цей день
Заголовки
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
Моя історія
Підтримати
Хроніка подій 500-300 до н.е. рр.
11 червня 323 року до нашої ери у Вавилоні помер 33-річний Олександр Македонський, великий полководець і завойовник, чия імперія простяглася від Середземного моря до Індії.

Головні події 500-300 до н.е. рр.


Всі події 500-300 до н.е. рр.

496 до н.е. - Перемогою Риму закінчилась Перша Латинська війна, в якій тридцять міст виступили проти гегемонії Римської республіки в Латинському союзі.
12 вересня 490 до н.е. - Біля міста Марафон відбулась битва, в якій військо афінського стратега Мільтіада розбило персидську армію Дарія I. Для греків це була перша перемога над військом імперії Ахеменідів, яка перебувала на піку своєї могутності. Після поразки перси стали збирати величезну армію для підкорення всієї Греції.
12 вересня 490 до н.е. - Після перемоги афінських військ над армією персидського царя Дарія I Великого у битві біля містечка Марафон до Афін був направлений гонець, воїн Фідіппід, щоб повідомити хорошу звістку. Поранений у бою, він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін зміг лише вигукнути: "Радійте. Ми перемогли!" і тут же помер. На перших сучасних Олімпійських іграх в Афінах в 1896 році в честь Фітіпіда було влаштовано забіг між Марафоном і Афінами. З тих пір марафон став обов'язковою частиною олімпійської легкоатлетичної програми. У 1924 році дистанція була збільшена на 345 метрів, напевно, після точного заміру відстані між Марафоном і Афінами.
15 лютого 483 до н.е. - За легендою саме в цей день на 80-у році життя помер індійський принц Сіддхартха Гуатама, який після перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітлений) і став засновником нової релігії.
9 серпня 480 до н.е. - В ході Греко-перської війни триста спартанців на чолі з царем Леонідом ціною власного життя закрили військам перського царя Ксеркса І прохід через Фермопільську ущелину, проте зазнали поразки, що відкрило персам шлях до завоювання континентальної Греції.
28 вересня 480 до н.е. - У битві біля острова Саламін об'єднаний флот грецьких полісів на чолі зі Спартою та Афінами, очолюваний афінським воєначальником Фемістоклом, отримав перемогу над перським флотом царя Ксеркса I. Після поразки і втрати Афін улітку цього ж року, Фемістокл, керуючись передбаченням Дельфійського оракула, вирішив провести саме морський бій і заманив ворожі важкі малорухливі кораблі у вузьку мілку затоку в Егейському морі, де вони й були знищені невеликими швидкими афінськими кораблями.
9 вересня 479 до н.е. - Відбулась битва біля містечка Платеї в Беотії - одна з найбільших в ході персько-грецької війни. Союзна грецька армія на чолі зі спартанцем Павсанієм завдала нищівної поразки сухопутним військам Ксеркса, які вторглися на територію Еллади.
478 до н.е. - Для боротьби проти персів грецькі міста-держави заснували Перший (Делоський) морський союз під гегемонією Афін.
464 до н.е. - Землетрус силою близько 7 балів знищив частину міста Спарта і призвів до загибелі біля 20 тисяч чоловік. Викликана ним повстання ілотів вдалося придушити при допомозі війск, надісланих з інших міст Еллади, і привів до конфлікту з Афінами - побоюючись, що афінське військо перейде на бік повсталих, воно було відіслане спартанцями і стало одним із вагомих приводів до Пелопоннесської війни, що почалась через чотири роки.
460 до н.е. - Між Спартою і її союзниками по Пелопоннесському союзу та Афінами, ведучою державою Афінського союзу, розпочалась Перша Пелопоннесська війна, яка тривала 15 років і завершилась тридцятилітнім миром.
449 до н.е. - Грецький письменник Геродот завершив роботу над своєю «Історією», першим історичним та прозаїчним твором у європейській літературі, який зберігся до наших днів.
440 до н.е. - Демокріт висловив ідею про існування атомів, неподільних частинок, з яких складається матерія.
435 до н.е. - У центрі Храму Зевса в Олімпії на півострові Пелопоннес встановлено 9-метрову статую Зевса роботи Фідія, одне з Семи чудес світу.
432 до н.е. - У добу правління Перикла завершене будівництво Парфенона, головного храму Афінського акрополя, присвяченого богині Афіні як подяка за перемогу над персами в Марафонській битві.
422 до н.е. - Грецькими вихідцями з Гераклеї Понтійської на північному узбережжі Чорного моря (територія сучасного Севастополя) засновано поселення Херсонес Таврійський.
9 червня 411 до н.е. - В Афінах відбувся олігархічний переворот - народні збори скинули демократичний уряд і встановили владу чотирьохсот видних і багатих афінян. Після конфлікту у середовищі олігархів, через декілька днів влада в Афінах перейшла до 5000 найбагатших містян.
25 квітня 404 до н.е. - Після поразки Афін у Пелопоннеській війні підписано мирний договір зі Спартою - було розпущено Перший Афінський (Делоський) союз, Афіни втратили право мати флот (крім 12 сторожових кораблів), укріплення Афін і Пірея мали бути зруйновані, визнавалася гегемонія Спарти в грецькому світі, а в Афінах встановлювався олігархічний режим «тридцяти тиранів».
18 липня 390 до н.е. - Під час першого вторгнення галлів у Римську республіку на ріці Аллія (біля Риму) відбулась битва, в якій римляни зазнали нищівної поразки і врятувались панічною втечею з поля бою в Рим. Це привело до того, що ворота міста виявились відкритими і лише здивування галлів своїй миттєвій перемозі та очікування якоїсь пастки зупинило їх від захоплення Риму. З цих причин 18 лютого тривалий час у Римі відзначалось як траурний день.
6 серпня 371 до н.е. - У битві при Левктрах (Беотія) фіванські війська розбили спартанців (в бою загинув їхній цар Клеомброт), після чого Спарта втратила своє домінуюче положення в Греції.
4 липня 362 до н.е. - Між фіванцями на чолі з Епамінондом і підтримуваних Аркадією і Беотійським союзом, з одного боку, і спартанцями, очолюваними царем Агесилаєм II, якого підтримували елейці, афіняни і мантінейці, з іншого відбувся бій біля Мантінеї, в якому спартанці зазнали поразки. Ця битва створила передумови не тільки для тимчасового посилення Афін, але й для подальшого завоювання Греції Македонією, оскільки у Греції вже не лишилося жодного міста, яке було б здатне домогтися гегемонії і об'єднати грецькі поліси проти спільної загрози.
21 липня 356 до н.е. - Щоб обезсмертити своє ім'я, Герострат спалив храм Артеміди у місті Ефес (зараз - місто Сельчук на півдні провінції Ізмір, Туреччина), головну святиню малоазійських греків, збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів.
2 серпня 338 до н.е. - Македонський цар Філіпп II з 30-тисячною армією переміг об'єднану армію грецьких міст-держав, основу якої становили афіняни та фіванці. Афіни засудили свого полководця Лісікла до смерті, а скорботні Фіви на місці битви спорудили 5-метровий мармуровий монумент, що зображує пораненого лева. У 1818 році в ході археологічних розкопок виявили уламки гігантського лева, там же пізніше знайшли останки 254 воїнів, полеглих за свободу Еллади.
22 травня 334 до н.е. - На ріці Гранік, поблизу Трої (Мала Азія), армія Олександра Македонського розбила персидські війська Дарія III і підкорила Лідію, Фрігію та міста вздовж узбережжя Егейського моря.
331 до н.е. - На місці кількох давніх грецьких поселень у західній дельті Нілу Олександр Македонський заснував нову столицю своєї імперії - Александрію Єгипетську.
