цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 600-400 до н.е. рр.
Зазнавши поразки на морі, втративши армію і не маючи грошей для продовження бойових дій, 25 квітня 404 року до н. е. афінський стратег Ферамен був змушений підписати мирний договір зі Спартою, який завершив Пелопоннеську війну. За його умовами озпускався Делоський союз грецьких полісів на чолі з Афінами, які втратили право мати бойовий флот, були змушені зруйнувати свої захисні укріплення і визнали гегемонію Спарти в грецькому світі.

Головні події 600-400 до н.е. рр.


Всі події 600-400 до н.е. рр.

600 до н.е. - За розпорядженням вавилонського царя Навуходоносора II на східному березі ріки Єфрат розпочато будівництво висячих Садів Семіраміди - чотириярусного саду на колонах, який поливався водою з Єфрату.
600 до н.е. - Грецькими переселенцями з Малої Азії засновано колонію Массалія (сучасне місто Марсель).
15 березня 597 до н.е. - Після повстання в Іудейському царстві нововавилонський цар Навуходоносор II захопив Єрусалим і депортував до Вавилону царя Іоакима, який зійшов на трон в 598 році до н. е. У липні новим царем Іудеї Навуходоносор призначив свого ставленика Цидкію (Седекію).
18 липня 586 до н.е. - Після тривалої облоги вавилонський цар Навуходоносор II захопив столицю Іудеї Єрусалим, спалив Перший Храм, збудований Соломоном в IX столітті до н. е., і повністю зруйнував місто. Більша частина населення загинуло під час облоги або було вбите, а решта - відправлене в рабство у Вавилонію.
28 травня 585 до н.е. - Сонячне затемнення, передбачене грецьким математиком і астроном Фалесом Мілетським, поклало край 6-літній війні між лідійським царем Аліаттом і мідійським царем Кіаксаром. Суперники розцінили затемнення як знак богів і припинили конфлікт за панування в Малій Азії, встановивши кордон по річці Галіс.
570 до н.е. - На самому початку чотирирічної громадянської війни проти фараона Апрія, повсталі війська проголосили камергера царського двору Яхмоса (Амасіса) фараоном. Він став останнім великим правителем Єгипту до Перської завоювання в 525 році до н. е.
8 квітня 563 до н.е. - Цього дня буддисти відзначають народження Сіддхартхи Гаутами, засновника буддизму, котрий, як вважається, жив між 563 і 483 роками до нашої ери.
7 жовтня 562 до н.е. - По смерті Навуходоносора II Нововавилонським царством став правити його старший син Амель-Мардук.
553 до н.е. - Молодий персидський цар Аншану і Парси Кир з роду Ахеменідів захопив столицю Мідії місто Екбатани і проголосив себе царем Персії і Мідії. За час свого правління Кир II Великий підкорив всю Західну Азію від Середземноморя до Сирдар'ї в Середній Азії, перетворивши імперію Ахеменідів на найбільшу державу свого часу.
551 до н.е. - В місті Цзоу (нині - Цюйфу, Китай) царства Лу у сімнадцятирічної Янь Чженцзай народився хлопчик Бо Ні, який увійшов в історію як всесвітньо відомий мислитель і філософ Конфуцій.
29 жовтня 539 до н.е. - Персидські війська захопили столицю Нововавилонського царства і Кир II проголосив себе "царем Вавилона". Цього ж дня вавилонський цар Набонід, який правив країною майже 18 років, був висланий з міста. Вавилон з самостійного царства перетворилася на сатрапію Держави Ахеменідів і позбувся будь-якої незалежності у зовнішній і внутрішній політиці.
538 до н.е. - Перський цар Кир II дозволив юдеям повернутися на батьківщину.
травень 525 до н.е. - У битві біля Пелузії (Синайський півострів) перський цар Камбіс II розбив війська єгипетського фараона Псамметіха III, змусивши єгиптян рятуватись втечею у Мемфіс. Після тривалої облоги місто було захоплене, більше 2 тисяч його захисників, включаючи сина фараона, страчено, і Єгипет став провінцією імперії Ахеменідів, а Камбіс був проголошений фараоном нової, XXVII-ї, династії.
30 вересня 522 до н.е. - На наступний день після вбивства царя Бардія, 28-річний Дарій був проголошений представниками семи знатних перських родів новим правителем Персії. Завдяки своїм видатним якостям правителя і полководця він увійшов в історію під іменем Дарій Великий.
515 до н.е. - Під час походу перського царя Дарія проти скіфів, Візантій був захоплений і підпорядкований Перській імперії.
509 до н.е. - Після вигнання царя Тарквінія Гордого, останнього, сьомого, царя Риму, проголошено створення республіки. Прерогативи царської влади були розділені між двома посадовими особами, преторами, що обиралися щорічно. Першими правителями Римської республіки стали Луцій Юній Брут та Луцій Тарквіній Коллатін.
496 до н.е. - Перемогою Риму закінчилась Перша Латинська війна, в якій тридцять міст виступили проти гегемонії Римської республіки в Латинському союзі.
12 вересня 490 до н.е. - Біля міста Марафон відбулась битва, в якій військо афінського стратега Мільтіада розбило персидську армію Дарія I. Для греків це була перша перемога над військом імперії Ахеменідів, яка перебувала на піку своєї могутності. Після поразки перси стали збирати величезну армію для підкорення всієї Греції.
12 вересня 490 до н.е. - Після перемоги афінських військ над армією персидського царя Дарія I Великого у битві біля містечка Марафон до Афін був направлений гонець, воїн Фідіппід, щоб повідомити хорошу звістку. Поранений у бою, він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін зміг лише вигукнути: "Радійте. Ми перемогли!" і тут же помер. На перших сучасних Олімпійських іграх в Афінах в 1896 році в честь Фітіпіда було влаштовано забіг між Марафоном і Афінами. З тих пір марафон став обов'язковою частиною олімпійської легкоатлетичної програми. У 1924 році дистанція була збільшена на 345 метрів, напевно, після точного заміру відстані між Марафоном і Афінами.
15 лютого 483 до н.е. - За легендою саме в цей день на 80-у році життя помер індійський принц Сіддхартха Гуатама, який після перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітлений) і став засновником нової релігії.
9 серпня 480 до н.е. - В ході Греко-перської війни триста спартанців на чолі з царем Леонідом ціною власного життя закрили військам перського царя Ксеркса І прохід через Фермопільську ущелину, проте зазнали поразки, що відкрило персам шлях до завоювання континентальної Греції.
28 вересня 480 до н.е. - У битві біля острова Саламін об'єднаний флот грецьких полісів на чолі зі Спартою та Афінами, очолюваний афінським воєначальником Фемістоклом, отримав перемогу над перським флотом царя Ксеркса I. Після поразки і втрати Афін улітку цього ж року, Фемістокл, керуючись передбаченням Дельфійського оракула, вирішив провести саме морський бій і заманив ворожі важкі малорухливі кораблі у вузьку мілку затоку в Егейському морі, де вони й були знищені невеликими швидкими афінськими кораблями.
9 вересня 479 до н.е. - Відбулась битва біля містечка Платеї в Беотії - одна з найбільших в ході персько-грецької війни. Союзна грецька армія на чолі зі спартанцем Павсанієм завдала нищівної поразки сухопутним військам Ксеркса, які вторглися на територію Еллади.
478 до н.е. - Для боротьби проти персів грецькі міста-держави заснували Перший (Делоський) морський союз під гегемонією Афін.
464 до н.е. - Землетрус силою близько 7 балів знищив частину міста Спарта і призвів до загибелі біля 20 тисяч чоловік. Викликана ним повстання ілотів вдалося придушити при допомозі війск, надісланих з інших міст Еллади, і привів до конфлікту з Афінами - побоюючись, що афінське військо перейде на бік повсталих, воно було відіслане спартанцями і стало одним із вагомих приводів до Пелопоннесської війни, що почалась через чотири роки.
460 до н.е. - Між Спартою і її союзниками по Пелопоннесському союзу та Афінами, ведучою державою Афінського союзу, розпочалась Перша Пелопоннесська війна, яка тривала 15 років і завершилась тридцятилітнім миром.
449 до н.е. - Грецький письменник Геродот завершив роботу над своєю «Історією», першим історичним та прозаїчним твором у європейській літературі, який зберігся до наших днів.
440 до н.е. - Демокріт висловив ідею про існування атомів, неподільних частинок, з яких складається матерія.
435 до н.е. - У центрі Храму Зевса в Олімпії на півострові Пелопоннес встановлено 9-метрову статую Зевса роботи Фідія, одне з Семи чудес світу.
432 до н.е. - У добу правління Перикла завершене будівництво Парфенона, головного храму Афінського акрополя, присвяченого богині Афіні як подяка за перемогу над персами в Марафонській битві.
422 до н.е. - Грецькими вихідцями з Гераклеї Понтійської на північному узбережжі Чорного моря (територія сучасного Севастополя) засновано поселення Херсонес Таврійський.
9 червня 411 до н.е. - В Афінах відбувся олігархічний переворот - народні збори скинули демократичний уряд і встановили владу чотирьохсот видних і багатих афінян. Після конфлікту у середовищі олігархів, через декілька днів влада в Афінах перейшла до 5000 найбагатших містян.
25 квітня 404 до н.е. - Після поразки Афін у Пелопоннеській війні підписано мирний договір зі Спартою - було розпущено Перший Афінський (Делоський) союз, Афіни втратили право мати флот (крім 12 сторожових кораблів), укріплення Афін і Пірея мали бути зруйновані, визнавалася гегемонія Спарти в грецькому світі, а в Афінах встановлювався олігархічний режим «тридцяти тиранів».
Народилися в 600 - 400 до н.е. роках
599 до н.е. - 527 до н.е., Махавіра, індійський проповідник, засновник вчення джайнізму.
595 до н.е. - 546 до н.е., Крез, останній цар Лідії (560 - 540 рр. до н. е.).
593 до н.е. - грудень 530 до н.е., Кир II (Кир Великий), перський цар, засновник Імперії Ахеменідів, один з найвизначніших правителів в історії Стародавнього Сходу.
580 до н.е. - 500 до н.е., Піфагор, давньогрецький філософ, математик, релігійний та політичний діяч.
8 квітня 563 до н.е. - 15 лютого 483 до н.е., Сіддхартха Гуатама, індійський принц; після смерті і перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітленний) і став засновником нової релігії. У 1996 році в містечку Лумбіні (Непал) археологи знайшли місце, де на їх думку, народився Будда - з 1997 року воно занесене до реєстру ЮНЕСКО.
28 вересня 551 до н.е. - 21 листопада 479 до н.е., Конфуцій, китайський мислитель ("Бесіди і судження").
550 до н.е. - 489 до н.е., Мільтіад, афінський полководець, афінський архонт; розбив персів у битві під Марафоном, (490 до н. е.).
550 до н.е. - 486 до н.е., Дарій I (Дарій Великий), перський цар (522-486 рр. до н. е.).
540 до н.е. - 9 серпня 480 до н.е., Леонід I, цар Спарти (491-480 рр. до н. е.) з роду Агіадів.
535 до н.е. - 475 до н.е., Геракліт Ефеський, грецький філософ («Про природу»).
530 до н.е. - 468 до н.е., Аристид Справедливий, афінський полководець і політик; один з 10 воєначальників у битві під Марафоном (490 до н. е.).
525 до н.е. - 456 до н.е., Есхіл, давньогрецький письменник, драматург.
524 до н.е. - 459 до н.е., Фемістокл, афінський політик, стратег.
519 до н.е. - 465 до н.е., Ксеркс I, перський цар (485 - 465 до н. е.); син Дарія І.
496 до н.е. - 406 до н.е., Софокл, давньогрецький письменник, драматург.
495 до н.е. - 429 до н.е., Перикл, афінський державний діяч, стратег, оратор і полководець.
490 до н.е. - 430 до н.е., Емпедокл, давньогрецький філософ, поет, лікар, політичний діяч.
490 до н.е. - 425 до н.е., Геродот Галікарнаський, давньогрецький історик, один з перших географів і вчених-мандрівників («Історія»).
480 до н.е. - 406 до н.е., Еврипід, давньогрецький поет-драматург.
480 до н.е. - 430 до н.е., Фідій, давньогрецький скульптор; один з найбільших майстрів давньогрецького мистецтва епохи високої класики.
469 до н.е. - 399 до н.е., Сократ, давньогрецький філософ.
460 до н.е. - 370 до н.е., Демокріт Абдерський, давньогрецький філософ-матеріаліст, засновник атомістичної гіпотези пояснення світу.
460 до н.е. - 370 до н.е., Гіппократ, давньогрецький лікар.
450 до н.е. - 385 до н.е., Аристофан, старогрецький поет, «батько комедії»; єдиний давньогрецький комедіограф, чиї твори дійшли до нас не тільки у фрагментах.
427 до н.е. - 348 до н.е., Платон, давньогрецький мислитель; один з основоположників європейської філософії.
412 до н.е. - 10 червня 323 до н.е., Діоген Синопський, давньогрецький філософ.
Померли в 600 - 400 до н.е. роках
585 до н.е. - Руса IV, останній цар держави Урарту (595-585 рр. до н. е.). 2602 роки тому.
9 квітня 585 до н.е. - Дзімму, перший імператор Японії (660 до н. е. - 585 до н.е), синтоїстське божество, легендарний полководець. 2602 роки тому, в 126 років (нар. 13 лютого 711 до н. е.).
579 до н.е. - Луцій Тарквіній Пріск (Тарквіній Старший), п'ятий цар стародавнього Риму (617-579 рр. до н. е.). 2596 років тому.
570 до н.е. - Сапфо (Сафо), давньогрецька поетеса, представниця монодичної пісенної лірики. 2587 років тому, в 60 років (нар. 630 до н. е.).
562 до н.е. - Навуходоносор II, цар Вавилонії (7 вересня 605 — 7 жовтня 562 до н. е.). 2579 років тому, в 68 років (нар. 630 до н. е.).
558 до н.е. - Солон, афінський політик, реформатор і законодавець, поет доби архаїки, один із «семи мудреців»; заклав основи Афінської демократії. 2575 років тому, в 82 роки (нар. 640 до н. е.).
550 до н.е. - Заратустра, пророк і реформатор давньоіранської віри; засновник зороастризму. 2567 років тому, в 80 років (нар. 630 до н. е.).
548 до н.е. - Фалес Мілетський, давньогрецький філософ, математик, астроном, політичний діяч. 2565 років тому, в 76 років (нар. 624 до н. е.).
546 до н.е. - Крез, останній цар Лідії (560 - 540 рр. до н. е.). 2563 роки тому, в 49 років (нар. 595 до н. е.).
28 жовтня 539 до н.е. - Валтасар, вавилонський царевич, старший син Навуходоносора II і співправитель (556-539 рр. до н. е.) Набоніда, останнього царя Вавилонії з X Нововавилонської (халдейської) династії. 2556 років тому.
6 листопада 539 до н.е. - Набонід, останній цар Нововавилонського царства (556-539 рр. до н. е.), з X Нововавилонської (халдейської) династії. 2556 років тому, в 70 років (нар. 609 до н. е.).
535 до н.е. - Сервій Туллій, шостий цар стародавнього Риму (578-535 рр. до н. е.). 2552 роки тому.
531 до н.е. - Лао-Цзи, китайський філософ, засновник даосизму «Дао де цзін». 2548 років тому, в 73 роки (нар. 604 до н. е.).
грудень 530 до н.е. - Кир II (Кир Великий), перський цар, засновник Імперії Ахеменідів, один з найвизначніших правителів в історії Стародавнього Сходу. 2547 років тому, в 63 роки (нар. 593 до н. е.).
527 до н.е. - Махавіра, індійський проповідник, засновник вчення джайнізму. 2544 роки тому, в 72 роки (нар. 599 до н. е.).
527 до н.е. - Яхмос II, фараон Єгипту XXVI (Саіської) династії; останній великий фараон Єгипту. 2544 роки тому.
500 до н.е. - Піфагор, давньогрецький філософ, математик, релігійний та політичний діяч. 2517 років тому, в 80 років (нар. 580 до н. е.).
495 до н.е. - Луцій Тарквіній (Тарквіній Гордий), сьомий цар стародавнього Риму (534-509 рр. до н. е.). 2512 років тому.
489 до н.е. - Мільтіад, афінський полководець, афінський архонт; розбив персів у битві під Марафоном, (490 до н. е.). 2506 років тому, в 61 рік (нар. 550 до н. е.).
486 до н.е. - Дарій I (Дарій Великий), перський цар (522-486 рр. до н. е.). 2503 роки тому, в 64 роки (нар. 550 до н. е.).
15 лютого 483 до н.е. - Сіддхартха Гуатама, індійський принц; після смерті і перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітленний) і став засновником нової релігії. У 1996 році в містечку Лумбіні (Непал) археологи знайшли місце, де на їх думку, народився Будда - з 1997 року воно занесене до реєстру ЮНЕСКО. 2500 років тому, в 80 років (нар. 8 квітня 563 до н. е.).
9 серпня 480 до н.е. - Леонід I, цар Спарти (491-480 рр. до н. е.) з роду Агіадів. 2497 років тому, в 60 років (нар. 540 до н. е.).
21 листопада 479 до н.е. - Конфуцій, китайський мислитель ("Бесіди і судження"). 2496 років тому, в 72 роки (нар. 28 вересня 551 до н. е.).
475 до н.е. - Геракліт Ефеський, грецький філософ («Про природу»). 2492 роки тому, в 60 років (нар. 535 до н. е.).
468 до н.е. - Аристид Справедливий, афінський полководець і політик; один з 10 воєначальників у битві під Марафоном (490 до н. е.). 2485 років тому, в 62 роки (нар. 530 до н. е.).
465 до н.е. - Ксеркс I, перський цар (485 - 465 до н. е.); син Дарія І. 2482 роки тому, в 54 роки (нар. 519 до н. е.).
459 до н.е. - Фемістокл, афінський політик, стратег. 2476 років тому, в 65 років (нар. 524 до н. е.).
456 до н.е. - Есхіл, давньогрецький письменник, драматург. 2473 роки тому, в 69 років (нар. 525 до н. е.).
430 до н.е. - Фідій, давньогрецький скульптор; один з найбільших майстрів давньогрецького мистецтва епохи високої класики. 2447 років тому, в 50 років (нар. 480 до н. е.).
430 до н.е. - Емпедокл, давньогрецький філософ, поет, лікар, політичний діяч. 2447 років тому, в 60 років (нар. 490 до н. е.).
429 до н.е. - Перикл, афінський державний діяч, стратег, оратор і полководець. 2446 років тому, в 66 років (нар. 495 до н. е.).
425 до н.е. - Геродот Галікарнаський, давньогрецький історик, один з перших географів і вчених-мандрівників («Історія»). 2442 роки тому, в 65 років (нар. 490 до н. е.).
406 до н.е. - Софокл, давньогрецький письменник, драматург. 2423 роки тому, в 90 років (нар. 496 до н. е.).
406 до н.е. - Еврипід, давньогрецький поет-драматург. 2423 роки тому, в 74 роки (нар. 480 до н. е.).

Головні події 600-400 до н.е. рр.

29 жовтня 539 до н. е.
30 вересня 522 року до н. е., на наступний день після вбивства царя Бардія, 28-річний Дарій був проголошений пре..
30 вересня 522 до н. е.
12 вересня 490 до н. е.
9 серпня 480 до н. е.
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх