой Аргентини; у боротьбі проти Іспанії звільнив територію сучасної Аргентини, Чилі й Перу. Голова уряду Республіки Перу (1821-22 рр.).
29 листопада 1778 - 20 серпня 1843, Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко, український письменник (Дворянські вибори, Конотопська відьма, Мертвецький Великдень, Сватання на Гончарівці, Шельменко-Денщик, Пан Халявський).
6 грудня 1778 - 9 травня 1850, Жозеф Луї Гей-Люсак, французький фізик і хімік, автор одного з "газових законів", названий його іменем, винахідник спиртометра і гідрометра; відкрив (разом з Л. Тенаром) бор (1808), першим отримав безводну синильну кислоту (1815).
17 грудня 1778 - 29 травня 1829, Гемфрі Деві, англійський фізик і хімік, один із засновників електрохімії; винахідник дугової лампи.

Померли в 1774 - 1778 роках

10 травня 1774 - Людовик XV (Людовик Улюблений), король Франції (1715-74 рр.) з династії Бурбонів. 244 роки тому, в 64 роки (нар. 15 лютого 1710 р.).
17 жовтня 1774 - Джузеппе Антоніо Гварнері, італійський майстер виготовлення скрипок. 244 роки тому, в 76 років (нар. 21 серпня 1698 р.).
21 січня 1775 - Ємельян Іванович Пугачов, козацький отаман, керівник селянського повстання в Російської імперії (1773-75 рр.). 243 роки тому, в 33 роки (нар. 1742 р.).
25 серпня 1776 - Девід Юм, шотландський філософ-емпірист, історик та економіст, діяч епохи Просвітництва. 242 роки тому, в 65 років (нар. 7 травня 1711 р.).
22 вересня 1776 - Натан Хейл, американський офіцер-патріот ("Єдине, про що я жалкую, так це те, що в мене тільки одне життя, котре я можу віддати за батьківщину"); страчений англійцями у віці 21-го року за шпигунство на користь армії генерала Джорджа Вашингтона. 242 роки тому, в 21 рік (нар. 6 червня 1755 р.).
24 лютого 1777 - Жозе I (Жозе Реформатор), король Португалії з династії Браганса (1750-77 рр.). 241 рік тому, в 63 роки (нар. 6 червня 1714 р.).
2 квітня 1777 - Максим Созонтович Березовський, український композитор, диригент, співак. 241 рік тому, в 32 роки (нар. 27 жовтня 1745 р.).
10 січня 1778 - Карл Лінней, шведський природознавець, лікар, основоположник сучасної біологічної систематики рослинного та тваринного світу. 240 років тому, в 71 рік (нар. 23 травня 1707 р.).
30 травня 1778 - Вольтер (Марія Франсуа Аруе), французький письменник, філософ, просвітитель (Кандід або Оптимізм, Філософські листи, Листи про англійців, Трактат про віротерпимість). 240 років тому, в 84 роки (нар. 21 листопада 1694 р.).
2 липня 1778 - Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель. 240 років тому, в 66 років (нар. 28 червня 1712 р.).
9 листопада 1778 - Джованні Батіста Піранезі, італійський гравер (Римські ведути, Тріумфальні арки) і архітектор (мальтійська церква Санта Марія дель Пьорато в Римі). 240 років тому, в 58 років (нар. 4 жовтня 1720 р.).

Головні події 1774 - 1778 років

keyboard_arrow_left1771
1781keyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

Наверх