1 жовтня 331 до н.е. - Олександр Македонський у вирішальній битві біля Гавгамел (Месопотамія) розбив війська персидського царя Дарія III і фактично підкорив собі усю Персію.
11 червня 323 до н.е. - У Вавилоні (сучасний Ірак) помер 33-річний Олександр Македонський, великий полководець і завойовник, чия імперія простяглася від Середземного моря до Індії.
7 серпня 322 до н.е. - Відбулась одна з вирішальних битв Ламійської війни - македонський полководець Антипатр, до якого прийшов на допомогу діадох Кратер, перемогли повсталих греків при Кранноні.
12 жовтня 322 до н.е. - На острові Калаврея скінчив життя самогубством 62-річний афінський оратор і державний діяч Демосфен. Він виступав за незалежність грецьких міст від Македонії. Пристрасні і гнівні промови Демосфена проти агресії македонського царя Філіппа II (філіппіки) привели до того, що після закінчення Ламійської війни діадох Антипатр зажадав видачі оратора, але Демосфен віддав перевагу добровільній смерті перед полоном.
312 до н.е. - За наказом римського цензора Аппія Клавдія Цека розпочато будівництва дороги з Риму в Капую. Згодом Аппієва дорога була продовжена до Брундізі, що дозволило налагодити сполучення з Грецією, Єгиптом і Малою Азією.
300 до н.е. - За наказом Селевка I Нікатора на лівому березі ріки Оронт (нині - Асі) засноване місто, назване ним на честь свого батька Антіоха. Невдовзі Антіохія стала однією зі столиць імперії Селевкідів.
Народилися в 500 - 300 до н.е. роках
496 до н.е. - 406 до н.е., Софокл, давньогрецький письменник, драматург.
495 до н.е. - 429 до н.е., Перикл, афінський державний діяч, стратег, оратор і полководець.
490 до н.е. - 430 до н.е., Емпедокл, давньогрецький філософ, поет, лікар, політичний діяч.
490 до н.е. - 425 до н.е., Геродот Галікарнаський, давньогрецький історик, один з перших географів і вчених-мандрівників («Історія»).
480 до н.е. - 406 до н.е., Еврипід, давньогрецький поет-драматург.
480 до н.е. - 430 до н.е., Фідій, давньогрецький скульптор; один з найбільших майстрів давньогрецького мистецтва епохи високої класики.
469 до н.е. - 399 до н.е., Сократ, давньогрецький філософ.
460 до н.е. - 370 до н.е., Демокріт Абдерський, давньогрецький філософ-матеріаліст, засновник атомістичної гіпотези пояснення світу.
460 до н.е. - 370 до н.е., Гіппократ, давньогрецький лікар.
450 до н.е. - 385 до н.е., Аристофан, старогрецький поет, «батько комедії»; єдиний давньогрецький комедіограф, чиї твори дійшли до нас не тільки у фрагментах.
427 до н.е. - 348 до н.е., Платон, давньогрецький мислитель; один з основоположників європейської філософії.
412 до н.е. - 10 червня 323 до н.е., Діоген Синопський, давньогрецький філософ.
397 до н.е. - 319 до н.е., Антипатр, македонський полководець; соратник Пердікки III, Філіппа II та Александра Македонського.
396 до н.е. - 323 до н.е., Лікург Афінський, афінський архонт, державний діяч і оратор з роду Бутадів.
384 до н.е. - 322 до н.е., Демосфен, давньогрецький оратор, логограф, політичний діяч.
384 до н.е. - 322 до н.е., Арістотель, давньогрецький вчений-енциклопедист, філософ і логік, засновник класичної (формальної) логіки.
382 до н.е. - 336 до н.е., Філіп II (Філіп Македонський), цар Македонії (з 359 р. до н. е.); батько Олександра Македонського.
367 до н.е. - 283 до н.е., Птолемей I (Птолемей Сотер), правитель і цар Єгипту (з 323 рр. до н. е.), родоначальник Птолемеїв; воєначальник Александра Македонського.
365 до н.е. - 300 до н.е., Евклід, давньогрецький математик.
358 до н.е. - 281 до н.е., Селевк I (Селевк Нікатор), македонський воєнначальник, діадох, засновник династії та Держави Селевкідів; начальник кінноти Александра Македонського.
21 липня 356 до н.е. - 13 червня 323 до н.е., Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії, полководець і політик; син царя Філіпа II Македонського, та Олімпіади, царівни Епіру.
342 до н.е. - 291 до н.е., Менандр, авньогрецький комедіограф, афінський поет-драматург; найвидатніший представник нової аттичної комедії.
341 до н.е. - 270 до н.е., Епікур, давньогрецький філософ-матеріаліст.
340 до н.е. - 273 до н.е., Аппій Клавдій Цек, римський політичний діяч, дворазовий консул, цензор, диктатор (292-285 до н. е.); ініціатор будівництва знаменитої дороги з Риму в Капую («Аппієва дорога»).
318 до н.е. - 272 до н.е., Пірр Епірський, гегемон Епірського союзу (у 306—301 і 297 — 292 рр. до н. е.), цар Македонії (у 288—284 і 273 — 272 рр. до н. е.); один з найсильніших супротивників Риму.
308 до н.е. - 215 до н.е., Гієрон II, тиран Сіракуз (275 - 215 рр. до н. е.).
305 до н.е. - 240 до н.е., Арістарх Самоський, давньогрецький астроном, математик і філософ.
305 до н.е. - 240 до н.е., Каллімах, давньогрецький поет, викладач і граматик.
Померли в 500 - 300 до н.е. роках
500 до н.е. - Піфагор, давньогрецький філософ, математик, релігійний та політичний діяч. 2517 років тому, в 80 років (нар. 580 до н. е.).
495 до н.е. - Луцій Тарквіній (Тарквіній Гордий), сьомий цар стародавнього Риму (534-509 рр. до н. е.). 2512 років тому.
489 до н.е. - Мільтіад, афінський полководець, афінський архонт; розбив персів у битві під Марафоном, (490 до н. е.). 2506 років тому, в 61 рік (нар. 550 до н. е.).
486 до н.е. - Дарій I (Дарій Великий), перський цар (522-486 рр. до н. е.). 2503 роки тому, в 64 роки (нар. 550 до н. е.).
15 лютого 483 до н.е. - Сіддхартха Гуатама, індійський принц; після смерті і перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітленний) і став засновником нової релігії. У 1996 році в містечку Лумбіні (Непал) археологи знайшли місце, де на їх думку, народився Будда - з 1997 року воно занесене до реєстру ЮНЕСКО. 2500 років тому, в 80 років (нар. 8 квітня 563 до н. е.).
9 серпня 480 до н.е. - Леонід I, цар Спарти (491-480 рр. до н. е.) з роду Агіадів. 2497 років тому, в 60 років (нар. 540 до н. е.).
21 листопада 479 до н.е. - Конфуцій, китайський мислитель ("Бесіди і судження"). 2496 років тому, в 72 роки (нар. 28 вересня 551 до н. е.).
475 до н.е. - Геракліт Ефеський, грецький філософ («Про природу»). 2492 роки тому, в 60 років (нар. 535 до н. е.).
468 до н.е. - Аристид Справедливий, афінський полководець і політик; один з 10 воєначальників у битві під Марафоном (490 до н. е.). 2485 років тому, в 62 роки (нар. 530 до н. е.).
465 до н.е. - Ксеркс I, перський цар (485 - 465 до н. е.); син Дарія І. 2482 роки тому, в 54 роки (нар. 519 до н. е.).
459 до н.е. - Фемістокл, афінський політик, стратег. 2476 років тому, в 65 років (нар. 524 до н. е.).
456 до н.е. - Есхіл, давньогрецький письменник, драматург. 2473 роки тому, в 69 років (нар. 525 до н. е.).
430 до н.е. - Емпедокл, давньогрецький філософ, поет, лікар, політичний діяч. 2447 років тому, в 60 років (нар. 490 до н. е.).
430 до н.е. - Фідій, давньогрецький скульптор; один з найбільших майстрів давньогрецького мистецтва епохи високої класики. 2447 років тому, в 50 років (нар. 480 до н. е.).
429 до н.е. - Перикл, афінський державний діяч, стратег, оратор і полководець. 2446 років тому, в 66 років (нар. 495 до н. е.).
425 до н.е. - Геродот Галікарнаський, давньогрецький історик, один з перших географів і вчених-мандрівників («Історія»). 2442 роки тому, в 65 років (нар. 490 до н. е.).
406 до н.е. - Софокл, давньогрецький письменник, драматург. 2423 роки тому, в 90 років (нар. 496 до н. е.).
406 до н.е. - Еврипід, давньогрецький поет-драматург. 2423 роки тому, в 74 роки (нар. 480 до н. е.).
399 до н.е. - Сократ, давньогрецький філософ. 2416 років тому, в 70 років (нар. 469 до н. е.).
385 до н.е. - Аристофан, старогрецький поет, «батько комедії»; єдиний давньогрецький комедіограф, чиї твори дійшли до нас не тільки у фрагментах. 2402 роки тому, в 65 років (нар. 450 до н. е.).
370 до н.е. - Демокріт Абдерський, давньогрецький філософ-матеріаліст, засновник атомістичної гіпотези пояснення світу. 2387 років тому, в 90 років (нар. 460 до н. е.).
370 до н.е. - Гіппократ, давньогрецький лікар. 2387 років тому, в 90 років (нар. 460 до н. е.).
348 до н.е. - Платон, давньогрецький мислитель; один з основоположників європейської філософії. 2365 років тому, в 79 років (нар. 427 до н. е.).
336 до н.е. - Філіп II (Філіп Македонський), цар Македонії (з 359 р. до н. е.); батько Олександра Македонського. 2353 роки тому, в 46 років (нар. 382 до н. е.).
323 до н.е. - Лікург Афінський, афінський архонт, державний діяч і оратор з роду Бутадів. 2340 років тому, в 73 роки (нар. 396 до н. е.).
10 червня 323 до н.е. - Діоген Синопський, давньогрецький філософ. 2340 років тому, в 89 років (нар. 412 до н. е.).
13 червня 323 до н.е. - Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії, полководець і політик; син царя Філіпа II Македонського, та Олімпіади, царівни Епіру. 2340 років тому, в 33 роки (нар. 21 липня 356 до н. е.).
322 до н.е. - Демосфен, давньогрецький оратор, логограф, політичний діяч. 2339 років тому, в 62 роки (нар. 384 до н. е.).
322 до н.е. - Арістотель, давньогрецький вчений-енциклопедист, філософ і логік, засновник класичної (формальної) логіки. 2339 років тому, в 62 роки (нар. 384 до н. е.).
319 до н.е. - Антипатр, македонський полководець; соратник Пердікки III, Філіппа II та Александра Македонського. 2336 років тому, в 78 років (нар. 397 до н. е.).
300 до н.е. - Евклід, давньогрецький математик. 2317 років тому, в 65 років (нар. 365 до н. е.).
Стрибок Діка Фосбері
Спорт
Стрибок Діка Фосбері

Головні події 500-300 до н.е. рр.

12 вересня 490 до н. е.
9 серпня 480 до н. е.
1 жовтня 331 року до н. е. армія Олександра Македонського у битві біля Гавгамел розбила військо Дарія III, що фа..
1 жовтня 331 до н. е.
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх