цей день
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
star_border share search menu
Хроніка подій 125 - 75 до н.е. років
Після перемоги у битві біля Коллінських воріт на півночі Риму, коли армія Луція Корнелія Сулли розбила війська самнітів та луканів, які підтримували косула Гая Марія-молодшого, і увійшла в місто, сенат був змушений 2 листопада 82 року до н. е. для «укріплення республіки» обрати Суллу безстроковим диктатором і оголосити всі його дії, як минулі, так і майбутні, законними.

Всі події 125 - 75 до н.е. років

125 до н.е. - У Римі проведено черговий ценз населення. Число римських громадян досягагло 394 736 чоловік.
119 до н.е. - Під час антиримського повстання на Кіпрі євреї оволоділи островом і вирізали 240 тисяч місцевих греків. Того ж року в Киренаїці (північна Африка) юдеями було вбио 220 тисяч греків.
110 до н.е. - Цим роком датується найдавніший, знайдений в Китаї, фрагмент паперу. Папір, виготовлений з пеньки, використовувався як упаковка для чаю.
6 жовтня 105 до н.е. - У битві біля Араузіоні римська армія під керівництвом проконсула Квінта Сервілія Цепіона і консула Гнея Маллія Максима зазнала нищівної поразки від германців, які просувалися вглиб римської території. Причиною поразки послужила відмова Цепіона підкорятися консулу. За фатальні помилки, в результаті яких загинуло до 120 тисяч римлян, Цепіон позбавлений римського громадянства, його майно конфісковано, а сам був оштрафований на 15 тис. талантів золота і відправлений на заслання в малоазійську Смірну з ізоляцією від друзів і сім'ї.
30 липня 101 до н.е. - 50-тисячна римська армія Гая Марія в битві на Рудійських полях розбила кімврів, очолюваних Бойоріксом, що загрожували столиці імперії. Після цієї перемоги Гай Марій був вшосте обраний консулом Риму.
97 до н.е. - Декретом сенату в Римській республіці заборонені людські жертвоприношення.
95 до н.е. - По смерті батька Тигран II з династії Арташесидів за підтримки Парфії став царем Вірменії.
91 до н.е. - Із-за відмови Сенату надати італійцям рівних з римлянами прав, розпочалась т. зв. Союзницька війна, яка тривала три роки. Хоча римляни здобули перемогу, вони були змушені надати італійським племенам громадянство Риму, а всі італійські громади ставали римськими муніципіями.
1 березня 86 до н.е. - Римський полководець Луцій Корнелій Сулла взяв штурмом і пограбував Афіни. Наступні перемоги Сули над понтійським царем Мітрідатом привели до повного підкорення Греції Риму.
83 до н.е. - У Римській республіці розпочалась громадянська війна - міжусобна війна між прихильниками консула Сулли і прихильниками померлого консула Гая Марія, які об'єдналися навколо його сина Гая Марія молодшого і консула Гнея Папірія Карбона. Перемога Сулли дала йому можливість встановити власну одноосібну, необмежену за часом диктатуру.
2 листопада 82 до н.е. - Після перемоги у битві біля Коллінських воріт на півночі Риму, коли армія Луція Корнелія Сулли розбила війська самнітів та луканів, які підтримували косула Гая Марія-молодшого, і увійшла в місто, сенат був змушений для «укріплення республіки» обрати Суллу безстроковим диктатором і оголосити всі його дії, як минулі, так і майбутні, законними.
1 листопада 82 до н.е. - У битві біля Коллінських воріт на півночі Риму армія Луція Корнелія Сулли розбила війська самнітів і луканів, які підтримували косула Гая Марія-молодщого, і увійшла в місто.
Народилися в 125 - 75 до н.е. роках
116 до н.е. - 27 до н.е., Марк Теренцій Варрон (Варрон Реатинський), римський вчений-енциклопедист і письменник.
115 до н.е. - травень 53 до н.е., Марк Ліциній Красс, давньоримський полководець і політичний діяч, тріумвир, один з найбагатших людей свого часу.
29 вересня 106 до н.е. - 28 вересня 48 до н.е., Гней Помпей Великий, римський полководець, один із трьох триумвирів.
3 січня 106 до н.е. - 7 грудня 43 до н.е., Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник ("Про обов'язки", "Про славу", "Про філософію").
12 липня 100 до н.е. - 15 березня 44 до н.е., Гай Юлій Цезар, римський політик, полководець, письменник; консул, диктатор Римської республіки (49-44 рр. до н. е.).
100 до н.е. - 43 до н.е., Антипатр Ідуменянин, римський правитель Юдеї; батько Ірода I Великого, засновник династії Іродіадів.
99 до н.е. - квітень 55 до н.е., Лукрецій (Тіт Лукрецій Кар), давньоримський поет і філософ-матеріаліст.
98 до н.е. - 44 до н.е., Публій Нігідій Фігул, римський філософ, вчений, політик та письменник пізньої Римської республіки.
14 січня 83 до н.е. - 1 серпня 30 до н.е., Марк Антоній, римський полководець та державний діяч, триумвір (43-33 рр. до н. е.), тричі консул (44, 34, 31 до н. е.).
Померли в 125 - 75 до н.е. роках
119 до н.е. - Аполлодор Афінський, давньогрецький філолог, релігієзнавець і хронолог («Хроніки», «Міфологічна бібліотека»). 2136 років тому, в 61 рік (нар. 180 до н. е.).
91 до н.е. - Луцій Ліциній Красс, давньоримський оратор, політик, консул. 2108 років тому, в 49 років (нар. 140 до н. е.).
78 до н.е. - Луцій Корнелій Сулла, давньоримський державний діяч і воєначальник, безстроковий диктатор, організатор кривавих проскрипцій і реформатор державного устрою; добровільно відмовився від необмеженої влади. 2095 років тому, в 60 років (нар. 138 до н. е.).
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
© 2001-17 Володимир Лук'янюк
Про


Наверх